Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Üzgünüz - bu ürün artık mevcut değil

  Üretici firma: RITAR

  Ritar 100Ah Solar Jel Akü

  $210.00
  $228.00
  RITAR DG12-100 12V 100Ah Solar Jel Akü-750 Cycle ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.
  SKU: RITAR DG12-100
  Kargoya teslim: 1-2 iş günü

  RITAR DG12-100 12 Volt 100 Ah (Ampersaat) Solar Jel Akü - 750 Cycle 

  Ritar DG12-100 solar aküler yeni jenerasyon tam kapalı, bakımsız jel tiptir.( VRLA ) Tam kapalı olması dolaysıyla herhangi bir pozisyonda çalışabilir, akünün sağlam olması koşuluyla ters çevrilse bile solar akü sızdırma yapmayacaktır. 

  Ritar Solar aküler özel alçak basınçlı emniyet valfleriyle donatılmıştır. Tamamen oksijen rekombinasyonuyla çalıştığından gaz sızdırmaz. İç direnci düşük olup alçak seviye deşarj durumunda rafta beklemede kayıpları son derece düşüktür.

  Ritar Solar Akülerde kullanılan özel kalsiyum alaşımlı ızgaralar uzun ömür ve yüksek performans sağlar. Bu sayede derin sarj-deşarj döngüsüne sahip olup döngü sayısı da oldukça yüksektir.  

  Titreşime dayanıklıdır, Ekolojik kirlenmeye yol açmaz, Nano gel içeriğe sahiptir,  -200C / + 60 0C Sıcaklık aralığında çalışabilirler. 

  Solar sistemlerde ömür beklentisi 750 Cycling dir. Bu değer akünün kısadevre olması, çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda çalışması, bulunduğu ortamın nem  ve temizliği, bağlantı kalitesi gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

  RITAR DG12-100 12 Volt 100 Ah Solar Jel Akü- 750 Cycle  

  Nominal Veriler

  - Nominal Voltaj                          : 12.0 Volt

  - Nominal Çalışma Sıcaklığı          : 20°C

  Dikkat Ediniz!

  ● Bu kullanma kılavuzunu akülerinize yakın olan ve gözle rahatlıkla görülebilecek bir noktaya dikkat edilecek bir şekilde asınız! Yetkin personel dışında akülerinize müdahale etmeyiniz ve/veya müdahale edilmesine izin vermeyiniz.

  ● Solar Akülerin bulunduğu alanın düzenli hava almasını sağlayınız. İyi bir havalandırmaya sahip olsa da Solar Akülerin bulunduğu alanda sigara içmeyiniz!

  ● Tüm bataryaların patlama ve yangın tehlikesi bulunduğundan yakınlarında çıplak alev veya başka bir ateş kaynağı bulundurmayınız.

  ● Ritar 12 Volt 100 Amper saat aküler son derece güvenilir olsa da bu akülerle çalışma sırasında koruyucu gözlükler ve giysiler kullanınız.

  ● Herhangi bir sebeple akünün hasar alması ve sonrasında gözlere ve cilde asit sıçradığı takdirde, derhal soğuk bol su ile yıkayınız ve vakit geçirmeksizin tıbbi müdahale talep ediniz. Asit in kıyafetlerinize bulaşması durumunda bul su ile yıkayınız. Akü içeriğindeki elektrolit çok aşındırıcıdır. Normal çalışma koşulları altında elektrolite temas etmek mümkün değildir. Fakat hücre veya akü kutusu hasarlıysa, dışarıya sızan elektrolite dokunmayın tahriş edicidir.

  ● RITAR DG12-100 akülerinizi kesinlikle kısa devre etmeyiniz.

  ● Solar jel aküler ağırdır. Taşımak için her zaman uygun ekipman kullanınız ve gerekiyorsa taşıma konusunda yardım alınız.

  ● Solar aküler mekanik darbelere karşı duyarlıdırlar. Yer değiştirme veya monyaj esnasında sert hareketlerden kaçınınız.

  • ÖNEMLİ: Ritar Solar Akünün ömrü sona erdiği anda bile metal kısımlarında daima akım vardır. O yüzden hiçbir zaman solar akünün üstüne gereçler veya aletler koymayınız.

  ● Çocukları akülerden kesinlikle uzak tutunuz.

  ● Solar Akü kullanma talimatına uymamanız, kurulum veya onarımların orijinal olmayan aksesuar veya yedek parça kullanmanız veya akü üreticisi tarafından önerilmeyen parçalarla çalışmanız veya yetki dışı onarım çalışmalarının (ÖRNEĞİN; VALFLERİN AÇILMASI ) Akünüzü garanti dışı bırakacağını unutmayıznız.

  ● Solar Jel aküler için su ilavesi gerekli değildir. Gaz geri dönüşümü amacıyla akü üzerinde basınçlı valfler içeren buşonlara kesinlikle müdahalelerde bulunulmamalıdır.

  İlk Çalıştırmada Dikkat Edilecek Hususlar

  ● Ritar Solar Aküleri kullanmadan önce mekanik hasar, doğru polarite bağlantısı ve konnektörlerin izolasyonu açısından kontrol ediniz.

  ● Kutup başı doğru işaretli aküyü redresöre bağlayın (pozitif kutup pozitif terminale). Bu işlem sırasında redresör kapalı ve yük bağlantısı yapılmamış olmalıdır.  Redresörü açtıktan sonra aşağıdaki talimatlara uyarak çalıştırınız.

  Solar Akü Bağlantı Kurulumu

  Ritar Solar Akülerin bağlantısı yapılmadan önce grup olarak birbirine bağlanacak aküleri aynı ortamda 24 saat bekletmenizi öneririz. Bağlantı grubundaki solar aküler arasındaki azami sıcaklık farkı 3 0C dereceden fazla olmamalıdır. 

  Solar Akü Deşarj İşlemleri

  Üret,c, firmanın onayı olmadan Ritar Solar Jel aküleri kesinlikle deşarj etmeyiniz, Deşarj gerekli ise ve üretici firmanın onayı var ise deşarj süresi içinde önerilen voltajın(10,2V) altına inmeyiniz. Komple veya kısmi deşarjdan hemen sonra solar akünüzü şarj ediniz.

  Solar Akü Şarj İşlemi

  Tüm şarjlar Limit değerlerde olmalıdır.

  IU (Sabit akım ve Sabit gerlim şarj işlemlerinde) : Akım-Sabit ±2%; Gerilim-sabit ±2%

  WaDeğişken akım ve voltaja göre şarj işlemlerinde: Akım Başlangıç=max. 30A/100Ah ±2% ; Akım final (voltajın 14,0 Volt/akü ulaştığında)=max 4A/100Ah±2%

  Şarj ekipmanına, spesifikasyona ve özelliklere göre aküden değişken akımlar geçer. Alternatif akımlar ile yüklerden kaynaklanan reaksiyon, aküde ilave bir sıcaklık artışına yol açabilir ve elektrodları hasar verecek şekilde zorlayabilir ve böylece akünün ömrü kısalabilir. Kuruluma bağlı olarak ( EN 50272-2 uyarınca ) şarj aşağıdaki işlemlerde yapılabilir :

  a) Standby - Paralel Çalışma

  Bu durumda yük, akü ve akü redresörü devamlı olarak paralel çalışırlar. Buna göre şarj voltajı hem çalışma voltajıdır, hem de akünün kurulum voltajıdır. Standby paralel çalışmasında redresör her zaman maksimum yük akımını ve aküyü şarj eden akımı verecek durumdadır. Akü ancak elektrik kesildiği zaman akım verir. Şarj voltajı şu şekilde ayarlanmalıdır: 2.27±%1 Volt (akünün uç terminallerinde ölçülen) x hücre sayısı . Şarj zamanını kısaltmak için, destek-şarj aşaması uygulanabilir; buna göre 2.35-2.40 V/hücre' lik şarj voltajı x hücre sayısı uygulanabilir.(Standby-paralel çalıştırma, destek şarj aşamasıyla birlikte). 2.27±%1 V/hücre(25°C’ de) x hücre sayısına eşit voltaja otomatik geçiş olmalıdır (Tampon çalışmaya geçiş).

  b) Tampon Çalıştırma ( Yüzer Şarj )

  Tampon çalışmada doğrudan akım kaynağı her zaman maksimum yük akımını vermez. Yük akımı ara ara direkt kaynağın nominal akımını aşar. Bu süreç içinde akü güç sağlar. Akü her zaman tam şarjlı değildir. Bu yüzden, yüke bağlı olarak, şarj voltajı 2.30 V/hücre ile 2.35 V/hücre x hücre sayısı olarak set edilmelidir. Bu işlem, akü üreticisinin önerilerine göre yapılmalıdır.

  c) Akünün Çalışması ( Şarj-Deşarj Çalışması )

  Yükü sadece akü besler. Şarj işlemi uygulama şekline bağlıdır ve akü üreticisinin önerilerine göre gerçekleştirilmelidir.

  Tam Şarjın ( Yüzer Şarjın ) Muhafaza Edilmesi

  DC voltajların en uygun olan cihazlar kullanılmalıdır. Cihazlar, ortalama hücre voltajı 2.27±%1 V/hücre(25°C’ de) olacak şekilde ayarlanmalıdır.

  Dengeleme Şarjı

  Kapsamlı bir deşarjdan sonra veya yetersiz şarjlardan sonra dengeleme şarjlarının yapılması gerekir.

  Bu şarjlar şu şekilde yapılmalıdır : 48 saate kadar max. 2.45 V/hücre. Şarj akımı 30A/100Ah.'lik nominal kapasiteyi aşmamalıdır. 45°C'lik maksimum sıcaklık aşıldığı takdirde, şarj ya durdurulmalı yada sıcaklığın düşürülmesi için yüzer şarja dönülmelidir.

  Değişken Akımlar

  Paralel çalıştırma durumlarında 2.40 V/hücreye kadar şarj yapıldığında, değişken akım değerinin 30A/100Ah.' lik nominal kapasiteye ulaşmasına zaman zaman müsade edilir. Yüzer şarj veya standby paralel çalıştırma sırasında tam şarjlı olan bir durumda, değişken akımın gerçek değeri 5A/100Ah.' lik nominal kapasiteyi aşmamalıdır.

  Şarj Akımları

  Standby paralel veya tampon çalışmada şarj akımları sınırlanmamışsa da Şarj akımı 10 A ile 30A/100Ah. nominal kapasite arasında olmalıdır. ( yol gösterici değer ).

  Sıcaklık

  Solar Jel aküler için önerilen çalışma sıcaklığı 10°C ile 30°C arasındadır ( en iyisi : 25°C ±5°C ). Daha yüksek olan sıcaklıklar servis ömrünü ciddi şekilde kısaltır. Düşük sıcaklıklar ise, mevcut sarj kapasitesinii azaltır. Maksimum çalışma sıcaklığı 55°C olup, servis sırasında kısa süreler hariç 45°C' yi aşmamalıdır. Teknik verilerin tamamı, 25°C' lik nominal sıcaklığa göre verilmiştir.

  Sıcaklıkla İlgili Şarj Voltajı

  Sıcaklıkla ilgili olan tampon şarj voltaj ayarlamaları, aşağıdaki gibi yapılmalıdır :

  Tampon çalıştırma voltajı 25°C’ de 2,27V/hücre olup bu voltaj;

   20°C’ den -20°C’ ye kadar her bir °C değer için 0.0045 V artırılarak

   25°C’ den 20°C’ ye kadar her bir °C değer için 0.0060 V artırılarak

   25°C’ den 30°C’ ye kadar her bir °C değer için 0.0060 V düşürülerek

   30°C’ den 45°C' ye kadar her bir °C değer için 0.0030 V düşürülerek ayarlanabilir.

  Elektrolit

  Elektrolit su ile seyreltilmiş sülfrik asitten ibaret olup, jelin içindedir.

  RITAR DG12-100 12 Volt 100 Ah Solar Jel Akünün Bakımı ve Kontrolü

  Yürüyen kaçak akımları önlemek için aküyü temiz ve kuru olarak muhafaza edin. Akünün plastik

  kısımları özellikle de kutular, içinde katkı maddesi olmayan saf sularla temizlenmelidir.

  En aşağı 6 ayda bir, aşağıdaki ölçümleri yapın ve kaydedin :

  - Akünün voltajı

  - Çeşitli blokların voltajı

  - Çeşitli blokların yüzey sıcaklığı

  - Akü odasının sıcaklığı

  Blok voltajı, ortalama yüzer şarj voltajından, + 0.50 / - 0.25 değerlerin üstünde olan bir farklılık

  gösterirse veya monoblokların arasındaki yüzey sıcaklığı farkı 3°C' yi aşarsa, servise haber verilmelidir.

  Yıllık Olarak Yapılacak Gözle Kontrol :

  - Bağlantılarda sızdırmazlık kontrolü

  - Akünün kurulumu ve düzenlenmesi

  - Havalandırma

  Blokların Depolanması ve Çalıştırılmama Durumu

  Solar akü bir süre depolanacak veya yedekte tutulacaksa, tam şarjlı durumda olmaları ve kuru, çok soğuk olmayan bir odada depolanmalıdır Depolama sıcaklıklarının 20-25°C’ de olmasına dikkat ediniz.

  20°C’ de stoklama süresi 6ay olup kapasite kaybı %15’dir. Yüksek sıcaklıklarda dahili deşarjların yüksek olması nedeni ile kapasite kayıpları artacaktır 30°C’ de kapasite kaybı 6 ayda %30 olacaktır. Uzun süre rafta duran akülerin açık devre voltajları ölçülmeli voltajın 12,4 volta geldiğinde bahsi geçen şarj yöntemleri seçilerek şarj edilmelidir.

  Yıllık dengeleme şarjı;  Ortalama nominal sıcaklıkları fazla olan ortamlarda daha kısa aralıklarla dengeleme şarjı gerekli olabilir.

  Solar Aküleri Taşıma

  RITAR DG12-100 12 Volt 100 Ah Solar Jel Akü dik olarak taşınmalıdırlar. Gözle görülen bir hasarın bulunmadığı aküler, tehlikeli malların yol veya demiryolu taşımacılığına dair yönetmeliklerine göre; tehlikeli yükler sınıfına girmeyen yükler olarak işlem görür. Bu yükler kısa devreye, düşmeye, devrilmeye veya hasarlanmaya karşı korunmalıdırlar. Solar Aküler paletlerin üstünde uygun bir şekilde istiflenmeli ve emniyete alınmalıdırlar. Ambalaj ünitesinin dış tarafında tehlikeli asit izine rastlanmamalıdır.

  Ürün özellikleri
  Solar Akü Cycle Sayısı750 Cycle
  Solar Akü Voltajı12 Volt
  Solar Akü Kapasitesi100 Ah
  Solar Akü TipiSolar Jel Akü
  Kendi görüşünü yaz
  • Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir
  *
  *
  • Kötü
  • Mükemmel
  Ürün etiketleri
  Bu ürünü alan müşteriler aynı zamanda bunlarıda satın aldı

  Mexxsun 12 Volt 600 Watt Tam Sinüs İnverter

  $80.97
  Mexxsun 12 Volt 600 Watt Tam Sinüs İnverter ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü en ekonomik fiyatlarla sitemizden temin edebilirsiniz.

  Tommatech 330 Watt Monokristal Güneş Paneli

  $189.94
  Tommatech 330 Watt Monokristal Güneş Paneli ürünü ile alakalı detaylı bilgiye ulaşabilir, kolayca SolarAVM güvencesiyle satın alabilirsiniz.