Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Kategori:Solar Inverterler

  Olarak görüntüle Kafes Liste
  Sırala
  Görüntüle Sayfa başına

  Solplanet ASW3000H-S2 3 kW Monofaze Hibrit İnverter

  $1,320.00 $1,740.00
  Solplanet ASW3000H-S2 3 kW Monofaze Hibrit İnverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solinved 6.2 kW MPPT Off-Grid İnverter

  $660.00
  Solinved 6.2 kW MPPT Off-Grid İnverter, off-grid sistemleriniz için güçlü bir alternatif olarak SolarAVM'de.

  Solplanet 3 kW inverter ASW3000S- Monofaze - 2MPPT

  $510.00 $564.00
  Solplanet 3 kW inverter ASW3000S - Monofaze 2MPPT li inverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet ASW5000H-S2 5 kW Monofaze Hibrit İnverter

  $1,542.00 $1,956.00
  Solplanet ASW5000H-S2 5 kW Monofaze Hibrit İnverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet 4 kW inverter ASW4000S- Monofaze - 2MPPT

  $600.00 $660.00
  Solplanet 4 kW inverter ASW4000S - Monofaze 2MPPT li inverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet 8 kW ASW08kH-T1 Trifaze Hibrit İnverter

  $2,370.00 $2,640.00
  Solplanet ASW08kH-T1 8 kW Trifaze Hibrit İnverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solinved NM 1.5 kW MPPT Off-Grid İnverter

  $250.80
  Solinved NM 1.5 kW MPPT Off-Grid İnverter ürünü hakkında genel bilgiye ulaşabilir, tek tuşla satın alabilirsiniz.

  Solplanet 100 kW inverter ASW100K-LT- Trifaze - 10MPPT

  $4,500.00
  Solplanet 100 kW inverter ASW100K-LT - Trifaze 10MPPT li inverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet 110 kW inverter ASW110K-LT Trifaze 10MPPT

  $4,680.00 $4,800.00
  Solplanet 110 kW inverter ASW110K-LT - Trifaze 10MPPT li inverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet ASW10kH-T2 10 kW Trifaze Hibrit İnverter

  $2,604.00 $2,880.00
  Solplanet ASW10kH-T2 10 kW Trifaze Hibrit İnverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet 20 kW 2 MPPT ASW20K-LT G2 Pro inverter

  $1,530.00 $1,620.00
  Solplanet 20 kW 2 MPPT ASW20K-LT G2 Pro inverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solplanet ASW12kH-T2 12 kW Trifaze Hibrit İnverter

  $3,000.00 $3,240.00
  Solplanet ASW12kH-T2 12 kW Trifaze Hibrit İnverter ile ilgili geniş bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü satın alabilirsiniz.

  Solar İnverter Hakkında

  Birbirinden farklı platformlar arasında solar inverter seçimi yapmak için gezinirken yolunuzu kaybettiyseniz, arama esnasında çok sayıdaki solar inverter markaları arasında kaybolduysanız, inverter fiyatları arasındaki ciddi farkların nereden kaynaklandığından emin olamıyorsanız aşağıdaki incelememiz tam size göre!

  Solar inverter seçiminde doğru kararı ihtiyacınız belirleyecektir. Güneş enerjisinden elektrik üretimi yapan inverter markalarının fazlaca olması bu markalar arasında en iyi inverterin hangisi olduğuna karar vermeyizorlaştırmaktadır. 3kW inverter mi? yoksa 5 kw mi? Huawei mi? yoksa SMA mı? Modifiye sinüs mü yoksa tam sinüs inverter mi? Hibrit mi yoksa şebeke bağlantılı on-grid inverter mi? İhtiyacınıza uygun olan en iyi solar inverter modeli ve en iyi inverter markası konusunda karar vermenize yardımcı olacağına inandığımız incelememizle soru işaretlerinizin azaldığını göreceksiniz. 

   

  Solar İnverter

   

  Solar inverter nedir -? 

  İnverter ne demek? Güç dönüştürücü ya da evirici olarak da bilinen solar inverter (invertör ya da evirici de denilir)), tıpkı güneş paneli gibi güneş enerjili bir sistemin en temel unsurlarından biridir. Güneş enerjili sistem denildiğinde akla ilk güneş panelleri gelir ancak solar inverterler, güneş enerjisinden elektrik üreten bir sistemde en az paneller kadar önemli bir bileşendir. 

  Güneş panelleri, güneş ışınlarını kullanarak DC (doğru akım) üretirler. Solar inverter ise DC akımı AC akıma dönüştürmekten sorumludur. İster konut isterse de ticari bir işletme olsun kullanılan aletlerin büyük çoğunluğu AC akımla çalışmaktadır. Örneğin buzdolabından, televizyona, mikrodalga fırından bulaşık makinasına ve ampüllere kadar evlerimizdeki tüm aletler AC akımla çalışır. Dolayısıyla solar invertersiz bir güneş enerjisi sistemi düşünülemez. 

  Solar inverterlerin hizmetleri DC-AC dönüşümle sınırlı değildir. Güneş enerjili sisteminizin performansının görüntülenmesi, arızaların tespiti ve sorunların giderilmesinde de  kritik bir rol üstlenirler. Dahası, uygun inverter seçimiyle ürettiğiniz fazladan enerjiyi depolayabilir veya şebekeye yönlendirebilirsiniz. 

  Solar inverter ne işe yarar sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

  • DC akımın AC akıma dönüştürülmesi
  • Enerji üretiminin en üst seviyede tutulması
  • Sistemin güvenli bir şekilde işletilmesi
  • Şebeke veya solar batarya (solar akü) ile entegrasyon sağlaması
  • Güç üretiminin anlık düzeyde izlenmesine imkan tanıması

  Solar İnverter Çeşitleri Nelerdir?

  Piyasada kabul görmüş üç temel inverter kategorisi vardır:

  1. Dizi (String) inverterler,
  2. Güç optimizerleri (optimizer+inverter)
  3. Mikroinverterler. 

  Piyasada kabul görmüş en yaygın güneş enerjisi inverter türü dizi (string) inverterdir. Modül Düzeyi Güç Elektroniği (MLPE) olarak anılan Güç optimizerleri (power optimizer) ve mikroinverterter ise fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak giderek daha fazla yaygınlık kazanmaktadır. Mevcut durumda, dizi inverterlere kıyasla daha pahalı olmaları nedeniyle daha az tercih edilmektedir.

  İşlevleri ve kullanım alanları bakımından çok sayıda farklı inverter türü mevcuttur. Gelin hep birlikte farklı tipteki inverterlerin temel özelliklerini masaya yatıralım

  Dizi (String) İnverter

  Dizi İnverterler doğrudan şebekeye bağlanabilir. Hem ev hem de ticari sistemler için en fazla tercih edilen solar inverter çeşididir. Genellikle 25 yıllık ekonomik ömürleri ve bazı istisnalar dışında 5 yıl garantileri mevcuttur. Dizi inverterlerin pek çok çeşidi vardır. Hangisini seçeceğinizi bütçe ve ihtiyacınız belirleyecektir. SolarAVM’ye entegre ettiğimiz gelişmiş filtreleme seçenekleri sayesinde bütçe ve ihtiyacınıza en uygun solar inverteri kolaylıkla bulabilirsiniz. Seçim yapmakta zorlanırsanız, uzman teknik ekibimizle her zaman iletişim kurabilirsiniz. 

  Dizi (String) İnverterlerin Olumlu Yönleri nelerdir?

  • Kendini kanıtlamış bir teknolojiyle sahip olması
  • Büyük çaplı kurulumlar için dizi halinde bağlanabilme özelliğine sahip olması.
  • Kurulumunun kolay ulaşılabilir noktalara yapılıyor olması
  • Farklı fazlarda (tek fazlı- üç fazlı) çalışabilen çeşitleri olması
  • Diğer inverter çeşitlerine göre ekonomik olması
  • Verimliliğinin yüksek olması
  • Düşük kurulum maliyeti ve kolay kurulum avantajına sahip olması
  • Farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün çeşitliliği sunması
  • Düşük güç tüketimi

  Dizi (String) İnverterlerin Olumsuz Yönleri nelerdir?

  Birden fazla panel bağlanmışsa, panellerden birinde gölgelenme veya benzer bir sorun olması durumunda tüm sistemin performansını aşağı çeken bir çalışma prensibine sahiptir. Dolayısıyla sistem en zayıf performanslı panel kadar güçlüdür. Bu nedenle sistemin en doğru şekilde tasarlanması ve doğru işçilikle montajının yapılması önem arz etmektedir. Tecrübeli ekibimiz en doğru tasarım ve montaj ile maksimum verim almanızı sağlamak üzere uzmanlaşmıştır. 

  Off-grid Inverterler

  Off-grid inverterler şebekeden bağımsız olarak çalışabilir. AC ya da DC Coupled (kuplaj) olarak ayarlanabilecek bütünleşik şarj ünitesine sahiptir. Çok fonksiyonlu inverter olarak da adlandırılan off-grid inverterler şebekeye bağlı ileri düzey hibrit sistemlerinin tasarımınında da kullanılmaktadır.

  Hibrit İnverterler

  Hibrit inverterler şebekeye bağlı (on-grid) ve şebekeden bağımsız (off-grid) çözümlerini birlikte sunan cihazlardır. Güneş enerjisinden elektrik üretme amaçlı kurulan bir sistemde solar aküleri (lityum batarya, solar jel akü vs.) sisteme doğrudan bağlamayı mümkün kılar. ‘DC Coupling’ özelliği sayesinde aküye müdahale edebilir. Hem şebekeden bağımsız hem de şebekeye bağlı bir sistem ihtiyacı söz konusuysa en ekonomik çözüm yoludur diyebiliriz. 

  Kesintilerden etkilenmemek, hem solar akü hem de şebekenin nimetlerinden faydalanmak isteniyorsa oldukça ideal bir çözümdür.  

  Güç Optimizerleri (Power Optimizers)

  Çalışma prensipleri mikroinverterleri andırır. Buna karşılık mikroinverterlerden daha ucuzdur. Güç optimizerleri DC akımı AC akıma dönüştürmezler. DC akımı düzenleyerek DC akım olarak dizi invertere gönderirler. Bu sayede verimliliği artırırlar. 

  Güç optimizeri gölgelenme veya başka bir etken kaynaklı güç düşümünü en asgari düzeye indirir. Panel düzeyi performans takibi ve kontrolü mümkün kılar. Optimizeriniz varsa acil durumlarda sorunlu panelleri kolaylıkla kapatabilirsiniz. 

  Güç optimizerlerinin dizi inverter ile mikroinverter arasındaki ara bölgede konumlandığını söyleyebiliriz. Bütçe elveriyorsa veya karmaşık bir çatı sisteminden maksimum verim sağlanmak isteniyorsa değerlendirilmesi gereken güçlü bir çözümdür. 

  Merkezi inverterler

  Merkezi inverterler çalışma prensibi olarak dizi inverterler ile aynı olmakla birlikte ölçek bakımından oldukça büyüktür. Dolayısıyla büyük ölçekli GES yatırımlarında tercih edilmektedir. Merkezi inverteri en yalın şekilde devasa boyutlu bir dizi inverter olarak tanımlayabiliriz. 

  Daha yüksek verimlilik sağlaması ve watt başı maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih edilir. Temel sorunları ise boyutları ve gürültüsüdür. 

  Mikroinverterler

  Mikro inverterler isminden de anlaşılacağı üzere küçük boyutlu inverterlerdir. Her bir güneş paneli için ayrı bir mikroinverter bağlanır. ABD ve Kanada’da yaygın olarak kullanılan mikroinverterler pazar payını dünya genelinde giderek artırmaktadır. 

  Güç optimizeri ve dizi inverter çözümüne kıyasla daha pahalıdır. Her bir güneş panelinin müstakilen çalışmasını mümkün kıldığı için gölgelenme sorunlarını en aza indirir. Panel düzeyi kontrol ve performans görüntülemesini mümkün kılar. 

  Buna karşılık işçiliği daha zahmetlidir. Sistemde birden fazla sayıda olması  nedeniyle bakım masrafları daha yüksektir. 

  Türkiye pazarında kaydadeğer bir karşılığı olmamakla birlikte, sunduğu avantajlar nedeniyle yakın gelecekte Türkiye’nin  ev tipi güneş enerjisi sistemlerinde kendisine yer edinmesi şaşırtıcı olmayacaktır. 

  Modifiye Sinüs İnverter ve Tam Sinüs İnverter Ne O Zaman?

  Aslında temelde iki temel inverter çeşidi vardır; Kare Dalga İnverter olarak da bilinen modifiye sinüs inverter ve tam sinüs inverter. Modifiye sinüs dışındaki tüm inverterler tam sinüstür. 

  Her ikisi de AC güç çıkışı verirler. Tam sinüs inverterler motor gibi yüksek güç gereksinimi duyan cihazları çalıştırabilecek kalitede güç sağlar. Modifiye sinüs inverterler ise daha düşük güç gereksinimi duyan cihazlar için uygundur. Modifiye sinüs inverterin temel avantajı uygun maliyetli oluşudur. 

  Türkiye solar inverter piyasasını basamaklı biçimde düşünürsek, en alt basamakta modifiye sinüs inverteler bulunur. Modifiye sinüsün ardından muhtelif marka ve modele sahip ekonomik olarak sınıflayabileceğimiz tam sinüs inverterler gelir. Ekonomik sınıfın üzerinde ise Growatt, Sungrow, Goodwe,  SMA, Huawei, Fronius gibi markalar söz konusudur. Hangisini seçeceğinizi bütçe ve ihtiyacınız belirleyecektir. 

  Solar inverter seçiminde nelere dikkat etmek gerekir?

  SolarAVM ekibi olarak her zaman altını çizdiğimiz üzere seçimi bütçe ve ihtiyacınız belirleyecektir. Yüzlerce farklı alternatifin olduğu solar inverter piyasasında seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken temel noktaları aşağıda sizler için sıraladık:

  • Kalite ve Güvenilirlik
  • Servis ve Destek
  • Görüntüleme
  • Garanti Süresi
  • Özellikler
  • Fiyat

  Solar İnverter Fiyatları

  Yüzlerce farklı alternatifin olduğu piyasada kayda değer fiyat farkları söz konusudur. Örneğin Türkiye piyasasında modifiye sinüs inverter ve tam sinüs inverter olarak gruplandırılan giriş seviyesi solar inverter fiyatları  görece düşüktür. Buna karşılık premium kalite 10+ yıl garantili inverter fiyatları  daha maliyetlidir.  

  İnverter fiyatları en düşük 0 ile en yüksek 0 arasında değişmektedir.

  Solar invertör fiyatları üzerinde, inverter gücü, inverter çeşidi, marka ve garanti süresi doğrudan etkilidir. 10 kw solar inverter ile 2 kw solar inverter arasında önemli farklar söz konusudur. Benzer biçimde on-grid inverter ile hibrit inverter fiyatları arasında da fark vardır. 

  Gelgelelim yüksek hata oranları ve garantilerin gerçekleşmesini göz önünde bulundurarak bütçe elveriyorsa premium veya premium adayı ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. SolarAVM ekibi olarak ucuza kaçmanın uzun vadede daha pahalıya mal olacağının altını her fırsatta çiziyoruz. Bu argüman güneş gibi uzun vadeli bir yatırım için adeta yazılı olmayan bir kural gibidir. Verdiğiniz parayı depozito olarak bile düşünebilirsiniz. Zira güneş er ya da geç yaptığınız fazladan masrafı size geri ödeyecektir.

  Solar inverter seçiminde bütçe elveriyorsa veya uzun vadeli bir beklenti söz konusuysa premium veya optimum, buna karşılık deneysel veya kısa vadeli bir beklenti varsa başlangıç seviyesi solar inverteleri tercih etmenizi öneriyoruz. 

  SolarAVM e-ticaret platformumuza entegre ettiğimiz gelişmiş filtreleme seçenekleri sayesinde bütçe ve ihtiyacınıza en uygun inverteri kolaylıkla bulabilirsiniz. Seçim yapmakta zorlanırsanız, uzman teknik ekibimizle her zaman iletişim kurabilirsiniz.

  Solar inverter seçiminde garanti ve servis konusu neden önemli?

  İnverter güneş enerjisinden elektrik üreten bir sistemin en kritik unsurudur. Karmaşık bir işlev üstlenmesi nedeniyle hata/sorun çıkarması en muhtemel sistem elemanıdır. Dolayısıyla solar inverter seçiminde garanti ve servis konusu son derece önemlidir. Bazı inverter markalarının servis desteği oldukça kısıtlıdır. Garanti süreleri azdır veya standartsa bile garanti şarlarının arkasında durmamaktadırlar.

  Bahsekonu firmalardan bazıları sattığı malın arkasında dursa bile bozulan ürünü kendilerine gönderilmesi durumunda tamir etme stratejisi izlemektedir. Tamir edilip dönmesi bazen haftaları ve hatta ayları bulabilmektedir. Sistemin invertersiz dönem boyunca hiç çalışmayacağı veya birden fazla inverter varsa eksik çalışacağı düşünüldüğünde ciddi bir sıkıntı yaratacağı aşikardır. Bu nedenle ürününün arkasında duracak üne ve servis ağına sahip bir markayı veya en azından bunun için çabalayan bir markayı tercih etmenizi öneririz.

  Solar Inverterler

  Close
  Filter by Hepsini temizle
  Min: $17.00 Max: $11,790.00
  $17 $11790
  Min: Max: