Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Kategori:Güneş Panelleri

  Olarak görüntüle Kafes Liste
  Sırala
  Görüntüle Sayfa başına

  CW Enerji 425 Watt 108TN M10 Hücreli TOPCon Güneş Paneli

  $118.43
  CW Enerji 425 Watt 108TN M10 Hücreli TOPCon Güneş Paneli ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü en ekonomik fiyatlarla sitemizden temin edebilirsiniz.

  CW Enerji Full Black 425 Watt 108TN M10 Hücreli TOPCon Güneş Paneli

  $173.40
  CW Enerji Full Black 425 Watt 108TN M10 Hücreli TOPCon Güneş Paneli ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için sayfamızı inceleyebilir, ürünü SolarAVM güvencesi ile satın alabilirsiniz.

  Suneng 100 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $55.69
  Suneng 100 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 105 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $54.79
  Suneng 105 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli Yüksek Dönüşüm Verimliliği, Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam ve diğer özellikler ile SolarAVM'de.

  Suneng 110 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $49.66
  Suneng 110 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 135 W Watt Monokristal Güneş Paneli Solar Panel Mono

  $73.75
  Suneng 135 W Watt Monokristal Güneş Paneli Solar Panel Mono ürünü, uzun ömrü, yüksek verimlilik ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 140 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $64.56
  Suneng 140 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 150 W Watt 48 M6 Hücreli Perc Monokristal Güneş Paneli

  $63.12
  Suneng 150 W Watt 48 M6 Hücreli Perc Monokristal Güneş Paneli ürünü ile alakalı detaylı bilgilere ulaşabilir, SolarAVM güvencesi ile satın alabilirsiniz.

  Suneng 200 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $106.08
  Suneng 200 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 210 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $105.56
  Suneng 210 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 210 Watt 40 Hücreli Half Cut Multibusbar Monokristal Güneş Paneli

  $111.39
  Suneng 210 Watt 40 Hücreli Half Cut Multibusbar Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Suneng 25 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli

  $17.89
  Suneng 25 Watt 36 Hücreli Monokristal Güneş Paneli; Kendi Kendini Temizleyen ve Yansımayı Azaltan Cam, 2 Yıl Ürün Garantisi ve diğer özellikleri ile SolarAVM'de.

  Bu sayfada;

  1. Güneş Paneli Nedir?
  2. Güneş Paneli Fiyatları
   1. Güneş Paneli Fiyatlarında Panel Türünün Etkisi Nedir?
   2. Güneş Paneli Fiyatlarında Panel Gücünün Etkisi Nedir?
   3. Güneş Paneli Fiyatlarında Panel Markasının Etkisi Nedir?
  3. Güneş Paneli Nasıl Yapılır?
   1. Monokristal ve Polikristal Solar Panel Nasıl Yapılır?
   2. Esnek Güneş Paneli Nasıl Yapılır?
   3. Perovskite Güneş Paneli Nasıl Yapılır?
   4. Organik Güneş Paneli Nasıl Yapılır? 
  4. Güneş Işığı Elektriğe Nasıl Dönüşür?
  5. Güneş Paneli Çeşitleri
   1. Monokristal Güneş Paneli
   2. Polikristal Güneş Paneli
   3. Esnek Güneş Paneli
   4. Görünümünden Solar Panel Tipini Nasıl Anlarız?
  6. Güneş Paneli Seti

  Sorularına cevap bulacaksınız.

  Güneş Paneli Nedir?

  Güneş paneli nedir sorusuna en basit tanımlama ile cevap verecek olursak güneş panelleri güneşten gelen ışıkları elektrik enerjisine çevirir. Yapısında elektriği sadece güneş ışığı aldığında ileten bir malzeme içerir. Bu malzemeye yarı iletken denir; "yarı iletken", elektrik iletkenliğinin bir metalden daha az, ancak bir yalıtkandan daha fazla olduğu anlamına gelir.

  Güneş panellerinin yapısında kullanılan Yarı iletken güneş ışığına maruz kaldığında, ışığı emer ve enerjiyi elektron adı verilen negatif yüklü parçacıklara aktarır. Elektronlar yarı iletkenden elektrik akımı olarak akar, çünkü solar panel hücresinin diğer katmanları akımı yarı iletkenden çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. Daha sonra akım, bir invertere gitmeden önce metal kontaklardan (Busbar -güneş hücresindeki ızgaraya benzeyen metalik çizgiler) akar.

  Güneş Paneli Nedir?

  Bu yazının yazılış tarihi olan 2022 yılında solar panel üzerinde bulunan tek bir PV hücresi tipik olarak yaklaşık 5 veya 6 watt güç üretmektedir. Bu hücreler genellikle 2-4 saç kılı kalınlığında çok ince bir yapıya sahiptir. Açık havada uzun yıllar (Ortalama beklenen ömür süresi 25 yıl) dayanabilmek için, hücreler cam ve / veya plastik kombinasyonunda koruyucu malzemeler arasında sandviçlenir ve genellikle bir alüminyum çerçeve ile satışa sunulur. Bu güneş panelleri ayrı ayrı elektrik üretiminde kullanılabileceği gibi dizi halinde birbirine bağlanarak da kullanılabilir. Günümüzde panelleri çatılarda, küçük ve çok büyük araziler üzerinde görmekteyiz. Bu panellere bakarken gökyüzünde güneş parlıyorsa her bir solar panelin elektrik ürettiğini bilmelisiniz.

  İnverter dediğimiz cihaz burada devreye girer ve panelde üretilen doğru akımı (DC) elektrik şebekesine akan ve sonunda evinizin elektrik sistemi olan devreye bağlanan alternatif bir akıma (AC) dönüştürür. Güneş ışığı güneş enerji paneline ulaşmaya devam ettiği ve devre bağlı olduğu sürece elektrik üretilmeye devam edilecektir.

  Bir solar panelin üzerine düşen güneş ışığını elektriğe dönüştürme yeteneği kullanılan yarı iletkene bağlıdır. Laboratuvarda bu değer “fotovoltaik dönüşüm verimliliği” olarak adlandırılır. Dışarıda ısı, kir ve gölge gibi çevresel koşullar, diğer faktörlerle birlikte dönüşüm verimliliğini azaltabilir. Ancak üreticiler çalışma sıcaklıklarını azaltmak için panellere yerleştirilen genellikle beyaz renkli backsheet denilen malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca gün içinde daha fazla ışık yakalamak enerji verimini dolayısıyla da zaman içinde bir güneş elektrik enerjisi sisteminin elektrik çıkışını artırır.

  Enerji verimini daha da artırmak için araştırmacılar ve üreticiler, silikon güneş modülünün her iki tarafındaki ışığı yakalamak için çift taraflı olan iki taraflı (bifacial) güneş panelleri imal ederek, panellerin monte edildiği alanda yerden veya çatıdan yansıyan ışığı da yakalayarak elektrik üretirler. Bifacial dediğimiz her iki yüzü de elektrik üretme yeteneğine sahip soalr paneller her geçen gün piyasasını yükseltmektedir.

  Güneş Paneli Fiyatları

  Panel fiyatlarını masaya yatırmadan önce üç temel değişken olduğunu belirtmemiz gerekir: 

  Güneş paneli fiyatları en düşük 0 ile en yüksek 0 arasında değişkenlik gösterebilir. Bu fiyat yukarda da söylediğimiz gibi panelin gücüne, tipine, markasına vb özelliklerine bağlı olarak belirlenmektedir. 

  Güneş Paneli Fiyatları

  Solar Panel Fiyatlarında Panel Türünün Etkisi Nedir?

  Panel çeşidi ile fiyat arasında güçlü bir bağ vardır. Solar panel yapımında kullanılan solar hücrenin tipi fiyatı doğrudan etkiler. Diğer bir ifadeyle, panel fiyatlarını belirleyen en temel değişken panel tipidir.

  Monokristal paneller yüksek verimliliğe sahip olmaları nedeniyle polikristal panellere kıyasla daha pahalıdır. Esnek panellere gelecek olursak, verimliliği düşük olmakla birlikte mono ve polikristal panellere kıyasla daha yüksek maliyetlidir. Zira esnek olmaları, taşınabilir olmaları, üretim maliyetlerinin yüksek oluşu ve montaj kolaylığı gibi nedenlerle fiyatları daha pahalıdır.

   Solar Panel Fiyatlarında Panel Gücünün Etkisi Nedir?

  İster tekne, karavan olsun isterseniz de ev için solar panel hesaplama amaçlı araştırma yapıyor olun, karşımıza ilk çıkan değer Wm veya Wp şeklinde gösterilen panel gücüdür. 

  Panel gücü konusunu doğru anladığımızda solar panel sistemine karar vermek kolaylaşacaktır. Wp “Watt Peak” değerinin kısa ifadesidir. Aynı anlama gelen Watt ise yine Watt Peak anlamına gelmektedir ancak söylem kolaylığı nedeniyle kısaca watt şeklinde ifade edilmektedir. Solar panelin optimum koşullarda üretebileceği azami yani maksimum gücü ifade eder. Maksimum değerden bahsedilmesinin nedeni, pv panelin aldığı ışınımın açısına ve yoğunluğuna ve ortam sıcaklığına göre değişken miktarda enerji üretecek olmasıdır.

  Örnek vermek gerekirse 325 Wp panel, güneş ışınlarının uygun açıyla geldiği bahar mevsiminde öğlen saatlerinde güneş enerjisinden 325 W gücünde elektrik enerjisi üretir. Sabahtan öğlene kadar artan bir performans söz konusuyken öğlenden akşama azalan bir eğri ortaya çıkacaktır. Kısacası, güneşin tepe noktada olduğu saatte üretebileceği enerji miktarı Wp ile gösterilir.

  Günel paneli gücü ile fiyat arasında doğru orantı vardır. Panel gücü arttıkça fiyat da artacaktır.

   

  Güneş Paneli Fiyatlarında Panel Markasının Etkisi Nedir?

  Kullanıcılar tüketim alışkanlıkları gereği ister istemez “en iyi güneş paneli markası hangisi” “ev için solar panel hesaplaması yaparken markaya dikkat etmeli miyim?” gibi sorular sormaktadır. Bu ve benzeri sorular yerinde olmakla birlikte ilk belirlenmesi gereken ne kadarlık bir güce ihtiyacınız olduğu, bu gücü nerede kullanacağınız, depolama yapıp yapmayacağınız, ne kadar süre kullanacağınız ve ayırabileceğiniz bütçedir.

  Bunlara kesin olarak karar verdikten sonra, panel türüne karar vermeniz gerekir. Zira çoğu marka farklı türlerde (monokristal, polikristal, bifacial, esnek gibi) güneş panellerinin üretimini yapmaktadır. Seçimi ihtiyacınız belirleyecektir. Bu seçimi araba seçimine benzetebiliriz. Tıpkı araba seçiminde bütçe ve ihtiyacınızın (düz vites, otomatik vites, dizel, benzin, C segment gibi) belirleyici olması gibi, panel seçiminde de bütçe ve ihtiyaç karara yön verecektir.

  Temel değişkenlere karar verdikten sonra marka konusunu ele alabilirsiniz. Marka seçimini yaparken üreticinin hangi sertifikalara sahip olduğu, ürünün hangi testlerden geçtiği gibi değişkenler önem arz etmektedir. Tıpkı arabalarda olduğu gibi premium, optimum ve ekonomik ürünler sunan panel üreticileri vardır. Bahse konu sınıflamalar ile sahip oldukları sertifikalar ve ürün kalitesi arasında doğru orantı vardır.

   

  Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

  Güneş hücrelerinde kullanılan ana madde yarı iletken bir malzeme olan ve tabiatta bol miktarda bulunan bir element olan silikondur. Silisyum olarak da bilinir ve aslında bir çeşit kumdur, bu yüzden ucuzdur. Ancak kumun kristal silikona dönüştürülebilmesi ve elektrik iletebilmesi için kimyasal bir işlemde rafine edilmesi gerekir.  Silikon güneş hücresi yapmak için kristal silikon blokları çok ince gofretler halinde kesilir. Gofret, elektrik yüklerini ayırmak ve akımın tek yönde akmasını sağlayan bir diyot devresi oluşturmak için her iki taraftan da lehimlenir ve busbar dediğimiz iletken yolları oluşturularak hücreye dönüştürülür. Hücreler ise birbirine lehimlenerek metal kontaklara bağlanır.

  Güneş Panelinde Kullanılan Materyaller

  Bugün piyasadaki güneş panellerinin yaklaşık % 95'i yarı iletken olarak monokristal silikondur ve çok az sayıda üretici polikristal silikon kullanmaktadır. Monokristalin silikon gofretler bir kristal yapıdan oluşur ve polikristalin silikon birçok farklı kristalden oluşur. Monokristalin paneller daha verimlidir, çünkü elektronlar elektrik üretmek için daha serbest hareket eder, ancak polikristalin hücrelerin üretimi daha ucuzdur.

  Bir silikon güneş hücresi için maksimum teorik verimlilik seviyesi tartışılan bir özelliktir. Ticari kullanım için en iyi paneller % 18 ila% 22 civarında verimliliğe sahiptir, ancak araştırmacılar üretim maliyetlerini düşük tutarken verimliliği ve enerji verimini nasıl artıracaklarını araştırmaya devam etmektedirler. Laboratuvar ölçeğinde başarılı sonuçlar almaktadırlar.

  Monokristal ve Polikristal Panel Nasıl Yapılır?

  Hem monokristal hem de polokristal güneş panelleri silikon plakalardan üretilir. Bahsekonu panel tipleri üretilirken silikon plakalar yüzey üzerine yatay ve dikey olarak yerleştirilerek temperli camla koruma altına alınır ve çerçeve ile ile kaplanarak bildiğimiz dikdörtgen görünümüne kavuşur.

  Her iki panel tipi de silikondan imal edilse de silikonun kompozisyonu bakımından birbirinden farklıdır. Monokristal solar hücreler yekpare ve saf silikondan kesilerek üretilir. Polikristal solar hücreler ise parçalı silikon kristallerinin bir araya getirilerek kesilmesiyle oluşur. Kısacası birinde mono yani yekpare hücre yapısı varken diğerinde ise poli/poly yani çoklu hücre yapısı söz konusudur.

  Silikondan üretilen güneş pilleri şu anda yüksek verimlilik, düşük maliyet ve uzun ömür kombinasyonu sağlar. Günümüzde silikondan üretilen güneş panelleri  25 yıl veya daha uzun süreli ömür beklentisi olan ve bu süre sonunda dahi  etiket gücünün% 80'inden fazlasını üretmesi beklenilen panellerdir.

  İnce-Film (Esnek) Panel Nasıl Yapılır?

  Cam, plastik veya metal gibi destekleyici bir malzemeye bir veya daha fazla ince PV malzemesi tabakası yatırılarak ince film güneş hücresi yapılır. Bugün piyasada iki ana tip ince film PV yarı iletken vardır: kadmiyum tellurid (CdTe) ve bakır indiyum galyum diselenide (CIGS). Her iki malzeme de doğrudan modül yüzeyinin önüne veya arkasına biriktirilebilir.

  CdTe, silikondan sonra en yaygın ikinci PV malzemesidir ve CdTe hücreleri düşük maliyetli üretim süreçleri kullanılarak yapılabilir. Bu onları uygun maliyetli bir alternatif haline getirse de, verimlilikleri hala silikon kadar yüksek değildir. CIGS hücreleri bir PV malzemesi için en uygun özelliklere ve laboratuvarda yüksek verimliliğe sahiptir, ancak dört elemanın birleştirilmesindeki karmaşıklık laboratuvardan üretime geçişi daha zor hale getirir. Hem CdTe hem de CIGS, açık havada uzun süreli çalışma sağlamak için silikondan daha fazla koruma gerektirir.

  Piyasada yer bulmuş bir diğer ince film panel malzemesi ise kompozisyonu monokristal ve polikristal panele benzeyen amorf silikondur (a-Si). Mono ve polikristal solar panellerden temel farkı ise katı silikon malzemeden üretilmiyor oluşudur. Kristalize edilmemiş silikonun cam, plastik veya metal yüzeye yerleştirilmesiyle üretilir.

  Bir diğer popüler ince film esnek panel malzemesi ise bakır-indiyum-galyum-selenürdür (CIGS). Bakır indiyum galyum ve selenür elementlerinin iki katman arasına (cam, plastik, alüminyum veya çelik gibi) yerleştirilmesiyle ve bu katmanın elektrik akımını mümkün kılacak elektrotlarla kaplanmasıyla üretilir.

  Perovskite Panel Nasıl Yapılır?

  Perovskite güneş pilleri bir tür ince film hücresidir ve karakteristik kristal yapılarından sonra adlandırılır. Henüz geliştirilme aşamasında olan Perovskite hücreleri, alt tabaka olarak bilinen temel bir destek katmanına basılan, kaplanan veya vakumla biriktirilen malzeme katmanlarıyla inşa edilir. Montajı genellikle kolaydır ve kristal silikona benzer verimliliklere ulaşabilirler.

  Laboratuvarda, perovskite güneş pili verimliliği diğer tüm PV malzemelerinden daha hızlı gelişmekte olup, 2009'da %3'ten 2020'de% 25'in üzerine çıkmıştır. Ticari olarak uygulanabilir olmak için, perovskite PV hücrelerinin açık havada 20 yıl hayatta kalabilecek kadar kararlı hale gelmesi gerekir, bu nedenle araştırmacılar onları daha dayanıklı hale getirmek ve büyük ölçekli, düşük maliyetli üretim teknikleri geliştirmek için çalışmaktadırlar.

  Organik Panel Nasıl Yapılır?

  Organik BD veya OPV hücreleri karbon bakımından zengin (organik) bileşiklerden oluşur ve PV hücresinin bant aralığı, saydamlık veya renk gibi belirli bir işlevini geliştirmek için uyarlanabilir. OPV hücreleri şu anda kristal silikon hücrelerin sadece yarısı kadar verimlidir ve daha kısa çalışma ömürlerine sahiptir, ancak yüksek hacimlerde üretimi daha ekonomik olabilir.  Ayrıca esnek plastik gibi çeşitli destekleyici malzemelere de uygulanabilir, bu da OPV'nin çok çeşitli kullanımlara hizmet edebilmesini sağlayabilir.

  Peki Güneş Işığı Nasıl Elektriğe Dönüşüyor?

  Güneş pili olarak da adlandırılan fotovoltaik (PV) bir hücrede ışık parladığında, bu ışık yansıtılabilir, emilebilir veya hücrenin içinden geçebilir. PV hücresi daha önce de belirtiğimiz gibi yarı iletken malzemeden oluşur; "yarı", yani elektriği bir yalıtkandan daha iyi iletebilir, ancak metal gibi iyi bir iletken olarak değildir.

  Yarı iletken ışığa maruz kaldığında, ışığın enerjisini emer ve elektron adı verilen malzemedeki negatif yüklü parçacıklara aktarır. Bu ekstra enerji, elektronların malzemeden elektrik akımı olarak akmasını sağlar. Bu akım iletken metal kontaklar yoluyla solar panelin dışına çıkarılır (güneş pilleri üzerindeki ızgara benzeri çizgiler). Daha sonra inverterler vasıtasıyla evinize ve/veya elektrik şebekesinin geri kalanına güç sağlamak için kullanılabilir.

  Güneş Paneli Nedir? Hangi katmanlardan oluşur?

  Kavram karmaşasını ve kelime enflasyonunu bir kenara bırakıp konunun özüne odaklanırsak piyasada kabul görmüş üç panel çeşidi olduğunu görürüz: monokristal, polikristal ve ince film (esnek) panel

  Bahse konu panel tipleri görünümleri, performansları, maliyetleri ve kurulum amaçları bakımında farklılık arz ederler. Panel seçimi yaparken ucuz, pahalı, en iyi solar panel gibi aceleci genellemelerden kaçınmak gerekir. Zira belirleyici olan kullanım amacınız, panelleri yerleştireceğiniz alan ve bütçenizdir. Asıl olan ihtiyaç ve beklentilerinizi bütçenize uygun olarak karşılayacak en optimum tercihi belirlemektir.

   

  Güneş Paneli Çeşitleri

  Monokristal, polikristal ve ince-film olarak üzere üç temel güneş paneli çeşidi mevcuttur. Ayrıca Laboratuvar şartlarınca çok başarılı sonuçlar alınmasına karşın bu yazının yazıldığı tarihte henüz endüstriyel üretimine başlanmamış olan perovskite hücreli solar paneller ve henüz geliştirme aşamasında olan Organik hücreli güneş panelleri bulunmaktadır. Her solar panel tipinin kendine özgü bazı olumlu ve olumsuz yönleri söz konusudur.

  Panel üretiminde kullanılan malzeme çeşitleri ve yakın gelecekte yaygınlaşması muhtemel diğer teknolojiler için “Güneş Paneli Hücre Teknolojilerinin Geleceği” başlıklı blog yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

  Güneş paneli çeşitleri

  Monokristal Güneş Paneli Nedir? Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

  Mono-kristal paneller %20 üzeri verimliliğe sahiptir. Diğer bir ifadeyle verimlilikleri yüksektir. Buna karşılık polikristal panellere kıyasla daha pahalıdır. Maliyet artışına karşılık aynı alandan daha fazla elektrik üretmenizi mümkün kılar.

  Polikristal Güneş Paneli Nedir? Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

  Poli-kristal paneller, mono-kristal panellere kıyasla daha ucuzdur. Buna karşılık verimlilikleri daha düşüktür. Dolayısıyla mono hücreli panellere kıyasla aynı alandan daha az elektrik üretmeniz söz konusudur.

  İnce Film Esnek Güneş Paneli Nedir? Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

  Esnek paneller, adı üstünde esnek yapıdadır, hafif ve dayanıklıdır. Estetik görünüm, kolay taşınma ve montaj gibi kolaylıklara sahiptir. Buna karşılık maliyetleri yüksektir. En önemlisi de polikristal  ve monokristal panellere kıyasla verimliliği düşüktür. 

  Görünümünden Hangi Tip Panel Olduğunu Nasıl Anlarız?

  Monokristal ve polikristal paneller arasındaki farkı anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bazı istisnalar dışarda tutulursa monokristal güneş panelleri siyah renklidir. Polikristal paneller ise genellikle mavi renklidir ayrıca yakından bakıldığında güneş ışığında üst üste konulmuş yapraklar gibi silikon parçaları görülebilir.  Mavi ve siyah rengin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorsanız “Güneş Panelleri Neden Hep Mavi ve Siyah?” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz. 

  Güneş Paneli Tipleri

  Güneş Paneli Seti

  Güneş Paneli seti panel güçlerine göre genellikle 300 watt, 600 watt, 1 kW, 2 kW, 3 kW ve 5 kW... şeklinde oluşmaktadır. Paket sistemler içerisinde yer alan paneller kullanılacak elektrikli aletlere ve ihtiyaç doğrultusunda özelleştirilerek panel adetlerinde revize yapılabilmektedir. Elektrik şebekesinin hiç olmadığı dağ evleri, bağ evleri, yayla evlerinde özellikle tercih edilen off grid paketler olduğu gibi şebeke elektriği ile entegreli çalışabilen on grid solar panel setleri de bulunmaktadır. Elektriğin hiç olmadığı noktalarda en çok tercih edilen solar panel seti 1000 watt gücüne sahip 1 kW lık off grid paketlerdir. Şebeke entegreli panel setlerinde meskenlerde en çok tercih edilen güç 10 kW’tır.

  En İyi Güneş Paneli Nasıl Seçilmelidir?

  Güneş panellerine yatırım yapmak uzun vadeli bir taahhüttür, bu nedenle bir satın alma işlemi yapmadan önce birkaç faktörü göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Durum tespiti yaparak ve bu faktörleri anlayarak, hedefleriniz ve bütçenizle uyumlu bilinçli bir karar verebilirsiniz. Solar Panel satın alırken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörlere daha yakından bakalım.

  1. Güneş Panellerinin Verimlilik ve Performans Değerleri

  Güneş panellerinin verimliliği, güneş ışığını elektriğe dönüştürme yeteneklerini ifade eder. Yüzde olarak ölçülür ve panellerin üzerine düşen güneş ışığının ne kadarının kullanılabilir enerjiye dönüştüğünü gösterir. Daha yüksek verimli paneller, belirli bir alan için daha fazla elektrik üretir ve bu da onları sınırlı alana sahip kurulumlar için tercih edilen bir seçenek haline getirir. Verimlilik derecelendirmeleri tipik olarak %15 ila %20 arasında değişir ve en yüksek verimliliğe sahip paneller en pahalı olanlardır.

  Verimliliğe ek olarak, güneş panellerinin performans derecelendirmelerini de dikkate almak önemlidir. Bu derecelendirmeler, sıcaklık, gölgeleme ve kir birikimi gibi faktörleri hesaba katarak panellerin gerçek dünya koşullarında ne kadar iyi performans gösterdiğini gösterir. İdeal olmayan koşullarda bile elektrik üretmeye devam edeceklerinden yüksek performans derecesine sahip paneller arayın.

  1. Güneş Panellerinin Garantisi ve Dayanıklılığı

  Güneş panelleri uzun vadeli bir yatırımdır, bu nedenle uzun süre dayanacak şekilde üretilmiş panelleri seçmek çok önemlidir. İçiniz rahat olsun ve yatırımınızı korusun diye kapsamlı bir garantiyle gelen panelleri arayın. Güneş panelleri için tipik bir garanti, belirli bir süre boyunca belirli düzeyde elektrik üretimini garanti eden bir performans garantisini ve panellerle ilgili herhangi bir kusuru veya sorunu kapsayan bir ürün garantisini içerir.

  Dayanıklılık, panel satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktördür. Yağmur, kar ve dolu gibi çeşitli hava koşullarına maruz kalırlar, bu nedenle bu unsurlara dayanacak şekilde inşa edilmeleri önemlidir. Aşırı hava olaylarına dayanma olasılıkları daha yüksek olduğundan, yüksek rüzgar ve kar yükleri için sertifikalı paneller arayın.

  1. Güneş Panelleri Satın Alırken Maliyet Hususları

  Güneş panelleri satın alırken maliyet önemli bir faktördür. En ucuz seçeneğe gitmek cazip gelse de, yüksek kaliteli panellerin sunduğu uzun vadeli tasarrufları ve faydaları göz önünde bulundurmak önemlidir. Güneş panellerinin maliyeti, panellerin türü, verimlilik dereceleri ve marka itibarı gibi faktörlerden etkilenir.

  Maliyeti değerlendirirken, yatırım getirisini (ROI) ve geri ödeme süresini göz önünde bulundurmak önemlidir. Elektrik faturalarınızdaki tasarrufun panel maliyetini karşılamasının ne kadar süreceğini hesaplayın. Daha yüksek verimli panellerin daha yüksek bir ön maliyeti olabileceğini, ancak aynı zamanda daha fazla elektrik üreterek daha hızlı geri ödeme süreleri ve daha uzun vadeli tasarruflar sağladığını unutmayın.

  1. Güneş Panelleri için Kurulum Gereksinimleri ve Hususlar

  Güneş panelleri satın almadan önce, kurulum gereksinimlerini ve hususları değerlendirmek önemlidir. Çatınızın boyutu ve yönü ile yakındaki ağaçların veya binaların gölgesi, güneş panellerinizin performansını etkileyebilir. Kurulumun fizibilitesini değerlendirmek ve size sistem boyutu ve enerji üretimi hakkında doğru bir tahminde bulunmak için profesyonel bir kurulumcunun bir saha ziyareti gerçekleştirmesi önerilir.

  Fiziksel gereksinimlere ek olarak, panel kurulumları için gerekli olabilecek yerel düzenlemeleri ve izinleri de dikkate almak önemlidir. Bazı alanlarda belirli yönergeler ve kısıtlamalar vardır, bu nedenle bir satın alma işlemi yapmadan önce yerel düzenlemelere aşina olmanız önemlidir.

  1. Güneş Panelleri İçin Bakım ve Bakım İpuçları

  Güneş panelleri genellikle az bakım gerektirir, ancak en iyi performansı sağlamak için onları temiz ve kalıntılardan uzak tutmak önemlidir. Panelleri herhangi bir hasar veya kir birikimine karşı düzenli olarak inceleyin. Panelleri, yüzeyi çizebilecek aşındırıcı malzemelerden kaçınarak, yumuşak bir fırça veya sünger ve hafif bir deterjanla temizleyin. Üretici tarafından sağlanan bir izleme sistemi veya uygulaması kullanarak güneş panellerinizin enerji üretimini izlemek de iyi bir fikirdir. Bu, panellerinizin performansını izlemenizi ve ilgilenilmesi gereken sorunları belirlemenizi sağlar.

  1. En İyi Güneş Paneli Üreticileri

  Güneş panelleri satın alırken saygın bir marka ve üretici seçmek çok önemlidir. En yüksek puan alan markalar, yüksek kaliteli ürünler ve mükemmel müşteri hizmetleri sunma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. Sektörde önemli bir süredir yer alan ve olumlu müşteri incelemeleri olan markaları arayın. En iyi güneş paneli üreticileri için Solinved, Zes, Jinko, Lexron örnek verilebilir . Bu markalar, kapsamlı garantilerle desteklenen verimli ve dayanıklı panelleriyle bilinir.

  Sonuç olarak, doğru güneş panellerini seçmek, uzun vadeli enerji tasarrufu için güneşin gücünden yararlanmada çok önemli bir adımdır. Farklı solar panel türlerini anlayarak, verimliliklerini ve performans derecelendirmelerini değerlendirerek, garantileri ve dayanıklılıkları göz önünde bulundurarak, maliyet ve kurulum gereksinimlerini değerlendirerek ve uygun bakım ve bakım ipuçlarını takip ederek, özel enerji ihtiyaçlarınız ve ihtiyaçlarınız ile uyumlu bilinçli bir karar verebilirsiniz. Sektörde kanıtlanmış bir sicile sahip saygın markaları ve üreticileri seçmeyi unutmayın. En kaliteli güneş panellerinin sırlarının açığa çıkmasıyla artık daha parlak ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru güneş enerjisi yolculuğunuza başlamak için gerekli donanıma sahipsiniz.

  SolarAVM’de yerli ve ithal panellere ulaşabilir, gelişmiş filtreleme sistemimiz sayesinde aradığınız solar paneli kolaylıkla bulabilirsiniz. 

  SolarAVM ekibi olarak ürün açıklamalarımızda güneş panellerinin teknik verilerine ayrıntılı biçimde yer veriyoruz. Sunulan verilerle karar vermekte zorlanırsanız kaygılanmanıza gerek yok! Uzman teknik kadromuz seçiminizi kolaylaştırmak için her zaman yanınızdadır. Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   


  Panel Kategorilerine Göz Atmak İster misiniz?

  Monokristal Solar Panel

  Esnek Solar Panel

  Katlanabilir Solar Panel


   

  Güneş Panelleri

  Close
  Filter by Hepsini temizle
  Min: $7.00 Max: $777.00
  $7 $777