Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Elektrikli Araçlarda Şarj Akımı: AC Şarj ve DC Şarjın 7 Farkı

  AC Elektrikli Araçlarda AC ve DC Şarjın Temel Farkları Nelerdir?

  Elektrikli Araçlarda AC ve DC Şarjın 7 Temel Farkı

  Elektrikli bir aracınız varsa, er ya da geç, AC Şarj ve DC şarj hakkında bazı bilgilere rastlayacaksınız. Belki de bu kısaltmalara zaten aşinasınızdır, ancak bunların elektrikli aracınızla nasıl bir ilişkisi olduğu hakkında bir fikriniz olmayabilir. Hazırladığımız bu blog yazısı, Elektrikli araçlarda AC ve DC şarj arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacaktır. Artık, hangi şarj yönteminin daha hızlı olduğunu ve hangisinin arabanız için daha iyi olduğunu bileceksiniz.

  Elektrikli Araçlarda (EV) AC ve DC Şarjın Temel Farkları

  1. AC ve DC Gücü Dönüştürmenin Yeri
  2. Evde AC Şarj Aletleriyle Şarj Etme İmkanı
  3. AC ile Mobil Şarj İmkanı
  4. AC ve DC Şarj Hızı
  5. AC ve DC Şarj Gücü
  6. AC ve DC Şarjda Pil Sağlığı
  7. AC ve DC Şarj Maliyeti

  Fark #1: AC ve DC Gücü Dönüştürmenin Yeri

  Elektrikli araçları şarj etmek için kullanılabilecek iki tip elektrik vericisi vardır. Alternatif Akım (AC) ve Doğru Akım (DC) gücü olarak adlandırılırlar.

  Elektrik şebekesinden gelen güç her zaman Alternatif Akımdır (AC). Bununla birlikte, bir elektrikli araba aküsü yalnızca Doğru Akımı (DC) kabul edebilir. AC ve DC şarj arasındaki temel fark, AC gücünün dönüştürüldüğü konumdur. Arabanın dışında veya içinde dönüştürülebilir.

  Dönüştürücü şarj istasyonunun içinde olduğundan DC şarj cihazları genellikle daha büyüktür. Bu, pili şarj etme söz konusu olduğunda AC şarj cihazlarından daha hızlı olduğu anlamına gelir.

  Buna karşılık, AC şarj kullanıyorsanız, dönüştürme işlemi yalnızca arabanın içinde başlar. Elektrikli araçlar, AC gücünü DC gücüne dönüştüren "yerleşik şarj cihazı" adı verilen yerleşik bir AC-DC dönüştürücüye sahiptir. Gücü dönüştürdükten sonra aracın aküsü şarj olur.

  Fark #2: Evde AC Şarj Aletleriyle Şarj Etme İmkanı

  Teorik olarak, evde bir DC şarj cihazı kurabilirsiniz. Ancak, pek mantıklı değil.

  DC şarj cihazları, AC şarj cihazlarından önemli ölçüde daha pahalıdır. Daha fazla yer kaplarlar ve aktif soğutma gibi işlemler için çok daha karmaşık yedek parçalara ihtiyaç duyarlar. Buna karşın örnek olarak, sitemizde satışta olan Solplanet marka AC elektrikli şarj istasyonunun boyutları sadece 23x36x13 cm’dir, yani ortalama bir elektrikli süpürge veya dizüstü bilgisayar boyutundadır.

  Elektrik şebekesine yüksek güçlü bir bağlantı gereklidir. Üstelik, sürekli kullanım için DC şarjı önerilmez bunun sebebini aşağıda detaylandıracağız. Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında, ev kurulumu için bir AC şarj cihazının çok daha iyi bir seçim olduğu sonucuna varabilirsiniz. DC şarj noktaları çoğunlukla otoyollarda bulunur.

  Fark #3: AC ile Mobil Şarj İmkanı

  Yalnızca AC şarj cihazları mobil olabilir. Ve bunun iki ana nedeni var:

  İlk olarak, DC şarj cihazı son derece ağır bir güç dönüştürücü içerir. Yani, bir seyahatte yanınızda taşımak imkansızdır. Bu nedenle, bu tür şarj cihazlarının yalnızca sabit modelleri mevcuttur.

  İkincisi, böyle bir şarj cihazı 480+ voltluk girişler gerektirir. Yani mobil olsa bile pek çok yerde uygun bir güç kaynağı bulmanız pek mümkün değil. Ayrıca, kamuya açık elektrikli araç şarj istasyonlarının çoğu AC şarjı sağlarken, DC şarj cihazları çoğunlukla otoyollarda bulunuyor.

  Fark #4: AC ve DC Şarj Hızı: Hangisi Daha Hızlı?

  AC ve DC şarj arasındaki bir diğer önemli fark hızdır. Bildiğiniz gibi, DC şarj cihazının içinde bir dönüştürücü bulunur. Bu, DC şarj istasyonundan çıkan gücün aracın yerleşik şarj cihazını atlayarak doğrudan aküye gittiği anlamına gelir. elektrikli araç şarj cihazının içindeki dönüştürücü, arabanın içindeki dönüştürücüden çok daha verimli olduğundan, bu işlem zaman kazandırır. Bu nedenle, DC (doğru akım) şarj etmek, AC (alternatif akım) ile şarj etmekten on veya daha fazla kat daha hızlı olabilir.

  Elektrikli Araçlarda AC ve DC Şarjın 7 Farkı Nedir?

  Fark #5: AC - DC Şarj Gücü: Hangisi Daha Güçlü?

  AC ve DC şarjı arasındaki diğer bir temel fark, şarj eğrisi şeklidir. AC şarjı durumunda EV'ye iletilen güç düz bir çizgidir. Bunun nedeni, yerleşik şarj cihazının küçük boyutu ve buna bağlı olarak sınırlı gücüdür.

  Bu arada, EV pili başlangıçta daha hızlı bir enerji akışını kabul ettiğinden, ancak maksimum kapasiteye ulaştığında kademeli olarak daha az enerjiye ihtiyaç duyduğundan, DC şarjı aşağılayıcı bir şarj eğrisi oluşturur.

  AC-DC Şarj Grafiği

  Fark #6: AC ve DC Şarjda Pil Sağlığı: Hangisi Piller İçin Daha İyi?

  Arabanızı şarj etmek için 30 dakika mı yoksa 5 saat mi harcayacağınıza karar vermeniz gerekiyorsa, seçiminiz oldukça açık. Ancak hızlı (DC) ve normal şarj (AC) arasındaki fiyat farkını umursamasanız bile bu o kadar basit değil.

  Mesele şu ki, bir DC şarj cihazı sürekli kullanılırsa pil performansı ve dayanıklılığı bozulabilir. Ve bu sadece e-mobilite dünyasındaki korkunç bir efsane değil, aynı zamanda bazı e-araba üreticilerinin kılavuzlarına bile dahil ettikleri gerçek bir uyarı.

  Yeni elektrikli arabaların çoğu, 100 kW veya daha fazla sabit akımla şarjı destekler, ancak bu hızda şarj etmek aşırı ısı yaratır ve sözde dalgalanma etkisini artırır AC voltajı, DC güç kaynağında çok fazla dalgalanır.

  Telematik şirketi Geotab, AC ve DC şarj cihazlarının etkisini karşılaştıran bir çalışma yürüttü. Elektrikli otomobil akülerinin durumunu 48 ay boyunca analiz ettikten sonra, mevsimsel veya sıcak iklimlerde ayda üç defadan fazla hızlı şarj kullanan arabaların, DC hızlı şarj cihazı kullanmayanlara göre %10 daha fazla pil ömrü tükettiğini tespit etti. Yani kısaca bu günkü teknoloji ile AC şarj DC şarja göre daha pil dostudur diyebiliriz. 

  Fark #7: AC ve DC Sarj Maliyeti: Hangisi Daha Ucuz?

  AC ve DC şarj arasındaki önemli bir fark fiyattır. AC şarj cihazlarının kullanımı DC olanlardan çok daha ucuzdur. Mesele şu ki, DC şarj cihazları daha pahalıdır. Üstelik onlar için kurulum maliyetleri ve şebeke bağlantı maliyetleri daha yüksektir.

  Arabanızı bir DC güç noktasında şarj ettiğinizde çok zaman kazanabilirsiniz. Bu yüzden aceleniz olduğu durumlar için idealdir. Bu gibi durumlarda, artan şarj hızı için daha yüksek bir fiyat ödemek mantıklıdır. Bu arada, AC gücüyle şarj etmek daha ucuzdur ancak daha uzun sürer. Örneğin, elektrikli aracınızı çalışırken ofise yakın bir yerde şarj edebiliyorsanız, süper hızlı şarj için fazladan ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

  Fiyat söz konusu olduğunda, evde şarj en ucuz seçenektir. Bu yüzden kendi şarj istasyonunuzu satın almak, cüzdanınıza kesinlikle uygun bir çözümdür.

  AC-DC Şarj Hız ve Fiyat Performansı

  Özet

  Sonuç olarak, her iki şarj türünün de avantajları vardır. AC şarjı aracınızın aküsü için kesinlikle daha sağlıklıdır, DC modeli ise aküyü hemen şarj etmeniz gereken durumlar için kullanılabilir. Deneyimlerimize göre, çoğu elektrikli araç sahibi araçlarını gece veya ofisin yakınına park ederken şarj ettiğinden, ultra hızlı şarja gerçek bir ihtiyaç yoktur.

  Solplanet AC Elektrikli Şarj Cihazları sizin için bütçenize en uygun çözümlerden biridir. 7.4 kW, 11 kW ve 22 kW seçenekleri ile satışa sunulan elektrikli şarj cihazları hakkında detaylı bilgiyi ve en uygun fiyatlarla buraya tıklayarak satın alabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda, AC ve DC şarjın farklarını listeledik:

  AC Şarj

  DC Şarj

  DC'ye dönüşüm elektrikli aracın içinde yapılır

  DC'ye dönüştürme, şarj istasyonunun içinde yapılır

  Evde ve halka açık şarj için en uygun seçenektir

  DC şarj noktaları çoğunlukla otoyollarda bulunur

  Şarj eğrisi düz bir çizgi şeklindedir

  Şarj eğrisi daha inişli çıkışlıdır

  Elektrikli otomobilin aküsüne nazik davranır, akü ömrünü korur

  DC hızlı şarj ile uzun süreli şarj, araç pillerini ısıtır ve bu pillerin zamanla biraz yıpranmasına neden olur.

  Bütçe dostudur

  Kurulumu maliyetlidir

  Taşınabilir

  Taşınamaz

  Kompakt bir tasarıma sahiptir

  Boyutları AC şarj cihazlarına göre katbekat büyüktür

   

  Yorumunuzu bırakın
  *