Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  ABD Güneş Enerjisi Maliyetlerini Düşürmekte Kararlı

  ABD Güneş Enerjisi Maliyetlerini Düşürmekte Kararlı

  Biden Yönetimi, ABD’nin enerji sektöründe dönüşümü hedefleyen iddialı dekarbonizasyon planı kapsamında güneş enerjisine büyük önem affediyor. Bu doğrultuda, on yıl içinde güneş enerjisi maliyetlerinin %60 oranında düşürülmesi hedefleniyor. ABD Enerji Bakanlığı böylelikle şebeke ölçeği güneş enerjisi maliyetlerine ilişkin bir önceki hedeflere 5 yıl içerisinde ulaşılabileceğini belirttti. 

  Güneş Enerjisi Maliyetleri Biden

  Yeni Solar Teknolojiler İçin Kaynak Ayrıldı

  Yeni düzenlemelerle, hem kurulum maliyetlerinin azaltılması hem de kurulum hızının günümüze kıyasla beş kat artırılması hedefleniyor. Bu hedeflere ulaşmak için güneş enerjisinde yenilikçi teknolojilere 128 milyon dolar kaynak ayrılacak. 

  Yeni hedefler kapsamında, Perovskite Solar Hücrelere, silikona alternatif yaratması en muhtemel teknoloji olarak özel önem atfediliyor. Yeni fondan kadmiyum telürid ve diğer solar teknolojilere de önemli araştırma bütçeleri ayrılacak. Bu kaynakla aynı zamanda inverter, kablo ve taşıyıcı gibi sistem elemanlarının geliştirilmesi de hedefleniyor. Böylece mevcut güneş enerjisi santrallerinin ömrünün uzatılabileceği öngörülüyor. 

  Enerji Bakanı Jennifer Granholm “bu kaynak sayesinde, şebekeye daha düşük maliyetli temiz enerji aktarılacağını, ülke genelinde istihdama katkı sağlanacağını ve Joe Biden’ın 2035 yılında %100 temiz enerji hedefine daha hızlı ulaşılacağını” belirtti. 

  Güneş enerjisi ile elektrik üretim maliyetleri son on yılda %80 oranında düştü. Kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar karşısında ciddi bir fiyat avantajı sağlamaya başladı. ABD yeni hedeflerine ulaşırsa maliyetlerin daha da aşağı çekileceği ve geleceğin güneşli olacağı aşikar.

  Yeni Solar Teknolojiler Biden ABD

  ABD’nin Yerli Üretim Solar Hamlesi

  Yeni teknolojiler ve temiz enerji hedeflerinin sadece çevreci motivasyonla hayata geçirildiği söylemek fazla iyimserlik olur. Biden yönetimi aslında solar ürünlerin üretim üssü olan Çin’in konumunu sarsmak için çaba sarf ediyor. Bu nedenle ABD’nin “yerli üretim" hareketi olarak adlandırabileceğimiz adımlar attığının altını çizmemiz gerekir. 

  “Amerikan Malı Kullan Yasası” (Buy American Act) ile solar ürünlerin ABD’de üretilmesi hedefleniyor. Yeni teknolojiler geliştirilmesi için kaynak ayrılması da bu hedefle doğrudan ilintili. Oyun değiştirici yeni teknojilerle Çin’in lider konumunun sarsılabileceği öngörülüyor. 

  Fransız Devrimi dönemine ilişkin meşhur bir söz vardır: “Fransa öksürürse Avrupa hasta olur”. Bu sözü, günümüz global ekonomik sistemine uyarlayacak olursak şöyle söyleyebiliriz “ABD’nin atacağı ekonomik her adım Çin ve dünya ekonomisini yakından ilgilendirir”. ABD’nin yeni solar teknolojiler ve milli üretim hamlesi ile Çin’i sonuna kadar zorlayacağını, Çin’in duruma adapte olmak için karşı adımlar atacağını, en nihayetinde güneş enerjisinde önümüzdeki 15 yılda radikal değişiklikler yaşanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

  Gelecek Daha da Güneşli Olacak

  Güneş, geride kalan süreçte hızlı bir atılım yaptı ama oyun şimdi yeniden başlıyor. Bu nedenle Türkiye olarak değişimi yakından takip etmek ve doğru zamanda doğru adımları atmak durumundayız. Her halükarda geleceğin güneşli olacağı aşikar. SolarAVM ekibi olarak Türkiye ve dünyadan  güneş enerjisi ile gelişmeleri siz değerli okurlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz.

  Kaynak:https://www.usnews.com/news/top-news/articles/2021-03-25/us-pledges-to-slash-solar-energy-costs-by-60-in-a-decade 

   

  Yorumunuzu bırakın
  *