Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Avrupa'da Enerji Devrimi: AB'nin Yeni Çatı Üstü Güneş Enerjisi Standardı

  Avrupada Enerji Devrimi.

  Avrupa Birliği'nin Yeni Çatı Üstü Güneş Enerjisi Standardı: Büyük Potansiyel Kilidi Açılıyor

  Avrupa Birliği Binaların Enerji Performansı Direktifi (EPBD) resmi olarak yürürlüğe girdi. SolarPower Europe'a göre, yeni AB Çatı Üstü Güneş Enerjisi Standardı'nın uygulanması, 2026 ile 2030 yılları arasında AB'de ek 150-200 GW çatı üstü güneş enerjisi kapasitesinin kurulmasına öncülük edebilir.

  SolarPower Europe'un Ön Analizi

  SolarPower Europe tarafından yapılan ön analiz, EPBD'nin önümüzdeki yıllarda çatı üstü güneş enerjisi kurulumunu 150-200 GW'a çıkarabileceğini öngörüyor. Bu, kamu binalarının %60'ının bu standarda uygun olduğu varsayımına dayanıyor. EPBD, AB Ortak Araştırma Merkezi tarafından 560 GW olarak tahmin edilen çatı potansiyelini kullanmayı hedefliyor.

  SolarPower Europe Kıdemli Politika Danışmanı Jan Osenberg, "Yıllar önce duman dedektörlerinin entegrasyonunun gerekli hale gelmesi gibi, bu yeni yasa çatı üstü güneş enerjisinin standart haline gelmesini sağlıyor. Daha fazla bina, işyeri ve vatandaş temiz, yenilenebilir ve ekonomik güneş enerjisine erişim sağlayacak" dedi.

  Yeni Binaların Güneş Enerjisine Hazır Olması Gerekiyor

  Yeni yasa, tüm yeni binaların güneş enerjisine hazır olmasını zorunlu kılıyor, bu da güneş enerjisi kurulumunu daha basit ve çekici hale getiriyor. Bloomberg NEF'e göre, bazı AB ülkelerinde görülen proaktif güneş enerjisi standartları, yatırım getirisini %8 ile %11 oranında artırabilir. Ayrıca, Güneş Enerjisi Standardı, çok daireli binalarda güneş enerjisi kullanımını kolaylaştırarak daha geniş bir kesime hitap edecek.

  AB Çatı Üstü Güneş Enerjisi Standardı, 2027'den itibaren yeni ticari ve kamu binalarına, 2028'den itibaren büyük yenileme geçiren mevcut ticari binalara, 2030'dan itibaren yeni konut binalarına ve 2031'den itibaren tüm uygun mevcut kamu binalarına uygulanacak. Bu standart, ofisler, ticari binalar veya otoparklar gibi büyük çatıların potansiyelini özellikle ortaya çıkaracak. Tarım ve tarihi yapılar gibi bazı binalar muaf tutulabilir.

  Akıllı Elektrifikasyon İçin Çatı Üstü GES

  Osenberg, "Çatı üstü fotovoltaik (PV), akıllı elektrifikasyonun kapısı olmalı. Güneş enerjisiyle çalışan ısıtma sistemleri ve arabalar, sürdürülebilir evlerin maliyetlerini azaltacak. Çatı üstü güneş enerjisini elektrikli araçlar ve ısı pompaları ile akıllıca eşleştirmek, şebeke üzerindeki etkiyi azaltacak ve hatta şebekeye esneklik hizmetleri sağlayarak doğrudan destek verecek. Bu, elektrifikasyonun önündeki darboğazları ortadan kaldırmayı ve şebeke operatörlerinin bu esneklik potansiyelinden yararlanmasını sağlamayı gerektirecek" diye ekledi.

  Avrupa'da Çatı Üstü Güneş Enerjisi Kapasitesi Artıyor

  Avrupa'daki toplam çatı üstü güneş enerjisi kapasitesi, 2023 yılı sonunda 170 GW'ı aştı ve 2027 yılı sonuna kadar 355 GW'a ulaşması bekleniyor. Güneş Enerjisi Standardı kapsamında zorunlu güneş enerjisi kurulumlarına ek olarak, vatandaşlar fosil yakıt fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunmak için çatı üstü güneş enerjisine yöneldikçe, konutlardaki çatı üstü güneş enerjisi büyümesi de artması muhtemeldir.

  EPJ Photovoltaics tarafından yayımlanan bir makaleye göre, Avrupa'nın çatı üstü güneş enerjisi potansiyeli, karbonsuzlaşma hedeflerine ulaşmada kilit bir rol oynayacak ve 2050 yılına kadar birkaç TW'ye ulaşması beklenen PV kurulumları için önemli bir katkı sağlayacak. Makale, yenilikçi PV uygulamalarıyla mevcut altyapının etkin kullanımını teşvik ederek, arazi rekabetini azaltmanın ve yerel enerji üretimini artırmanın önemini vurguluyor.

  Sonuç

  AB'nin yeni Çatı Üstü Güneş Enerjisi Standardı, Avrupa'nın enerji dönüşümünde büyük bir adım atmasını sağlıyor. Yasa, güneş enerjisi kurulumlarını artırarak hem çevresel hem de ekonomik faydalar sunuyor. Bu standart, kamu ve ticari binalardan konutlara kadar geniş bir yelpazede uygulanarak sürdürülebilir ve yenilenebilir enerjiye erişimi kolaylaştırıyor. Avrupa'nın enerji geleceği, çatı üstü güneş enerjisiyle daha parlak görünüyor.

  Yorumunuzu bırakın
  *