Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  En Popüler Güneş Enerjisi Mitleri

  En Çok Bilinen Güneş Enerjisi Mitleri

  En Çok Bilinen Güneş Enerjisi Mitleri

  Yenilenebilir enerji, fosil yakıtların hızla tükenmesi nedeniyle dünya için önemli bir hedef haline gelmiştir. En iyi yeşil enerji seçeneklerinden biri güneş enerjisi olsa da, temiz ve son derece verimli bir elektrik üretme yolu olarak bilinmesine rağmen, hala birçok güneş enerjisiyle ilgili yanlış bilgi veya mit vardır. Bu nedenle, potansiyel güneş enerjisi kullanıcılarını caydıran bu yanlış bilgileri ortadan kaldırmak ve güneş enerjisi hakkındaki gerçeği bulmanın zamanı gelmiştir. Bu amaçla, SolarAVM ekibi olarak, en popüler güneş enerjisi mitlerinden bazılarını ve neden yanlış olduklarını açıklayan bir liste sunuyoruz.

  Güneş enerjisi çok pahalıdır.

  Güneş enerjisi ve güneş panelleri hakkında bir tartışma yapıldığında, güneş enerjisinin çok pahalı olduğu yanılgısına inanan büyük bir insan grubu vardır. Güneş enerjisinin 30 yıl önce belki pahalı olabileceği doğru olabilir ama o zamandan bu yana güneş panellerinin fiyatı önemli ölçüde düştü. Bu nedenle, güneş enerjisi artık pahalı bir girişim olarak adlandırılamaz. Aslında, güneş panelleri ve güneş pilleri fiyatları, bugüne kadarki en düşük seviyede ve gelecek yıllarda da güneş endüstrisinde yeni ve gelişmiş teknolojilerin tanıtılmasıyla daha fazla fiyat düşüşü göreceğiz.

  Güneş enerjisi yeşil değildir.

  Benim anlamadığım bir diğer güneş enerjisi hakkındaki yanlış bilgi ise, güneş enerjisinin yeşil veya temiz olmadığı, yani güneş enerjisinin fosil yakıtlar kadar sera gazı emisyonu ürettiği yönündeki yanılgıdır. Ancak bu yanılgı, güneş panellerinin yardımıyla enerji üretme sürecinin hiçbir sera gazı üretmemesi nedeniyle gerçekten yanlıştır. Bu nedenle, güneş enerjisi yeşil ve sera gazı emisyonlarını büyük ölçüde azaltabilen bir enerji kaynağıdır. Üstelik, güneş sistemlerinin kurulması için bazı makinelerin kullanılması gerektiği gerçeğini hesaba katsak bile, güneş enerjisi tesisleri hala çok temiz enerji üretirler.

  Güneş enerjisi sistemleri çok fazla bakım gerektirir

  Güneş enerjisi sistemlerinin sürekli bakım gerektirdiği ve solar panellerin iyi miktarda enerji üretmesi için sürekli olarak kontrol edilmesi gerektiği bir yanılgısı vardır. Ancak bu yanılgı aslında yanlıştır, çünkü güneş enerjisi sistemleri aslında çok az bakım gerektirir. Elektrik şebekesine bağlı bir güneş enerjisi sistemi kurulduktan sonra, panelleri birkaç kez yılda kontrol etmeniz ve çok kirli oldukları durumlarda hortumla temizlemeniz yeterli olacaktır. Hatta bu işlemler zorunlu değil, sadece panellerinizin optimum kapasiteyle çalışmaya devam etmesi için önerilen işlemlerdir. Çünkü güneş panelleri neredeyse hiç hareketli parçaya sahip değillerdir ve tasarımları günümüzde o kadar iyi yapılmıştır ki, güneş enerjisi sistemleri sağlam, güvenli ve güvenilir bir enerji üretme yöntemi sağlarlar.

  Solar paneller bulutlu günlerde ve kışın enerji üretmezler

  Son olarak, solar panellerin kışın veya bulutlu veya sisli günlerin olduğu iklimlerde enerji üretmediği yanılgısını da unutamam. Bu yanılgının sadece bir yanılgı olduğunu anlamak için, solar panellerin nasıl çalıştığını açıklayayım. Solar paneller, fotovoltaik hücreleri (yani güneş hücreleri) kullanarak ışığı emer ve elektriğe dönüştürür. Bu da güneş enerjisinin ısı değil, ışıktan geldiği anlamına gelir, bu nedenle daha soğuk bir iklimde veya güneş ışığı daha az olan bir bölgede yaşasanız bile, panelleriniz yine de tonlarca enerji üretecektir. Aslında güneş panelleri hafif daha serin sıcaklıklarda daha iyi çalışır çünkü 35 dereceden itibaren verimlilik düşmeye başlar ve bu da panellerin daha az yenilenebilir enerji üretmesi anlamına gelir. Bulutlar ve sis de panel üzerinde pek etki etmez çünkü hala panelin elektrik üretmek için kullanabileceği gün ışığı vardır. Sadece panellerinizin kar ve buzdan arındırılmış olduğundan emin olun, çünkü yoğun bir kar ya da buz tabakası ışığın panelin içine girmesini engelleyebilir ve böylece herhangi bir yerde güneş enerjisinin faydalarının keyfini çıkarmanız mümkün olabilir.

  Değerlendirme

  Gelişen teknoloji, içerisinde olduğumuz iklim ve enerji krizinde; güneş enerjisi bizim için en uygun alternatifler arasında yer almaktadır. Eğer siz de “Yüzünüzü Güneş’e Dönmek”, güneş enerjisine geçmek isterseniz SolarAvm Whatsapp hattımızdan veya sabit hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *