Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Ev İçin Güneş Paneli Hesaplama

  Ev İçin Güneş Paneli Hesaplama: Panel Boyutu ve Gücü

  Ev için güneş paneli hesaplama için en belirleyici husus sistemi hangi amaçla kullanacağınızdır. Karbon salınımını mı azaltmak istiyorsunuz? Bedava Elektrik mi kullanmak istiyorsunuz? Elektrik faturasından tasarruf mu etmek istiyorsunuz? Tasarruf etmekle kalmayıp para mı kazanmak istiyorsunuz? Şebekeden bağımsız bir sisteminiz var ve bu off-grid sistemle modern yaşamın kolaylıklarını kullanmak mı yoksa amacınız? 

  Ev için güneş paneli hesaplaması yapmak için aşağıdaki sorulara yanıt vererek işe başlamalısınız. Bu soruların yanıtları ve kullanım amacınız ne kadar panele ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkaracaktır. 

  • Günlük enerji tüketiminiz
  • Çatınızda panel yerleştirmeye müsait alan
  • Yaşadığınız bölge ve ışınım verileri

  ev için güneş paneli hesaplama

  Ne kadarlık solar elektrik gücüne ihtiyacınız var?

  Eğer şebekeye bağlı bir sistem kuracaksınız bunu anlamanın en kolay yolu geçmiş faturalarınızı incelemektir. Ne kadar panele ihtiyaç duyacağınızı hesaplamak için: Evinizin saatlik tüketimini yaşadığınız bölgenin tepe noktadaki güneş ışınım verileri ile çarparak bulduğunuz değeri paneli watt değerine bölmek yeterli olacaktır. 

  Günlük Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır? 

  Bunu yapmanın iki kolay yolu vardır:

  1. Elektrik faturanızdan günlük ortalama tüketim değerinizi öğrenebilirsiniz. 
  2. Elektrikli aletlerinizin ne kadar harcadığını ve kaç saat kullandığınızı aşağıdaki formülle hesaplayıp günlük yükünüzü hesaplayabilirsiniz. Hangi aletin ne kadar harcadığını Elektrikli Aletler Kaç Watt Harcar? yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

  Günlük Yük= Kullandığınız cihazların toplam watt değeri (Amper x Volt) x Bu cihazların çalışma süreleri

  3-*Matematik hesaplamalarıyla uğraşmadan kolayca günlük yaklaşık elektrik tüketimini hesaplamak isteyenler için Gumbel Group'un geliştirmiş olduğu solarpaket.site hizmete açılmıştır. Veritabanında bulunan 100'ü aşkın elektrikli eşya veritabanı ile birlikte evinizin günlük elektrik tüketimini tek tıkla hesaplayabilirsiniz. Sitemize erişmek için lütfen tıklayınız.

  İhtiyacımı Kaç Güneş Paneli Karşılar?

  Güneş paneli sayısı= Günlük yük (Wh) / Günışığı süresi (saat) x Tek bir panelin watt gücü (W)

  Örneğin: 50W gücünde, 8 saat boyunca çalışan dört ampül düşünelim. Toplam 200W için günlük yük 1.6 kilowatt saat (kWh) olacaktır. Günde 5 saat günışığı alan bir lokasyon olduğunu varsayalım. 100W paneller kullanacaksanız 3.2 adet panele ihtiyacınız var demektir. Dolayısıyla 4 adet 100W gücündeki panel, tüm ampülleri rahatlıkla çalıştırabilir.

  100W güneş panel modeli  formülün anlaşılması bakımında temsili olarak seçilmiştir. Eğer örneğimizi Türkiye piyasasında satılmakta olan panellere uyarlarsak, TOMMATECH marka güneş paneli 425WP gücündedir ve böylesi bir senaryoda tek başına gerekli gücü fazlasıyla üretebilir.

  Eğer bu hesap size karışık geliyorsa SolarAVM’nin uzman teknik ekibi ile her zaman temasa geçebileceğinizi, bu ve benzer sorularınıza tatmin edici yanıtlar alabileceğinizi unutmayın.

  Bir evin elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş paneli

  Güneş paneli hesaplamasında kaç panel gerekeceği ile ilgili fikir yürütmek için aşağıdaki açıklayıcı tablomuzu inceleyebilirsiniz. Buna göre 3,5 kW bir sistemin tüm elektrik ihtiyacı için 14 panel yeterli olur. Diğer taraftan 10 kw bir sistem için 40 panel gerekecektir. 

  Bu hesaplamada ihtiyaç duyulan gücün tamamının panellerden karşılandığı varsayılmıştır. En nihayetinde tüm bu anlatımlar temsilidir. Zira altını ısrarla çizdiğimiz üzere tüm durumlar için geçerli tek bir çözüm yoktur ve asıl sayıyı ihtiyacınız belirleyecektir. 

  ev için kaç güneş paneli gerekirKaynak: Energysage

  Çatıma kaç güneş paneli sığar?

  Çatınıza ihtiyaç duyacağınız güce göre kaç panel sığdırabileceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz. Tekrar etmek gerekirse bu hesaplamalar ve tabloda sunulan veriler kendi içinde tutarlı olmakla birlikte ihtiyacınız olan miktarı tam olarak hesaplamak için tüm değişkenleri bir arada düşünerek ayrıntılı bir çalışma yapmak gerekecektir. Bu konuda kafanız karışmışsa ve yardıma ihtiyacınız varsa SolarAVM’nin uzman teknik ekibi ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

  Ev için güneş paneli hesaplama m2Kaynak: Energysage

  SolarAVM'de Güneş Paneli Seçimi Yapmak Çok Kolay

  Ev İçin Güneş Paneli Hesaplama konusunu 7 maddede sizler için özetledik. SolarAVM ekibi olarak ürün açıklamalarımızda güneş panellerinin teknik verilerine ayrıntılı biçimde yer veriyoruz. Sunulan verilerle karar vermekte zorlanırsanız kaygılanmanıza gerek yok! Uzman teknik kadromuz seçiminizi kolaylaştırmak için her zaman yanınızdadır. Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


  Bu da ilginizi çekebilir:

  Evlerde Güneş Enerji Sistemlerinin Kurulum Maliyeti yazımıza göz attınız mı?

  Yorumlar
  4/18/2023 5:42 PM
  Müstakil Evimin Aylık tüketimi 240 kwh    güneş enerji sisteminin maliyetini ve ödeme şeklini rica edebilirmiyim
  Yorumunuzu bırakın
  *