Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Enerjisini Kullanabileceğimiz Yerler

  Dünyamızdaki en büyük kaynağımız olan güneş enerjisini kullanabileceğimiz birçok yer mevcuttur. İhtiyacımız olan iki ana enerji türü olan ısı ve ışık’ı güneş ile sağlayabiliriz. Güneşten faydalandığımız radyasyon ile fotovoltaik hücrelerle elektrik üretebilir, veya suyumuzu ısıtabiliriz ve bitkilerin fotosentezine katkıda bulunabiliriz. Peki böylesine güçlü bir kaynağı hayatımızın hangi alanlarında kullanabiliriz? 

  Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi

  Güneş Enerji sistemi son yıllarda giderek artan elektrik fatura maliyetlerini karşılamak istemeyen tüketiciler arasında oldukça fazla yaygınlaşan bir sistemdir. Giderek bilinçlenen ve temiz enerji kaynaklarına yönelen tüketiciler çatı üzeri veya arazi üzeri kurulum ile evlerinde, iş yerlerinde kullandıkları elektriklerini güneş enerji sistemi ile üreterek ihtiyaçları olan elektriği karşılarken dağıtım şirketleriyle bağlantı anlaşması imzalayarak fazla üretimi de şebekeye satarak kar sağlayabiliyorlar.

  Eğer ticarethane veya tarımsal sulama abonesi iseniz sözleşme gücünüzün 2 katına kadar, mesken ya da sanayi abonesi iseniz sözleşme gücünüz kadar kurulum yapabilirsiniz.

  Güneş Enerjisini Kullanabileceğimiz Yerler - Elektrik Üretimi

  Bu kurulum her ihtiyaca göre farklı kWh değerlerinde olabilir. Aklınıza bu noktada acaba benim çatıma/arazime ne kadarlık bir sistem kurulabilir diye soru geldiyse ve nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız. Alanında uzman teknik kadromu ile iletşim kurabilirsiniz. 

  Güneş Enerjisi İle Aydınlatma

  Hepimizin hemen her gün gördüğü, kullandığı bazı alanlar mevcut örneğin evimizin peyzajından sitemizin ışıklarına, parklardan sokak lambalarına kadar bir çok alanda aydınlatmaya başvuruyoruz. Aydınlatmadan yararlanmak istediğiniz her alana elektrik tesisatı kurmak ve şebekeden elektrik harcayarak elektrik sağlamak zorunda değilsiniz.

  Güneş Enerjisini Kullanabileceğimiz Aydınlatma Yerleri

  Solar aydınlatma ürünleri ile gündüz güneşten elde edilen enerjiyi akşamları istediğiniz alanı aydınlatmada kullanabiliriz. Solar Aydınlatma Ürünleri ile ihtiyacınıza uygun solar aydınlatma ürünlerini inceleyebilir, online sitemizden sipariş verebilirsiniz.

  Güneş Enerjisi İle Havalandırma

  Güneş enerjisini kullanabileceğimiz yerlerden bir diğeri de havalandırma sistemleridir. Güneş enerjisiyle çalışan tavan vantilatörü ya da güneş fanlarını duymuş muydunuz? Güneş fanları yaz aylarında evinizi, işyerinizi soğutma konusunda oldukça etkili bir sistemdir.

  Pek de elektrik faturası dostu olmayan klimalar yaz aylarında en çok kullandığımız elektrikli aletlerden bir tanesi. Durum böyleyken faturanızın yüksek gelmesi kaçınılmaz oluyor. Ancak güneş fanı olarak bilinen ve kaynağı sadece güneş olan bu sistem ile hem yaz aylarında serinleyebilir hem de fatura tutarınızı azaltabilirsiniz.

  Havalandırma sistemi - Güneş Enerjisi kullanım alanları

  Güneş Enerjisi ile Su Isıtma

  Evet güneş ile elektriğimizi ürettik yine aynı güneş ile suyumuzu da ısıtabiliriz. Yaygın olarak kullanım alanı evlerimizde ihtiyaç duyduğumuz sıcak su içindir.  Çok sık olmamakla beraber sıcak su havuzlarının suyunu ısıtmak içinde kullanıldığını belirtmekte fayda var ve diğer ısıtma yöntemlerine göre güneşten faydalanarak ısıtmak oldukça ekonomik bir yol.

   Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi

  Güneş Enerjisi İle Taşımacılık

  Güneş enerjisini kullanabileceğimiz yerlerden birinde bunu görmek sizi şaşırtabilir. Evet, yakıt ihtiyacını elektrik sistemi ile sağlayan binek araçlar günümüzde elektrik ile şarj edilebildikçe kullanılan ve revaçta olan modeller arasında. Şimdi bahsedeceklerimiz sizlere biraz hayal ürünü gelebilir ancak ilerleyen zamanlarda oldukça sık rastlayacağınız bir sistemden bahsedeceğiz.

  Güneş enerjili otobüsler, trenler, uçaklar… Gemiler tekneler demiyoruz çünkü zaten hali hazırda kullanılıyor.

  Gelin bir örnekle pekiştirelim bu dediğimizi: Bir sebze tedarikçisisiniz ve ürünlerinizi son tüketiciye taze olarak teslim etmek istiyorsunuz. Ancak uzun mesafelerde taze ürünü dondurmadan nasıl teslimat gerçekleştirebilirsiniz? Peki taşımacılıkta kullandığınız tırınızın kasasına bir soğuk hava deposu olarak kullanıyorsunuz ve üstüne güneş panelleri kurdurarak güneşten ürettiğiniz elektrik sayesinde bu soğuk havayı sağlayabilirsiniz ve ürünlerinizi taze taze ulaştırabilirsiniz. Ya da diyelim ki 300 km menzile sahip elektrikli bir aracınız var, aracınızın çatısında ve aracınızla bütünleşik olarak bir güneş paneli kullanarak aracı kullanmadığınız zamanlarda da akülerinizi şarj edebilir ve/veya aracınızı kullanırken menzilini artırabilirsiniz.

  Güneş Enerjili Taşımacılık

  Henüz yaygın olmayan bu sistem ile ileride karşılaştığımızda gelecek çok da uzakta değilmiş demek için belki bu okuduklarınızı hatırlarsınız. 

  Güneş Enerjisini Kullanabileceğimiz Yerler

  Güneş enerjisinin kullanabileceğimiz yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Bir çok alanda ısı, ışık ve enerji elde etmek için kullanabilir. Peki sizin aklınıza gelen kullanım alanları hangileri?

  Yorumunuzu bırakın
  *