Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır?

  Dikkat: Güneş Paneli Temizleme konusuna girmeden önce şunu hatırlatmak isteriz: Güneş panellerinizi temizlemeden veya bakımını yapmadan önce panel üreticinizin kurulum, güvenlik ve bakım talimatlarını okuyun. Güneş panellerinizi temizlemek için yanlış, sert, endüstriyel dayanıklı temizlik malzemesi veya keskin aletlerin kullanılması ürün garantilerini geçersiz kılabilir.

  Sürdürülebilir, yenilenebilir ve daha ekonomik bir enerji kaynağı olması sebebiyle güneş enerjisinden her geçen gün daha fazla yararlanılmaktayız. Kaynağı doğal olan ve çevreye hiçbir zararı bulunmayan güneş enerjisi üretiminin önemi sürekli olarak artmakta. Diğer kaynaklarda olduğu gibi elektrik enerjisinin de maliyeti düzenli bir şekilde artmaktadır. Bu da bütçenize devamlı olarak yük binmesi anlamına geliyor.

  Kışın ısınma ihtiyacının giderilmesi, yazın serinlemek, elektrikli ev aletlerinin kullanılabilmesi şeklinde çeşitlenen etkenler elektrik faturasının kabarmasına yol açar. Elektrik faturası gibi bir mali yükten kurtulmak amacıyla pek çok kişi güneş enerjisine yönelmektedir.

  Güneş Paneli Temizliği

  Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır?

  Güneş enerjisi üreten panellerin temizlenmesi verimliliğin sürdürülebilmesi açısından önem taşır. Panel temizliğinde saf su ve bazı alkollü temizleyicilerden yararlanılır. Özellikle kış mevsimde soğuğun etkisiyle güneş panellerinin üzerinde donma olmasının engellenmesi için alkol bazlı temizleyiciler tercih edilir. Bu tür temizlik maddeleri panel üzerinde su lekesi bırakarak güneş ışınlarına ket vursa da donmayı engellenmesi bakımından sıklıkla kullanılır. Mevsim koşullarından bağımsız olarak ise genellikle saf suyla panelleri temizlemek en yaygın temizlik malzemesi olarak öne çıkar.

  Panellerin temizliğinde saf suyun kullanılması gerekir. Bu tür su çözünmüş cisimlerden tamamen arındırılmış haldedir. Alkollü temizlik maddelerinin aksine saf su paneller üzerinde leke bırakmaz. Böylece temizliğin ardından güneş ışınlarının panele ulaşıp emilmesi önünde bir engel oluşmaz. Bu şekilde temizlik yapmak ayrıca güvenliğe de katkı sağlar. Saf su iletken olmadığı için panel temizliği yapılırken yüksek gerilimin riskleri de bertaraf edilmiş olur. Korozyon tehlikesi ortadan kalkar.

  Güneş panellerini temizlemek için panellerin sıcak olmadığı akşam veya sabahın erken saatleri tercih edilmelidir. Aksi halde paneller sıcak olacağından yüzey temizliği mümkün olmayabilir. Her mevsim değişiminde güneş panellerinin temizlenmesi verimliliğin korunabilmesi için önerilir.

  Güneş Paneli Temizliğinin Üretim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

  Gerçek şu ki, yağmur veya kar biriken tozun çoğunu temizleyebilir, ancak belirli koşullarda yarardan çok zarar da verebilir. Güneş enerjisinden elde edilen verimlilik çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Elektrik enerjisi üretmek için kullanılan malzemenin cinsi, panel kurulumundaki işçiliğin kalitesi, çevresel etmenler, panel üzerinde kirler ve tasarım verimliliği etkileyen unsurlardandır. Söz konusu unsurlara dikkat ederek mümkün olan en fazla düzeyde verimliliğin elde edilebilmesi sağlanabilir. Bakımı ve temizliği düzgün bir şekilde yapılan güneş panelleri en verimli şekilde kullanılır

  Çevresel koşullara göre oluşan toz ve kir güneş panellerinin üzerine yapışarak ışınların güneş panelinin yüzeyine nüfuz etmesine engel olur. Tam olarak güneş ışını alamayan paneller güneş enerjisi üretemeyeceğinden temizlenmeleri gerekir. Güneş panelleri saf suyla daha düşük maliyetle ve olması gerektiği şekilde temizlenebilir.

  Güneş Paneli Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Güneş enerjisi panelleri sayesinde elektrik enerjisi üretilir. Bu yüzden de panellerin temizliği her zaman yüksek gerilime kapılma riskini de beraberinde getirir. Akıma kapılmamak için paneller iletkenliği olmayan saf suyla temizlenmelidir.
  • Evlerdeki ve sanayi tesislerindeki güneş panelleri yükseğe konumlanmış olabilir. Yüksekten düşme tehlikesinin ortadan kaldırılması için uzatma borularından yardım alınmalıdır.
  • Panel temizliği esnasında üzerine basılmamalı ve kesinlikle yürünmemelidir. İnsan vücudunun ağırlığı sebebiyle panel üzerinde ve özellikle güneş panelinimizin hücrelerinde mikro çatlaklar oluşabilir. Mikro çatlaklar oluştuğu hücrede elektrik üretmeyeceği için güneş panelimizin verimliliğini azaltır.
  • Güneş panellerinin toz ve kirden arındırılması için deterjan ve kimyasal içerikli ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Güneş panellerinin bakımı düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır.
  • Güneş paneli temizlenirken suyun sıcaklığı ile panelin sıcaklığının aynı oranda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sıcak panel üzerine soğuk su dökülmemelidir. Aksi halde termal şok görülebilir. Paneller kullanılamaz hale gelebilir.

  Artık güneş paneli temizliği konusunda gerekli bilgilere sahipsiniz. Güneş panellerinizde birikebilecek toz ve diğer kirlere bağlı olarak, panellerinizi en azından düzenli olarak temizlemek doğru yapıldığında, güneş panellerinizin maksimum verimlilikte çalışmasını sağlar, böylece uzun yıllar güneş enerjisi kullanmanın tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *