Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Solar Sistemler Evlerin Değerlerini Arttırır mı?

  Solar Sistemler Evlerin Değerlerini Etkiler mi

  Solar Sistemler Kuruldukları Evlerin Değerlerini Arttırır mı?

  Solar sistemler en popüler enerji kaynaklarının başında gelmektedir ve en önemli yararlarından biri yapılan yatırımları pozitif olarak geri döndürmesidir. Solar sistemlerin, kurulduğu evin değerini ne kadar arttırdığı en çok merak edilen soruların başında gelir. Bunu hesaplamak mümkündür çünkü solar sistemlerin değerinin biçilmesinin iki yolu vardır. Birincisi, bankaların güneş enerjisi üreten bir varlığı nasıl değerlendirdiğidir. İkincisi, tüketicilerin veya evin sonraki sahiplerinin güneş enerjisi üreten varlığı nasıl değerlendirdiğidir. Yapılan çalışmalar; güneş paneli sistemleriyle donatılmış evlerin, aynı bölgede güneş enerjisi olmayan benzer evlere göre daha yüksek fiyatlara değerlendirdiğini ve satıldığını kanıtlıyor. Araştırmalar, ortalama olarak güneş panellerinin eklenmesiyle bir evin değerinin %3-4 arttığını göstermiştir. 2019’da yapılan Zillow araştırması, solar sistem kurulu evlerin %4,1 oranında daha değerli olduğunu tespit etmiştir. 

  Güneş Panellerinin Ev Değerini Ne kadar Arttırdığını Etkileyen Faktörler

  Solar sistemler evlere değer katıyor mu? Bunun bağlı olduğu birkaç faktör vardır:

  • Şehir ve mesken,
  • Meskendeki elektrik fiyatları,
  • Evdeki kurulumun boyutu,
  • Güneş panellerinin türü, ömrü ve garantisi,
  • Sistem ne kadar enerji depolayabiliyor.

  Konum

  Bir evin konumu, güneş panellerinin değerini ne kadar artıracağını belirlemede önemli bir rol oynar. İki maddede evin konumunun önemini vurgulayabiliriz:

  • Solar sistemler, nispeten sanayii ve enerji alanında solar bilincin gelişmiş olduğu yerlerde pazarlar daha bilinçli olduğu için daha yüksek getiri sağlar.
  • Solar sistemlerin değeri, verimliliği ile doğru orantılı olarak artar veya azalır. Bu bağlamda solar sistemlerin kurulduğu coğrafyalar, solar sistemlerin verimliliğinde ve bu yüzden değeriyle doğrudan ilişkilidir.

  Solar Sistemin Kapasitesi

  Çatınızın barındırabileceği güneş paneli sayısı, evinizin kurulum sonrası mülk değeriyle doğru orantılıdır. Peki güneş panelleri mülk değerlerini ne kadar etkiler? Berkeley Laboratuvar’ın yaptığı araştırmada evinizin yeniden satış değerinin her bir kilovat (kW) güneş enerjisi için yaklaşık 5,911 dolar artacağını tahmin ediyor.

  Ortalama Enerji Kullanımı ve Tasarruflar

  Enerji tüketimine dayalı konut değeri artışını hesaplamanın en kolay yollarından biri konutun maliyet/fayda analizinizi yapmaktır. Sistemin değeri, ilgili bölgenin elektrik maliyetlerine göre de farklılık gösterecektir. Kiralar arttıkça - ya da enerji fiyatları arttıkça - varlığın değeri artar. Yazının bu kısmından sonra mülklerine solar sistem kurmak isteyen insanlar için başlamak için en iyi yer, enerji faturanıza bakmaktır. Kullanılan kilovat saate dayalı olarak ihtiyaç duyduğunuz sistem boyutunun maliyetini hesaplamanız gerekmektedir. Eğer matematik hesaplarıyla uğraşmak istemiyorsanız, yeni yazılımımız solarpaket’ten kolay bir şekilde matematiksel hesaplara girmeden günlük elektrik tüketiminizi ve sizin ihtiyaçlarınıza göre otomatik olarak belirlenen en uygun solar paketinize erişebilirsiniz.

  Solarpaket'ten günlük elektrik tüketiminizi ve size en uygun paketi öğrenmek için tıklayınız.

  Solar Panellerinin Kalitesi

  Panellerin kendisi, solar sistem kurulu olan mülkün yeniden satış değerini etkileyen başka bir faktördür. Güneş panelleri, invertörler, raflar ve diğer ekipman üreticileri, değişen teknoloji özellikleri, kullanım ömürleri ve garantiler sunar. Güneş sistemleri, sadece evin genelgeçer özelliklerinden biri değil, dikkat çeken; değerini gösteren donanıma sahip olması gerekmektedir. İzleme yazılımı gibi yazılımlar ile solar sistem güçlendirilebilir ve olası alıcılara gösterilerek değerinin arttırılmasını sağlanabilir. Uzun vadeli yatırımdan en iyi şekilde yararlanılabilmesi için araştırmaların en gelişmiş güneş enerjisi teknolojisi ürünleri üzerinde yoğunlaştırılması gerekmektedir.

  Güneş Enerjisi Neden Bu kadar Değerli?

  2015 yılında yapılan bir anket, katılımcıların %61'inin satın almayı düşündükleri bir evde güneş enerjisiyle elektrik veya su ısıtma sistemlerinin alacakları ev için en önemli kriterlerden biri olarak filtrelendiğini gösterdi. Güneş enerjisi popülerlik kazandıkça, solar sistemler emlakçılar tarafından evi satan en önemli özelliklerin başında olarak gösterilecektir.  Bunlara ek olarak mülke solar sistem kurmak, mülkün değerini arttırabilme adına yapılabilecek bir kerelik ve en zahmetsiz projelerin başında gelmektedir. Projenin yapım aşamasında ve sonrasında, yaşam kalitesini ve standartlarını değiştirmeye gerek kalmayacak kadar az külfeti vardır. Proje sürecinde harcanan çabanın çoğu doğru şirketi bulmak için araştırma yapmaktır.

  Güneşle Beslenen Evleri Diğer Avantajları

  Doğa Dostudur

  Mülkün yenilenebilir enerjiyle çalıştırılmasının seçilmesi, gezegeni korumaya yardımcı olur ve karbon ayak izinizi azaltır. Güneşin gücünü elektrik üretmek için kullanmak, zararlı fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltır. Fosil yakıtlar, sera gazları yayar ve yerel hava kalitesini etkiler.

  Elektrik Faturası Üzerinden Ev Ekonomisinde Tasarruf Yapılmasını Sağlar

  Solar sistemler, mülkün ortalama tüketimine ve sistemin kapasitesine bağlı olarak kendini 6-7 yılda amorti etmektedir. Solar sistemlerin ömrünün ortalama 25 yıl olduğu göz önüne alındığında ziyadesiyle ev ekonomisine pozitif katkılarda bulunduğunu ve tasarruf sağladığını söyleyebiliriz. İlk peşin fiyat yatırımcıyı projenin yapıldıktan sonraki birkaç on yıl içinde artan hizmet fiyatlarından kurtarabilir. Ayrıca, çeşitli devlet kurumlarının teşvik programları da, solar sistemlerin kurulmasını ortalama ev sahibi için daha da uygun maliyetli hale getirir.

  Güvenilirlik

  Evler için ana enerji kaynağı olarak güneş panellerinin kullanılması söz konusu olduğunda sistemin istikrarına ilişkin güvensizlik en büyük caydırıcı unsurlardan biridir. Güneş panelleri güneş ışığı gerektirir, bu nedenle belirli mevsimlerde ve günün belli saatlerinde daha fazla üretken olurlar. Ancak, güneşin parlamadığı zamanlarda performans oranları nispeten düşüktür. Ancak bu olumsuzluk elektrik erişiminin kesilmesine neden olan bir durum değildir. Off-grid sistemlerde güneş panelleri, verimin yüksek olduğu saatlerde hem eve doğrudan elektrik temin edecektir hem de off-grid sistemde bulunan aküleri şarj edecektir. Böylece 24 saat Güneş’ten gelen enerjinin kullanımı sistem tarafından sağlanabilecektir. Off-grid sistemlerin yanı sıra zaten birçok evde halihazırda şehir şebekesi de bulunduğu için on-grid sistemler ile yedek güç kaynağı olarak gerektiğinde şehir şebekesi kullanılabilecektir. Solar sistemlere yönelik güvenilirliği azaltan ikinci husus da solar panelleri veya diğer sistem araçlarının kullanım ömrünün henüz başında arızalandığına yönelik ön yargıdır. Ancak konuda yapılan bir araştırma, 2000 ile 2015 yılları arasındagüneş panellerinin yalnızca %0,05'inin arızalandığını göstermiştir. Güneş paneli teknolojisi ilerlemeye devam ettikçe bu oran düşecektir. Ek olarak, zaten birçok evde halihazırda şehir şebekesi de bulunduğu için on-grid sistemler ile yedek güç kaynağı olarak gerektiğinde şehir şebekesi kullanılabilecektir.

  Sonuç

  Yazımızda belirttiğimiz argümanlar, solar sistemlerin mülklere değer katıp daha cazip seçenek haline getirdiği hipotezini desteklemektedir. Güneş enerjisine geçip evinize değer katmak istiyorsanız, WhatsApp ve telefon hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *