Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Yangın Ve Güneş Panelleri

  Yangın Ve Güneş Panelleri hakkında bilmeniz gereken her şey

  Yangın Ve Güneş Panelleri: Bilmeniz Gerekenler

  2010 – 2020 yılları arasında %33 büyüme göstererek 710 gigawatt güce ulaşan mevcut güneş kurulu gücünün 2030 yılına kadar 4 katına çıkarak 3.063 gigawatt güce ulaşması beklenmektedir. Ancak gün geçtikçe daha fazla insan güneş panellerinin güvenliği hakkında endişelenmektedir. Güneş panelleri uygun bir şekilde kurulduğunda çok nadir yangına sebep olmaktadır.  Yine de olası bir tehlike anına karşın çevrenizi, evinizi ve sevdiklerinizi korumak için kendinizi eğitmek ve güvenliğinizi garantiye almak sizin yararınıza olacaktır. Bir güneş paneli yangınının nasıl ortaya çıkabileceğine ve sisteminizin düşük risk altında kalmasını sağlamak için alabileceğiniz güvenlik önlemlerine bakalım.

  Panelleriniz birçok sebepten dolayı alev alabilir;

  • Şimşek
  • Güç dalgalanmaları (örneğin aşırı voltaj)
  • Kötü tasarlanmış ürünler veya sistemler
  • Bileşen kusurları
  • Yanlış kurulum

  Güneş Panelleri Yangına Neden Olabilir Mi Ve Yangının Nedenleri Nelerdir?

  Bütün bu faktörler sisteminizde yangına yol açabilecek bozulmalara sebep olabilir. Teknik olarak sisteminizin enerji iletkenleri ile toprak arasında arklara yol açması şeklinde açıklanabilirler. Güneş panelleri teknik olarak bir yangın sebebidir, ancak diğer ev yangın sebepleri kadar yaygın değildir. Güneş panelleri sürekli elektrik ileten ve kurcalanmaması gereken elektrik yüklü kablolar bulundurmaktadır. Aynı şekilde fişe takılı veya bir enerji kaynağına bağlı herhangi bir elektrikli araç için de geçerlidir. Kablolar sıcaklık yaydıkları ve dolayısıyla kısa devreye, ters devreye, ark hatalarına ve daha da fazlasına sebep oldukları için izole edilmelidir. Bu durum güneş panelini kendiniz kurmamanız için büyük bir nedendir. Güneş paneli kurulumu çok fazla risk içerdiği için kendiniz kurabileceğiniz bir proje değildir. Ancak güneş panellerinin günlük enerji üretiminden dolayı ısınması pek de olası değildir. Güneş panelleri sıcağa dayanabilecek şekilde yapılmıştır. Bu yüzden Antalya, Mersin gibi çok sıcak şehirlerde yaşıyor da olsanız güneş panelleri güneşten soğurdukları sıcağa dayanabildikleri için panellerinizin alev alması pek de olası değildir.

  Güneş Paneli Yangın Risklerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

  Güneş panellerinizin alev almasını engellemeye yardımcı olabileceğiniz bazı yollar;

  Güvenilir Bir Şirket Seçin

  Güneş paneli yangın riskinizi azaltmanın en etkili yollarından biri güneş panelleri kurmak için her zaman güneş enerjisi sağlayıcısına veya güvenilir bir servis uzmanına güvenmektir. Gumbel Group Türkiye’ deki en güvenilir güneş enerjisi sağlayıcılarından biridir. Gumbel Group yangın ve diğer hataları engellemek için çabuk ve hatasız güneş paneli kurulumunu garantiye almaktadır. Bir şirketin itibarını ve kaç yıllık deneyime sahip olduğunu öğrenmek için araştırma yapmak çok önemlidir. Ancak teknisyen ekibine de bakmalı ve güneş enerjisi sistemleri kurmak için gerekli lisanslara sahip olunup olunmadığını kontrol etmek müşterilerin yararına olacaktır.  Güvenilir bir işletme her zaman güneş enerjisi ürünlerini ustaca kurma bilgi ve becerisini temsil eden uygun, güncel lisanslara ve endüstri sertifikalarına sahip olacaktır. Sonuç olarak, panelleriniz yüksek yangın çıkma riskini ortadan kaldıracaktır.

  Kaliteli Güneş Ürünleri Tercih Edin

  Kalite almayı düşündüğünüz hemen hemen her şeyde önemlidir, ancak özellikle güneş panelleri ve diğer güneş ürünleri gelecek on yıllar boyunca sahip olacağınız bir donanım olduğu için daha da önemlidir. Aynı zamanda garanti süreniz aştıktan sonra uzun vadede potansiyel bakım, onarım çalışması ve gerekli yenilemeler ile size kazanç bile sağlayabilir. Yüksek kaliteli güneş panelleriyle karşılaştırıldığında düşük kalite güneş panellerinin yangına sebep olma ve bozulma olasılığı yüksek kaliteli paneller yanıcı çerçeveler ve montaj sistemleri olmadan daha iyi yapıldığından daha yüksektir.

  Bakımları Takip Edin

  Herhangi bir ev iyileştirmesi veya teknik alet gibi düzenli bakım güneş panelleri için de önemlidir. Güneş panel sistemleri yüksek performansını korumak için düzenli bakım gerektiren elektrikli sistemlerdir. Bakım tüm sistemin yapısökümünden ziyade sistemin en iyi şekilde çalışmasını sağlayacak kir, moloz, kar ve benzeri temizliğini kapsamaktadır. Aynı zamanda arızalı kablolar güneş panellerinde yangına sebep olabilecek en önemli sebeplerden biri olduğu için kablolarda haşere ve kemirgenlerden kaynaklı yıpranma veya delik olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Ancak kontrol etmek için çatıya çıkmanız ve kabloları karıştırmanız tehlikelidir. Güneş enerjisi sağlayıcınızı arayın ve bir servis uzmanının sisteminizi ziyaret etmesini ve incelemesini isteyin. Bu hizmet genellikle garanti sözleşmenizin bir parçasıdır.

  Güneş Panellerini Kendiniz Kurmaktan Kaçının

  Maliyetinden dolayı panel sistemini kendiniz yüklemek size çekici gelebilir. Ancak sertifikalı değilseniz çok da iyi bir fikir değildir. Güneş paneli sağlayıcılar çoğunlukla son ödeme aşamasında kurulum maliyetini de dahil eder. Güneş paneli kurulumunu kendiniz yapmanız riskli olmasının yanında strese ve sisteminizin doğru bir şekilde kurulduğundan emin olamamanıza sebep olur. Kurulum sırasında yapılan yanlış bağlantılar yangın riskinin artmasına sebep olur. Her zaman güneş panellerinizi kurması için güneş paneli sağlayıcınıza ya da teknisyen hizmetine güveninGüneş panelleri eğitimli elektrikçiler ve güneş enerjisi tesisatı uzmanları tarafından kurulması gereken karmaşık sistemlerdir. Uzmanlara güvenmek sizi yükümlülükten kurtarır, sisteminizin güvenli olduğunu garantiler ve güneş paneli yangın riskini düşürür.

  Güneş Panelinin İtfaiyecilere Etkisi

  Güneş panellerinden kaynaklanan yangın sayısı yok denecek kadar azdır. Hatta evinizdeki bir çok nesne, çatınızdaki güneş panellerinden kat kat fazla yangın çıkarma ihtimali olan şeylerdir. Herhangi bir itfaiye teşkilatı güneş panelleri için belirlenen yangın yönetmeliklerine göre müdahale edecektir. Güneş panellerinin elektrik yüklü kablolar içermesi itfaiyeciler için de tehlike oluşturmaktadır. Bu yüzden güneş paneli kullanıcıları olası bir yangın durumunda itfaiyeci ve polislere yapının güneş enerjisi kurulumu olduğuna dair bilgi vermeleri önemlidir. Böylelikle acil durum uzmanları yapınızda güneş paneli sistemi bulundurduğunuzdan haberdar olacaktır. Uzmanların alacakları ilk önlem muhtemelen panel sisteminin devresini kesmek olacaktır. Yangını söndürmek ve yangının sebebini saptamak ise uzmanların bir sonraki aşamada atacakları adımlardır. Kendinizi ve ailenizi, evinizi, topluluğunuzu ve çevrenizi güvende tutmak için uygun önlemleri aldığınızdan emin olun.

  Üst Düzey Güneş Panelleri İçin Solar AVM İle İletişim

  Güneş enerjisine geçiş yapmak ve sektördeki en güvenilir güneş enerjisi profesyonellerinden bazılarıyla çalışmak istiyorsanız Gumbel Group ile iletişime geçebilirsiniz. Piyasadaki en yüksek puana sahip güneş panelleri olan Solar AVM güneş panellerini sağlayan şirketimiz kurulum için gereken tüm lisanslara sahip teknisyenlerle çalışmaktadır.

  Yorumunuzu bırakın
  *