Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Panelleri Ve Kuşlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  Güneş Panelleri Ve Kuşlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Güneş Panelleri Ve Kuşlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Güneş panelleri evinizin elektrik ihtiyacını karşılarken doğal gaz kullanımının bırakılması bakımından harika bir seçenek. Güneş paneli size temiz ve sürdürülebilir yoldan enerji bağımsızlığı sağlamasının yanı sıra çevreye de avantaj sağlıyor. Peki ya panellerinizin altına girmeye çalışan kuşlar ve diğer hayvanlar hakkında ne yapılması gerekiyor? Kuşların ve küçük hayvanların oluklara, panellerin altına ve doğa şartlarından koruyacak herhangi bir yere yuva yapmayı sevdiklerini biliyoruz. Burada güneş panellerini, kuşları, kuşların güneş panellerinizi nasıl etkileyebileceğini ve hayatlarını ve panellerinizi kurtarmak için ne yapmanız gerektiğini tartışacağız.

  Güneş Panelleri Kuşlara Nasıl Avantaj Sağlar?

  Güneş panelleri aslında kuşlara avantaj sağlamaktadır. Türkiye’ nin enerji ihtiyacının %30,9'u kömürden, %33,2'si doğal gazdan olmak üzere %64.1’i yenilenemeyen doğal kaynaklardan karşılanmaktadır. Bu maddeler yanar ve karbon salınımı yaparak en sonunda atmosferde sıcaklığı hapseden bir tabaka oluşturur. Karbon kirliliği kuşları da beslenmek ve yaşamak için yeni bir yer aramaya zorlayan küresel ısınma problemlerine sebep olur. Ulusal Audubon Topluluğu küresel ısınmanın azalmaması halinde Kuzey Amerika’ nın kuşlarının 3’te 2’sinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını tahmin etmektedir. Güneş panelleri enerji üretmek için kömüre veya doğal kaynaklara değil doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar!

  Güneş Panelleri Kuşların Dikkatini Çekmekte Midir?

  Güneş panelleri birçok sebepten dolayı kuşların dikkatini çekmektedir. Pencerelere benzer şekilde güneş panellerinin parlak yüzeyleri kuşların dikkatini çekmektedir. Güneş panelleri güvenlik açısından da kuşların ilgisini çekmektedir. Kuşlar yavrularına bakabilmek için sıcak bir barınak görevi gören güneş panellerinin altına yuva yaparlar.

  Güneş Panelleri Kuşların Ölümüne Sebep Olur Mu?

  Güneş panelleri kuşları doğrudan öldürmez. Ancak kuşlar genellikle yukarıda uçarken hareket eden su gibi görünen güneş panellerinin parlaklığına çekilir. Bazı kuşlar panelleri su kütleleriyle karıştırır ve kendilerini yaralayan veya öldüren “suya” dalmaya çalışırlar. Birçok araştırmacı, güneş panellerine dalmaya çalışan kuşların suda yaşayan türler olduğunu belirtmiştir. Su kütlelerine yakın yaşamayan yerleşim yerlerinin buna benzer bir problem yaşama olasılığı düşüktür. Araştırmacılar hangi kuşların güneş panellerine dalmaya çalıştığını yapay zeka aracılığıyla takip etmekte ve görüntülemektedirler. Görüş birliği ise hangi kuş türlerinin güneş panellerine çekildiğine bakmaksızın güneş paneli kaynaklı kuş ölümlerinin abartıldığı yönündedir. Kuşların ve kuşların yaşam alanlarının korunmasına adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal Audubon Topluluğu da desteğini güneş enerjisinden yana kullanmaktadır. Ulusal Audubon Topluluğu, çoğu yenilenebilir enerji kaynağı ile benzer şekilde tesisler özenle inşa edildiği sürece, karbon emisyonlarını azaltarak kuşlara sağlanan faydaların diğer endişelerden daha ağır basmakta olduğunu belirtmektedir.

  Kuşlar Güneş Panellerine Zarar Verir Mi?

  Güneş paneli sistemlerinde genellikle paneller ve zemin arasında bağlantı ve havalandırma için boşluk bulunmaktadır. Panellerin gölgesi sayesinde birçok küçük hayvan panellerin altında rüzgar, yağmur ve sıcaktan korunmak için yuva ve barınak aramaktadır. Panellerin altına yuva yapmalarının yanı sıra kuşlar dışkılarını, kırık yumurtalarını ve ölü yavrularını bırakır. Bu kitleler biriktiğinde panellerin aşırı ısınmasını engelleyen hava akımını azaltır. Kuşların neden olduğu kirlilik oluklarınıza dolarak tıkanmalara, kötü koku ve görüntüye sebep olabilmektedir. Bu durum dikkatli kontrol edilmediğinde bir hafta içinde oluklarda tıkanmalara ve çatıda hasara da sebep olabilir. Kuş dışkıları sadece panellerin altında değil, panellerin üstünde de birikir. Mümkün olan en kısa sürede pislikleri temizlemek en iyisidir. Temizlemediğinizde panellerinizin verimliliği etkilenebilir. Ayrıca, dışkılar ısıdan dolayı sertleştiğinde pisliği çıkarmak zor olabilir.

  Diğer Küçük Canlı Organizmaların Sebep Olduğu Hasarlar

  Sincap gibi hayvanlar da güneş panellerinin altında yuvalanmanın keyfini sürmektedirler. Sincaplar açıkta kalan kabloları çiğneyerek sisteminizin verimsiz çalışmasına da sebep olabilir. Bu durum sadece panellerinizin enerji üretimini değil zarar görmüş kabloların onarım maliyeti cebinizden çıkacağı için cebinizi de etkiler. Bu yüzden herhangi bir sıkıntı olduğuna dair şüphe duyduğunuz zaman mümkün olduğunca çabuk bir şekilde kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Bütün bunlara ek olarak panellerinizin altında yuva malzemeleri, yapraklar, birikinti ve zarar görmüş kablolar bulundurması yangın riskini artırmaktadır.

  Güneş Panellerini Kuşlardan Koruma

  Güneş panellerinizi kuşlardan nasıl korursunuz?

  • Tel Örgü

  Güneş panellerinin kenarlarını tel örgülerle kaplamak kuşların ve diğer küçük hayvanların panellerin altında barınmasına engel olur. Tel örgüler aynı zamanda panellerin altında ve aralarında birikintiler oluşmasını engeller. Güneş panelleri genellikle çatılara monte edildiğinden, bu tür bir korumayı kurmak için profesyonellerle iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu durum tel örgü tercih sürecini zorlaştırmaktadır.

  • Kuş Konmaz Dikenli Telleri

  Kuşkonmaz dikenli telleri kuşları panellerden uzak tutmanız için çok sempatik bir çözüm değildir ancak yardımcı olmaktadırlar. Kuşkonmaz dikenli telleri kuşların canını acıtmaktan ziyade kuşların rahat hareket edememesine sebep olur. Böylelikle teller panellerinizin yakınına yuvalanmalarını ve inmelerini önler.

  • Plastik Korkuluklar

  Kuşlar yapay kuşlarla gerçek olanları ayırt etmede sorun yaşamaktadırlar. Çatınıza tuzak yerleştirmek, tarlalara korkuluk koymakla benzer bir etkiye sahiptir. Çatınıza döner başlı bir baykuş yerleştirmeniz, kuşları güneş panellerinden korkutup kaçırmaya yetecektir. Plastik avcılar eski usul görünse de, güvercinleri ve diğer kuş türlerini uzak tutmakta oldukça etkilidirler.

  • Güneş Paneli Bakımı

  Kuşları ve canlıları sisteminizden uzak tutmak için güneş panellerinin mümkün olduğunca temiz kalmasını sağlamak yararınıza olacaktır. Panelleri düzenli olarak temizlemek ve montaj sorunlarına veya çatlaklara dikkat etmek büyük önem arz etmektedir. Panellerinizin standartlara uygun kalmaları için uygun servis ve temizliği aldığından emin olun.

  Doğal Hayatın Etkilerini Azaltmak İçin Ek Önlemler

  Güneş panellerinin kuşlar ve doğal yaşam üzerindeki etkisi konusunda endişeleriniz varsa bunların etkisini azaltmak için önlemler alabilirsiniz. Örneğin, Ulusal Audubon Topluluğu

  • Mevcut altyapıdan yararlanmak ve habitat bozulmasını önlemek için mümkün olduğunda çatıya ve duvara monte güneş enerjisinden yararlanmak
  • Büyük güneş panel sistemleri kurarken kuşların yaşam alanının zarar görmesinin engellenmesi, kuşların paneller; iletim hatları ve trafo merkezleriyle çarpışma şansını azaltmak gibi özel önlemler almak
  • Kuşlara ve diğer tozlayıcılara fayda sağlamak için güneş paneli kurulumunuzun çevresinde yerel bitki türleri yetiştirmek

  Gibi önerilerde bulunmaktadır.

  Güneş Enerjisine Geçmek İçin Solar AVM İle İletişime Geçin!

  Genel olarak, güneş enerjisi kuşlar, doğal hayat ve tüm gezegen için daha parlak bir gelecek yaratmaya yardımcı olmaktadır. Özel önlemler almak, güneş paneli sisteminizin kuşlara ve yakındaki diğer yerel doğal hayata zarar verme riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Güneş panellerinin kuşlar üzerindeki etkisini azaltmak, yeni bir güneş paneli sistemi kurmak veya kuşlara karşı koruma veya mevcut sisteminizin bakımını yapmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Gumbel Group ile iletişime geçin. Güneş enerjisine geçiş yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *