Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  6 Kolay Adımda Bedava Elektrik Kullanın

  Sadece 6 Kolay adımda bedava elektrik üretebileceğinizi, hatta bedava elektrik kullanmakla kalmayıp para da kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazının sonunda size bir iyi haberimiz daha var.

  Mesken, iş yeri ya da fabrika fark etmeksizin çatınıza kuracağınız güneş enerjisi sistemi ile bedava elektrik kullanabilir, üstüne de de para kazanabilirsiniz. 12 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Resmi Gazetede yayınlanan yasa sayesinde gerçek kişiler de çatılarına kuracakları güneş enerjisi sistemini hem ihtiyaçları için kullanabiliyor hem de ihtiyaç fazlası elektriği dağıtım şirketine geri satabiliyor. Burada önemli olan nokta çatı alanınız ve kullandığınız elektrik miktarıdır. Çatı alanınız müsait olduğu sürece güneş enerjisi sistemi sayesinde gelir elde edebilir ve elektrik faturasında tasarrufa geçebilirsiniz.

  Bedava Elektrik İçin Neye İhtiyacım Var?

  Mesken kullanıcıların tüketimleri baz alındığında ortalama 5 kW’lık bir güneş enerjisi sistemi evin standart ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır, 5 kW'lık bir sistem içinde 12 adet güneş paneli kullanılmakta olup yaklaşık ihtiyaç duyulan çatı alanı da 26-30 m2 ‘dir.

  İş yerleri için tüketime bağlı olarak ihtiyaçlar değişkenlik gösterse de 20 kW lık güneş enerjisi sistemi ortalama elektrik tüketimi karşılayacak düzeydedir. 20 kW lık bir sistem için çatıda gerekli olan alan yaklaşık olarak 120 m2 olup çatıda yer alan baca, anten gibi gölge yapacak faktörlerin olmadığı varsayılmıştır. Gölge faktörlerinden kaçınılacak şekilde de gerekli sistem dizaynı sağlanmaktadır. Buna istinaden gerekli alan m2 açısından farklılık göstermektedir.

  Bedava Elektrik

  Kuracağım Sistemin Amorti Süresi Nedir?

  01 Temmuz 2021 tarihinde elektrik fiyatlarına gelen % 15’den fazla zam oranı ile sistem artık eskiye nazaran kendini daha hızlı amorti etmeye başlamıştır. Mahsuplaşma sistemi ile, Mesken aboneleri için bu süre daha önce 9-10 yılı bulurken şu an 6 ile 7 yıl arasına gerilemiştir. Özellikle fabrikalarda amorti süreleri yaklaşık 3-4 yılda amorti eder duruma gelmiş hem amorti süresindeki kısalma hem de elektrik faturasındaki tasarruf her geçen gün güneş enerjisine yapılması gereken yatırımın en doğru karar olduğunun göstergesidir.

  Dağıtım Bedelinde %50 İndirim Teşviki

  Yenilebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisine yatırım yapıldığı takdirde belirtilen yasa kapsamında çatısında sistem bulunan gerçek kişi veya tüzel kişiler olarak ayrım yapılmaksızın kendi ürettiği enerjiyi tüketen aboneler dağıtım bedelinden %50 oranda muaf sayılacaklardır. Tüketimin üretimi aşan kısmı için ise abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesi geçerli olacaktır. Yönetmelikte geçen ilgili madde şu şekildedir;

  "(5) 12/5/2019 tarihli ve 30772 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki üretim tesislerinden, 12/5/2019 tarihi itibarıyla yapılacak başvurular neticesinde bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu almaya hak kazanan ve üretimi ile tüketimi aynı ölçüm noktasında olan, YEK Destekleme Mekanizmasına tabi, kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinde üretilip bu tesislerle ilişkilendirilen tüketim tesislerinde tüketilen elektrik enerjisine ilişkin olarak, tüketim tesisinin ihtiyacını karşılayan üretim miktarı için tüketim tesisinin abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesinde %50 oranında indirim yapılır ve tüketimin üretimi aşan kısmı için ilgili abone grubuna özgü tüketici dağıtım tarifesi uygulanır. Tüketimin üretime eşit veya tüketimin üretimden fazla veya az olduğu durumlarda veriş yönünde dağıtım bedeli üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren on yıl süre ile % 100 indirimli uygulanır.’’

  Bedava Elektrik İçin Ne Yapmalıyım?

  6 kolay adımda bedava elektrik kullanabilirsiniz demiştik. Peki bu adımlar nelerdir?

  1. Çağrı mektubu başvurusu

  2. Proje onayı

  3. Bağlantı anlaşması imzalanması

  4. Kurulum

  5. Geçici kabul işlemleri

  6. Sistem kullanım anlaşması imzalanması

  Hani kolaydı dediğinizi duyar gibiyiz. Şimdi yazının başında bahsettiğimiz iyi haberi verelim: Elseroof olarak bu adımlarda gerekli tüm işlemleri sizin adınıza yapıyor, takip ediyor ve hızlı şekilde sonuçlandırıyoruz. Siz sadece bedava elektrik kullanmaya karar verin, gerisini biz hallederiz.

  Yorumunuzu bırakın
  *