Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Elektrik Faturasını Azaltma Yöntemleri

  Elektrik Faturasını Azaltmak İçı̇n Yapmanız Gerekenler

  Elektrik Faturasını Azaltmak İçı̇n Yapmanız Gerekenler

  Elektrik faturasını azaltmak demek evinizde aynı kullanımları daha az enerji ile sağlamak ve dolayısıyla daha az para ödemek olarak tanımlanır. Günümüzde ise enerji verimliliği, elektrik ve suyu daha verimli kullanmak için teknolojiden faydalanmak ve sonuç olarak çevreye yardımcı olurken aylık faturalarınızı düşürmek anlamına gelmektedir.

  Enerji Tasarrufu Sağlayan Ev Eklentileri

  ABD Enerji Bilgi İdaresi'ne göre, soğutma ve ısıtma tipik bir evdeki enerji kullanımının neredeyse yarısını oluştururken, ışıklarınız, buzdolabınız, TV'niz ve diğer elektronik cihazlarınız yaklaşık %20'sini tüketir. Bunlar birlikte enerji kullanımınızın yaklaşık üçte ikisini oluşturur, yani bu cihazlardaki enerjiyi azaltmak enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz önemli adımlardır.

  Güneş Panelleri

  Güneş panelleri enerji faturanızı azaltmanın ve evinizin değerini artırmanın harika bir yoludur. Çevreyi korumanın yanı sıra güneş enerjisi, teknolojiden yararlanmanın ve mali durumunuzu gelecekte enerji maliyetlerinde meydana gelebilecek artışlardan korumak için tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Güneş enerjisi sadece elektrik faturanızdan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaz sıcağı ve elektrik kesintilerinin meydana gelme olasılığı arttığında ışıklarınızı açık tutmanıza da yardımcı olur.

  Güneş Panellerı̇ Nasıl Çalışır?

  Güneş paneli sistemi düşünüldüğünden daha basit işlemektedir. Güneş, Dünya üzerinde ışınıma sebep olmakta ve ışınım evinizin veya iş yerinizin konumuna bağlı olarak değişen miktarlarda paneller tarafından soğurulmaktadır. Güneş panelleri daha sonra ışınımı elektriğe dönüştürmektedir. Bu elektronlar daha sonra bir kanaldan bir invertöre akar. İnvertörler bu elektrik enerjisini ışıklarımız, cihazlarımız ve cihazlarımız (duvar prizine takılan her şey) için kullandığımız elektriğe dönüştürür. Bu elektrik daha sonra evinize veya şehrinizin şebekesine güç sağlamak için elektrik sayacınıza akmaktadır. Güneş yeterli ışınım sağlamadığında ve panellerinizde elektriğe dönüştürecek güneş enerjisi olmadığında, eviniz elektrik şebekesinden güç almaya devam edecektir. Güneş paneli sisteminiz herhangi bir anda kullandığınızdan daha fazla elektrik üretirse, bu elektrik evinizden şebekeye geri akacaktır. Birçok kamu hizmeti şirketi, ürettiğiniz fazla güneş enerjisi için size kredi veren sayaç politikalarını seçenek olarak sunmaktadır.

  Güneş Panellerı̇ Hangı̇ Yöne Bakmalıdır?

  Standart eğimli bir çatıya monte edilen güneş panelleri, maksimum üretim için güneye bakmalıdır. Panelleriniz güneydoğu veya güneybatıya bakarsa, ortalama %10 daha az güç üretmelerini bekleyebilirsiniz, ancak bu yine de evinize güç sağlamak için yeterli olacaktır. Güneş panelleriniz güneye bakacak şekilde kurulamadığı durumlarda tercih edebileceğiniz alternatifler mevcuttur.

  Panelleri farklı bir yöne bakacak şekilde kurabilirsiniz: Batıya veya güneybatıya bakan paneller yine de evinize tamamen veya kısmen güç sağlamak için yeterli enerji üretebilir.

  Daha fazla panel kullanabilirsiniz: Güneye bakmayan güneş panelleri çok fazla doğrudan güneş ışığı almayacak olsa da, daha fazla panel kullanarak bunu telafi edebilirsiniz.

  Panellerinizi zemine veya duvara monte edebilirsiniz: Güneş panellerini yalnızca çatınıza değil, zemine ve duvara da kurabilirsiniz. Görünümü hoşunuza gitmiyorsa veya çatınız güneye bakmıyorsa, sisteminizi doğrudan güneş ışığı alan güneye bakan bir duvara kurabilirsiniz. Yeterli alanınız olduğu sürece zemine monte bir sistem tercih edebilirsiniz. Duvara monte bir sisteme göre kurulumu ve bakımı daha ucuz olduğu için zemine monte sistemler de sıklıkla tercih edilmektedir.

  Çatılara Kurulan Güneş Panelleri

  Güneş panelleri yaygın olarak çatılara kurulmaktadır. Güneş panelleri garajınızın veya kulübe gibi bir yapının çatısına kolayca monte edilebilir. Seçtiğiniz yapı ne olursa olsun güneş panelleri çatınızı sert hava koşullarından (dolu, aşırı yağmur, kar, rüzgârdan kaynaklanan aşındırıcılar gibi) koruyabilir ve güneşin çatınıza çarpmasını engelleyerek evinizin daha serin kalmasını sağlayabilir.

  Zemine Kurulan Güneş Panelleri

  Zemine güneş panelleri kurmak, özellikle konutunuz veya iş yeriniz güneş paneli kurulumu için ideal bir çatıya sahip değilse, dikkate alınması gereken bir seçenektir. Zemine kurulumun faydaları arasında, panellere çatıya tırmanmadan erişilebildiği için daha kolay ve daha güvenli kurulum ve bakım yer alır. Bu durum profesyoneller için bir sorun teşkil etmese de, merdivene çıkmadan veya yardım çağırmak zorunda kalmadan güneş panellerinizi kendiniz kolayca temizleyebilirsiniz. Zemine güneş panelleri kurmanın en büyük dezavantajı ise mülkünüzde yer kaplamalarıdır. Eğer güneş panelleriniz için zemin kurulumu düşünüyorsanız, en az nerede engel olacaklarını düşünmeniz gereklidir. Zemin güneş paneli sistemleri, panelleri serin tutmaya yardımcı olan hava akışı için altlarındaki alan nedeniyle genellikle daha iyi verimliliğe sahiptir. Ve çatıdan farklı olarak, sisteminizi zeminde genişletme seçeneğiniz de vardır. Bir çatı sadece gerekli alana sahiptir, ancak bir zemin sistemi, istenirse gelecekte panel ekleyebilmeniz için size daha fazla alan sağlar.

  Güneye Bakan Duvarlara Kurulan Güneş Panelleri

  Güneye bakan bir çatınız yoksa veya güneş paneli sisteminizi yerden uzak tutmayı tercih ediyorsanız, panellerinizi güneye bakan bir duvara kurabilirsiniz. Panellerinizin tam güneş enerjisi potansiyeline ulaşabilmesi için güneye bakan duvarları kullanmanız verimlilik açısından önemlidir. Fazla enerji akünüzde rezerv olarak depolanacak ve sayaç sisteminde hak kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak hem güneye bakan hem de pencere, kapı veya dekoratif engellerin olmadığı bir duvara sahip olmak çok zordur, bu da güneş panelleri için çok az yer anlamına gelmektedir. Duvara monte edilen sistemler, 90 derecelik bir eğimde olduklarından çatı veya zemin panellerinden ortalama olarak daha az enerji üretir. En fazla enerji gün sonunda, güneşin alçakta olduğu ve ışınların o kadar yoğun olmadığı zamanlarda üretilir.

  Farklı Güneş Paneli Yerleştirme Sistemleri

  Güneş paneli kurulumları evinizin tarzı ve yönüne ek olarak tercihlerinize bağlı olarak değişmektedir.

  Çatı kurulumu çatınız güneye bakıyorsa ve yeterli güneş alıyorsa, çatınızda hiçbir bina veya ağaç gölge oluşturmuyorsa, mülkünüzde panel sistemi için boş alan ayırmak istemiyorsanız, çatınızı olumsuz hava koşullarından korumak istiyorsanız ve evinizi daha serin tutmak istiyorsanız mantıklı bir seçim olacaktır.

  Zemin kurulumu bakım ve temizlik için panellerinize kolay erişim istiyorsanız, çatınızın tasarım öğelerini örtmek veya engellemek istemiyorsanız, güneş panellerinin bahçede yer kaplamasını sorun etmiyorsanızve sisteminizi daha sonra genişletme seçeneğine sahip olmak istiyorsanız mantıklı bir seçim olacaktır.

  Güneye bakan duvar kurulumu çatınızın örtülmesini istemiyorsanız ancak panellerinizin evinize bağlı olmasını istiyorsanız, pencere ve kapı da dahil hiçbir engeli olmayan ve tam güneye bakan bir duvarınız var ise, evinizin enerji ihtiyacı karşılanırken büyük miktarlarda enerjiye ihtiyaç duymuyor ise ve güneşin güneyde ve gökyüzünde alçakta kaldığı kuzey enlemlerinde yaşıyorsanız mantıklı bir seçim olacaktır.

  Son Söz

  Elektrik faturasını azaltmak için yapabileceğiniz en önemli 2 şey, mevcut kullanımlarınızda gereksiz olan öğeleri çıakrmak veya en aza indirmek ve temiz enerji kaynaklarına yönelmeniz olacaktır. Güneş paneli kurulumları ve ihtiyacınız olan tüm güneş paneli ürünleri için bize ulaşabilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *