Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Panelleri Bulutlu Günlerde Çalışır Mı?

  Güneş Panelleri Bulutlu Günlerde Enerji Üretir Mi

  Güneş Panelleri Bulutlu Günlerde Elektrik Üretir Mi?

  Güneş panellerinin bulutlu günlerde çalıştığını söylemek mümkündür. Fotovoltaik güneş hücreleri ışık kısmen engellendiğinde veya bulutlar tarafından yansıtıldığında da enerji üretmektedir. Ancak panellerinizin kapalı havalarda ne kadar enerji üretebileceğini saptarken ele almamız gereken birkaç şey vardır.

  Güneş Panellerinin Elektrik Üretebilmeleri İçin Doğrudan Güneş Işığına İhtiyaçları Yok Mudur?

  Güneşli havalar genellikle gökyüzünde daha az bulut olduğunu ve dolayısıyla güneş ile panelleriniz arasında daha az tıkanma olduğunu gösterir. Bulutlar yansıtıcı niteliklerinden dolayı güneş ışığını büyültücü bir etkileri olabilir. Bazen bu durum güneş panellerinizin performansını artırabilir. Doğrudan güneş ışığı güneş enerjisi üretimi için daha güvenilirdir. Bulutlu günlerde doğrudan olmayan güneş ışığı yine de enerji üretecek olsa da doğrudan güneş ışığı daha tutarlı ve fazla verim almanızı sağlar. İstikrarlı bir enerji kaynağınız olduğu sürece evinizin enerjisini için kamu hizmetinden sağlamanıza gerek kalmaz. Ancak bulutlu havalarda bu mümkün olmayabilir. Doğrudan güneş enerjisi aynı zamanda ihtiyacınızdan daha fazla elektrik enerjisinin üretilmesi demektir. Fazla enerji şehir şebekesine gider ve sayaç aracılığıyla kredi (?) sağlanır. Enerji kredilerinden bulutlu günlerde en çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda yararlanabilirsiniz.

  Kapalı Hava Ve Elektrik Maliyeti

  Güneş panelleri bulutlu ve kapalı havalarda parlak ve güneşli havalara kıyasla normal enerji miktarının %10 - %25’lik enerji üretmektedir. Ancak bu güneş panellerinin yatırıma değer olmadığının göstergesi değildir. Çok yağmurun yağdığı bir iklimde yaşasanız bile güneş sistemi kurdurmak yaygındır. Bir bölgedeki elektrik maliyeti para tasarrufu açısından ne kadar güneş gördüğünden daha önemlidir. Türkiye’ de güneş enerjisi için en elverişli olan şehirler güneşlidir, ancak elektrik fatura maliyetleri de güneş panellerini iyi bir seçenek haline getirmektedir. Yüksek fiyatlar, evlere yüksek maliyetli enerji sağlamak yerine güneş enerjisine yatırım yapıp enerji bağımsızlığı kazanmaya teşvik etmektedir. Daha da fazlası hava güneşli de bulutlu da olsa güneş paneli sahiplerinin yatırımlarını geri kazanmaları çok uzun sürmez. 2022 itibariyle Türkiye’ deki en az güneş alan bölgeler Karadeniz ve Marmara bölgesidir. Türkiye’ de en az güneş alan bölgelerin kuzeybatıda olması şaşırtıcı değildir. Ancak, Türkiye’ nin en çok güneş alan şehirlerinden Muğla’ da yağış miktarı çok fazladır. Yağışa rağmen, şehir tüm yıl boyunca güneş ışığı ile genel olarak sıcak bir iklime sahiptir. Böylelikle Muğla güneş panelleri kullanmak için elverişli bir bölge haline gelmektedir.

  Hangi Güneş Panelleri Kapalı Havalar İçin Kullanışlıdır?

  Güneş panelleriniz ne kadar verimliyse bulutlu havalarda da o kadar enerji üretirler. Aynısı güneş panellerinizin yapıldığı fotovoltaik hücreler için de geçerlidir. Bazı güneş hücreleri kırmızı ve mavi dalga boyları gibi daha geniş UV ışığı aralığı yakalayabilmektedir.  Bu hücreler bulutlu günler de dahil olmak üzere farklı hava koşullarında da yüksek verimli enerji üretimi sağlar. Solar AVM güneş panelleri piyasadaki en verimli güneş panelleridir ve kendisinin altındakilerden daha fazla enerji üretebilir. Güneş hücrelerinde, ışık fotonlarını ilk dönüşte soğurmadan güneş hücrelerine geri yansıtan, ince bir alüminyum tabakasından oluşan bir arka ayna bulunur. Işığın soğrulmada ikinci bir şansı vardır.  Özellikle sadece bazı UV ışınlarının panele ulaştığı bulutlu günlerde genel olarak daha fazla enerji üretimiyle sonuçlanır.

  Yüksek Verimli Güneş Panelleri İçin Solar AVM İle İletişime Geçin!

  Güneş panelleri bulutlu bir şehirde yaşasanız bile yapılabilir bir yatırımdır. Güneş enerjisine geçiş yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *