Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Evinizi Yeşil Dostu Haline Getirmek İçin 7 İpucu

  Evinizi Yeşil Dostu Haline Getirmek İçin 7 İpucu

  Evinizi Daha Yeşil Dostu Haline Getirmenin 7 Yolu

  İnsanlık, birçok nedenden dolayı çevre dostu yaşama ilgi duyuyor. İster karbon ayak izimizi azaltmak, maliyet tasarrufu yapmak olsun fark etmeksizin günlük yaşamınızda yeşil dostu olmanın birçok yolu vardır. Aslında, bu çevre dostu yaşam ipuçlarının birçoğu tüm bu alanları etkileyecek ve evinizi daha da çevre dostu yapacaktır.

  1. Ev Elektroniği Ürünlerini Seçerken Enerji Tasarruflu Seçenekleri Arayın

  Yıkayıcılar ve kurutucular gibi cihazları değiştirme zamanı geldiğinde, yeni enerji tasarruflu cihazın kullanım ömrü boyunca çalıştırılmasının hem fiyatını hem de maliyetini göz önünde bulundurun. Yanmış ampulleri değiştirmeniz gerektiğinde, daha az verimli akkor ampulleri değiştirmek için enerji tasarruflu LED'lere bakın. Yeşil yaşam, herkesin günlük yaşam tarzını değiştirmeden evinde yapabileceği değişikliklerle erişebileceği yaşam standartıdır.

  1. Daha Az Atık, Daha Yeşil Çevre

  Birçok günlük alışkanlık büyük miktarda atık oluşturur, ancak çevre dostu alternatifler de vardır. Örneğin, dayanıklı, yeniden kullanılabilir bir su şişesi satın almak, plastik şişelenmiş suya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Alışveriş yaparken, atılacak olan plastik poşetleri kullanmak yerine ucuz, yeniden kullanılabilir çantaları kullanmayı deneyin. Sadece gezegeni daha temiz bir yer yapmakla kalmayacak, aynı zamanda paradan da tasarruf edebileceksiniz. Yeşil ipuçları aslında ev ekonominize de katkıda bulunabilir.

  1. Işık Üretiminden Kaynaklı Elektrik Tüketiminin Azaltılması

  Yapay ışığı gerektiren durumları iyi analiz etmeliyiz. Gündüzleri perdeleri açmak gibi yeşil uygulamaları uygulamak, ihtiyacınız olan tüm ışığı üretebilir. Geceleri, ışıkları açmadan önce mümkün olduğunca uzun süre güneş ışığı ile durumu idame ettirmeye çalışın. Ayrıca kullanacağınız yeşil dostu tasarruflu ampuller, evinizi çevre dostu haline getirmenizin adımlarındandır.

  1. Soğuk Suyu Benimseyin

  Araştırmalara göre, evin su ısıtıcısını 49-54°C'ye ayarlamak enerji kullanımını ve finansal giderleri azaltır. Bir başka akıllı yeşil yaşam fikri, çamaşır makinenizi kullanırken su sıcaklığını değiştirmektir. Sıcak su kullanmak yerine kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayarak enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz. Bu, herkesin yapabileceği nispeten küçük bir ayardır.

  1. Yararsız Enerji Atıklarını Ortadan Kaldırın

  Günlük yaşamlarında kendilerini yeşil yaşamaya en çok adamış olanlar bile, bu basit yeşil yaşam ipuçlarıyla israfı daha da azaltmaya çalışabilirler:

  • Ev elektroniği kullanılmadığında tamamen kapatın ve fişini çekin.
  • Sızdıran muslukları düzeltin.
  • Duşlarınızdaki su basıncını azaltın.
  • Kışın ısı kaybını önlemek için pencereleri yalıtın.
  • Sıcaklığı programınıza göre ayarlamak için programlanabilir bir termostat kullanın.

  Zamanla, tüm bu küçük ayarlamalar büyük tasarruflar sağlayabilir ve yeşil yaşam yaşam tarzınızı geliştirebilir.

  1. Geri Dönüşümü Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

  Kullanmayı bitirdiğiniz nesneler bir başkası için yararlı olabilir. Bu öğeleri atmadan önce, geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceklerini, bağışlanamayacaklarını ve hatta başka birine satılıp satılamayacaklarını belirleyin. Ya da bu eşyaların bir şekilde, örneğin bir kavanozu saksıya veya bir lastiği salıncağa çevirmek gibi başka bir amaca dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini düşünün. Attığınız çöp miktarını azaltmanın bir başka yolu da kağıt havlu yerine bez kullanmaktır. Bezler, kağıt havlulara göre daha çevre dostu bir alternatiftir çünkü birden çok kez yeniden kullanılabilirler, kağıt havlular ise çok daha tek kullanımlıktır. Eski tişörtleri temizlik bezi olarak değerlendirebilir, ellerinizi kurulamak ve dökülenleri silmek için bez havlular satın alabilir ve yemekler için bez peçetelere yatırım yapabilirsiniz.

  1. Su Kullanımınıza Dikkat Edin

  Su israfının çevresel etkisiyle mücadele etmek için banyo yaparken duş sürenizi azaltın veya tasarruf etmek için düşük akışlı bir duş başlığı takın. Su kullanımına dikkat etmenin bir diğer yolu da bulaşıkları yıkarken musluk suyunu kapatmaktır. Sürekli akan su israf olabilir.

  Yeşil Dostu Olmak Bir Yaşam Tarzıdır

  Çevre dostu olmak, karbon ayak izinizi azaltmada kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Çok fazla fedakarlık yapmadan günlük yaşam alışkanlıklarınız için alternatif seçenekler oluşturabilirsiniz. Burada gördüğünüz yeşil ipuçları da dahil olmak üzere bu küçük değişiklikler, günlük rutininizin pek çok alanında uygulanabilir. Ayarlamalar yapmak, enerji maliyetlerinizi azaltmak, çevre bilincinizi geliştirmek ve en önemlisi Dünya üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

  Yorumunuzu bırakın
  *