Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir?

  Güneş Panelleri ve Elektrik Üretimi

  Güneş enerjisi, doğal ve çevre dostu bir enerji kaynağıdır. Güneş panelleri ile elektrik üretmek, düşük maliyetli bir enerji kaynağına sahip olmak için mükemmel bir seçenektir. Güneş enerjisinden elektrik üretmek, fotovoltaik (PV) sistemleri kullanılarak yapılır. Bu yazı, güneş enerjisi ile nasıl elektrik üretildiği ve buna bağlı olarak gerekli üretim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verecektir.

  Fotovoltaik sistemler, güneş ışığının cisme çarpmasıyla meydana gelen elektrik akımını üretmek için kullanılan teknolojidir. Fotovoltaik sistemler, güneş enerjisi gibi yüksek enerjili ışık ışınlarının, fotovoltaik modülü olarak adlandırılan özel bir cisme çarpmasıyla akım üretmesini sağlar. Fotovoltaik modül, güneş ışınlarının çarpmasıyla oluşan enerjiyi, diyot olarak adlandırılan bir çipler tarafından elektrik akımına dönüştürür. Diyot, akımın tek yönde akmasına izin veren bir elektronik devre parçasıdır.

  Diyor örnek görseli

  Fotovoltaik sistem, güneş paneli, inverter, şarj kontrol cihazı ve -opsiyonel olarak off-grid sistem ise eğer- aküye ihtiyaç duyar.

  Güneş Paneli Nasıl Elektrik Üretir?

  Güneş paneli ile elektrik üretimi basitçe 4 aşamadan oluşur:

  1. Güneş paneli, güneş ışığının çarpmasıyla oluşan enerjiyi alır ve şarj kontrol cihazına iletir.
  2. Şarj kontrol cihazı,  güneş panelinden gelen enerjiyi, ev veya ofisin ihtiyacı olan elektrik akımına dönüştürür.
  3. Şarj kontrol cihazı, panelden dönüştürdüğü elektriği inverter’a iletir ve
  4. inverter elektriği mesken şebekenize aktarır.

  Peki inverter nedir?

  Inverter, düşük gerilimden yüksek gerilime dönüştüren veya yüksek gerilimden düşük gerilime dönüştüren bir elektrik dönüştürücüdür. Elektrik enerjisini daha verimli ve güvenli hale getirmek için kullanılır. İnverterler kullanıcıların evlerinde, ofislerinde, araçlarda, güneş enerjisi sistemlerinde ve çok daha fazlasında kullanılabilir.

  Sistem arasındaki iletim solar kablolar ile sağlanır. Solar kablolar, normal kablolardan daha dayanıklı ve daha sağlam olmaları ile öne çıkar. Solar kablolar, hava şartlarına ve ışıma koşullarına dayanıklı olarak üretilirler. Ayrıca, solar kabloların iletken kısmının kalınlığı, normal kablolardan daha fazla olur. Bu, solar kabloların normal kablolardan daha iyi akım taşıma kapasitesine sahip olmasını sağlar. Solar kablolar, ayrıca ısıya, oksidasyona ve kimyasal maddelere daha dayanıklıdır. Bu, kabloların uzun süreli kullanım için daha uygun olmasını sağlar.

  güneş panelleri ile nasıl elektrik üretilir

  Resim Kaynak: Treehugger

  Güneş enerjisi ile elektrik üretmek, çevre dostu, güvenli ve uzun ömürlü bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi ile üretilen elektrik, ev veya ofisin ihtiyaçları için kullanılabilir veya sınırlı bir süre için saklanabilir. Güneş enerjisi ile üretilen elektrik, sadece elektrik üretmek için değil, aynı zamanda ev veya ofis için ısıtma ve soğutma için de kullanılabilir. Güneş enerjisi ile elektrik üretmek, birçok kişi için çevreye duyarlı ve uygun maliyetli bir çözüm sunmaktadır.

  Fotovoltaik sistemleri kullanarak güneş enerjisi ile elektrik üretmek, güneş enerjisinin uzun vadede kullanımının artmasına da katkıda bulunacaktır. Eğer tüketiminize göre özelleştirilmiş ihtiyaçlar için hazırlanmış paketlerimiz için bilgi almak, sadık dostumuz Güneş’e yüzünüzü dönmek isterseniz SolarAVM WhatsApp hattından veya telefon hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Enerjide Güneş’i seçin, rahat edin.

  Yorumunuzu bırakın
  *