Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Enerjisi Yatırımı Yapılırken Sık Yapılan Hatalar

  Güneş Enerjisi Yatırımı Yapılırken Sık Yapılan Hatalar

  Güneş enerjisi yatırımı ile giderlerinizi önce sabitleyin sonra sıfırlayın. Elektrik fiyatları hem küresel hem de yerel ölçekte giderek yükseliyor. Güneş enerjisi yatırımı, bahse konu fiyat sıçramalarına karşı koruma kalkanı açmanın en etkili ve sürdürülebilir yöntemidir. Tam da bu nedenle işletmesinin, evinin, arazisinin üzerini güneş panelleri ile donatan insanların sayısı giderek artmaktadır.

  Gelgelelim güneş yatırımınızı yaparken tuzağa düşmemek, çıkmaz sokağa girmemek, uzun vadeli yatırım yapacağım derken bitmek tükenmek bilmez sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız bazı püf noktalarını gözden kaçırmamanız gerekiyor.

  Güneş enerjisi yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları Gumbel Group firmalarımızdan Heran Enerji sizler için özetledi.

  Yapılan her güneş enerjisi yatırımının aynı kalitede olduğuna inanmak

  Güneş enerjisi sistemleri yaygınlaştıkça insanların zihninde tüm sistemler aynıdır ve aralarında fark yoktur algısı oluşuyor. “Neticede panel değil mi?” “Ne farkı olacak ki?” gibi akıl yürütülüyor . Eğer böyle düşünüyorsanız ve yakında güneş yatırımı yapma fikriniz varsa yanlış bir yolda emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir.

  İnsanın rasyonel  doğası gereği, ucuz olanı alma, hemen çözme eğilimi öne çıkıyor ancak çok zaman geçmeden yine aynı rasyonel doğa ucuz sistemin kaliteli sistemden daha pahalıya mal olduğu anlıyor.  Tabi iş işten geçtikten sonra.

  Düşük kalite paneller, sorunlu inverterler ve düşük performanslı bir sistemle başbaşa kalan kullanıcı, sistemi düzelteceğim derken yolun başında kaçındığından daha fazlasını ödemek zorunda kaldığı bir senaryonun içine çekiliveriyor.

  İyi bir güneş enerjisi yatırımında kaliteli güneş paneli ve inverter, kaliteli işçilikle buluşmalı

  Kaliteli panel ve kaliteli inverterin kaliteli mühendislik ve işçilik ile birleşmediği hiçbir yatırımın müşterisini memnun etme ihtimali yoktur. Panel ve inverter konusunda mümkünse yüksek kalite, değilse optimum çözümlere yönelmek gerekir. Eğer yüksek kalite ya da optimum adım atılamıyorsa yatırımı yapmamak en uygun tercih olacaktır. Kültürümüzde“ucuz etin yahnisi”, “ucuzu alacak kadar zengin değilim” gibi ne güzel sözler vardır.

  Lafı hiç evirip çevirmeyelim. Size ne tavsiye ediyoruz? Mümkünse paraya kıyıp olabilecek en kaliteli malzemeler için fazla para harcamanızı mı? Evet! Aynen öyle!

  Güneş cömerttir ve emanete hıyanet etmez

  Bu noktada haklı olarak itiraz edebilirsiniz. Neden fazla para verelim, kolay mı kazanılıyor bu paralar diyebilirsiniz. Biz de size fazladan verdiğiniz para size zaten geri dönecek, neden tereddüt ediyorsunuz deriz. Zira güneş cömerttir. Kendisine emanet edilen meblağı fazlasıyla ödeyecektir. Fazlasıyla geri alacağınız bir yatırım için yolun en başında en doğru tercihleri yapmak mı rasyoneldir yoksa diğeri mi? Sözün özü, güneş emanete hıyanet etmez yeter ki siz emaneti hakkı ile ona teslim edin.

  Güneş enerjisi yatırımlarında satış sonrası destek konusunun önemini kavrayamamak

  Güneş enerji sistemin kurulması kadar sürdürülmesi de önemlidir. Zira 3 ya da 5 değil 30 sene ve üzeri performans vermesi gereken bir yatırımdan söz ediyoruz. Satış sonrası hizmet ve müşteri desteği her yatırımda önemlidir ancak güneş yatırımında daha da önemlidir.

  Kurulum için teklif aldığınız firmalara, fiyattan önce satış sonrası destek konusunu mutlaka sorun. Çıkacak bir soruna ne kadar sürede müdahale edeceğini, sistemi nasıl izleyeceğini, hangi sıklıkta bakım yapacağını mutlaka öğrenin. Bu noktada yanıtlar sizi tatmin etmiyorsa, fiyatını hiç sormayın deriz.

  Garanti şartlarını kavrayamamak

  Güneş enerjisi yatırımı yapacaksanız garanti koşullarına çok dikkat etmeniz gerekir. Şeytan ayrıntıda gizlidir.

  Inverter garanti şartları

  Inverter güneş enerjisini evde, işletmede kullandığımız şekle dönüştüren en önemli sistem elemanıdır. Bir nevi güneşin dilini anlayacağımız dile dönüştüren bir tercümandır. Tüm voltaj düzeylerinde sorunsuz çalışabilecek mi? Kaç yıl garantisi var? En az 5 yıl garanti şarttır ancak mümkünse 10 yıl ve hatta son dönemde 10 yıldan fazla garanti veren firmalar olduğunu gözden kaçırmamak gerekir? İnceleyin! Garanti süresi ile fiyat arasında doğru orantı olduğunu göreceksiniz.

  Güneş paneli performans garantisi

  Güneş panelinin yıllar içerisindeki verimlilik kaybına ilişkin bir garantidir. En az 25 yıl olmak zorundadır. Maddi imkanlar el veriyorsa 30 yıl ve üzeri garanti veren panellere yönelmek en mantıklısıdır.

  Güneş paneli ürün garantisi

  Standardı 10 yıldır. Ancak son dönemde 12 yıl, 20 yıl, 25 yıl ve 30 yıl garanti veren üreticiler vardır. Şartlar el veriyorsa güvenilir üreticilerden 12 yıl ve üzeri garantili panel almanızı öneririz.

  Kurulum garantisi

  En dikkat etmeniz gereken garanti budur. Hizmet sağlayıcınızın ciddiyeti, titizliği burada kendini ele verecektir. En az üç yıl garantiyi yazılı olarak vermeyen bir kurulumcudan teklif dahi almamanızı öneririz. Bir de garanti verecek firmanın garanti süresi sona erene kadar ticari hayatına devam edip etmeyeceğini düşünün deriz.

  İtfaiye tarafından müdahale edilen güneş panelli çatı yangını

  En kaliteli malzeme bile kötü bir kurulumcunun elinde bir silaha dönüşebilir. Yanlış yazmadım. Gerçekten silaha dönüşebilir. Zira, kalifiye bir işçilikle yok denecek kadar düşük seviyede olan yangın riski, çatınızı ehil olmayan kurulumculara teslim ederek artacak ve siz farkında olmadan risk almanıza sebep olacaktır. Dimyata prince giderken evdeki bulgurdan olmamak için kurulum yapacak firmayı iyi seçmeniz gerekir. Ancak bu noktada tekrar altını çizmek gerekir. Düşük profil malzeme ile iyi kurulumcu dahi iyi sonuç elde edemez. Zaten işini hakkıyla yapıyorsa düşük profil malzeme ile kurulum yapmayı kabul etmeyecektir.

  Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz ürün garantilerinin geçerliliğinin olabilmesi için de kurulumcu seçimi çok önemlidir. Zira ürünlerin depolanması, taşınması, montaj edilmesi sürecinde yapılacak tüm hatalar, üreticiler tarafından ürünün garanti kapsamı dışında bırakılmasına sebep olabilecektir. 10 yıl ürün garantisi olduğunu zannettiğiniz panelleriniz için garanti kapsamında desteğe ihtiyacınız olduğunda, kurulum kılavuzuna uygun montaj edilmediğinden garanti dışı bırakılması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Güneş enerji santral yatırımının uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmak

  Tüm hatalar arasında en önemlisi bu olsa gerek. Güneş enerjisinin tüm boyutlarında faaliyet gösteren Gumbel Group olarak çok sayıda farklı yatırımcı profili ile karşılaştık. Güneş enerjisi yaptırmaya niyetlenen bir yatırımcının araba alırken gösterdiği titizliğin göstermediğini üzülerek müşahade ettik. Alacağı arabanın  şanzımanın markasını, rengini, güvenlik ve konfor paketini ezbere bilen fabrikatörün “ne farkı var hepsi aynı değil mi bu panellerin?” dediğine şahitlik ettik. Oysa alınan araba yıllar içerinde değer kaybına uğrayıp 30 yıl sonunda hurda olacakken güneş yatırımı 30 yıl sonra dahi kazandırmaya devam edecektir. Güneşin ne denli uzun soluklu olduğu   hususu gündelik küçük hesaplar arasında gözden kaçırılmaktadır.

  30 yıldan uzun süre tıkır tıkır enerji üretip, yuvanızın, işletmenizin hem maddi hem manevi parçası olacak bir sistemden söz ediyoruz. Çocuğunuzun doğduğu sene kurduğunuz sistemin torununuzun odasını aydınlatacağı bir sistemden söz ediyoruz. Emeklilik hayatına adım atıp, çocuğunuza, torununuza bıraktığınız işletmenin sizin kurdurduğunuz sistemle tasarrufa, para kazandırmaya devam edeceğini düşünün. Sizce de ince eleyip sık dokumak gerekmez mi?

  Yorumunuzu bırakın
  *