Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Soğuk Mevsimlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Soğuk Mevsimlerde Enerji Tasarruf İpuçları

  Soğuk mevsimlerde enerji tasarrufu, hem evinizdeki enerji faturalarınızı düşürmek hem de çevreye daha az zarar vermek için önemli bir konudur. Aşağıdaki öneriler, soğuk mevsimlerde enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir:

  Sonbahar Mevsimi için Enerji Tasarrufu İpuçları

  1. Kapıların, pencerelerin ve elektrik prizlerinin etrafındaki tüm sızıntıları kapatın. Evinizden gelen ısı bu çatlaklardan dışarı çıkar. Bu kaçakları kapatarak ısınma faturanızdan tasarruf edebilirsiniz.
  2. Sonbahar, bacayı temizlemek ve havalandırma sistemlerini kontrol ettirmek için en iyi zamandır. Borular düzgün bir şekilde bağlanmalı ve pas veya hasar belirtisi olmamalıdır.
  3. Yalıtımınız yeterli mi? Minimum bir maliyetle, dış duvarlarınızdaki, gezinilen boşluklardaki, bodrum katlarındaki ve çatı katlarınızdaki yalıtımı yükseltebilirsiniz. Yalıtım, yerine üflenebilen ve ulaşılması zor yerlere ulaşabilen keçeler veya gevşek dolgu şeklinde olabilir.
  4. Elektrik prizlerinizden, lamba anahtarlarından ve aydınlatma armatürlerinizden ısı kaybedebileceğinizi biliyor muydunuz? Isı kaybını azaltmak için bu çıkışların ve anahtarların arkasına köpük contalar takmayı veya plastik güvenlik kapakları takmayı düşünün.
  5. Kalorifer peteklerinizin mobilya veya perdeler tarafından engellenmediğinden ve damperlerin açık olduğundan emin olun.
  6. Yeni bir ev inşa ediyorsanız, su ısıtıcısını mutfağa, çamaşır odasına ve banyolara mümkün olduğunca yakın yerleştirdiğinizden emin olun. Isı, uzun borulardan geçerken kaybolur, bu nedenle ünite bu odalara ne kadar yakınsa, o kadar fazla tasarruf edebilirsiniz.

  Kış Mevsimi için Enerji Tasarrufu İpuçları

  1. Kışın evin ideal sıcaklık ölçüsü, ülkemizde yaygın olanın aksine evde sweat veya kazak ile gezdiğinizde üşümediğiniz sıcaklıktır. Kombinizde evinizin sıcaklığını buna göre ayarlamanız sizin doğalgaz faturanızı önemli ölçüde azaltacaktır.
  2. Zeminler, yalıtım yapıldığında evin sıcaklığına direkt etki edebilecek potansiyeldedir. Bundan ötürü zeminlerinizi kışın zeminlerde kullanacağınız halılar, evdeki ısıyı olabildiğince evde tutacaktır.
  3. Bir kapının iyi bir yalıtım sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek için, elinizi içeriden kapıya koyun. İç duvarlardan daha soğuk geliyorsa, daha iyi yalıtılmış bir kapı takmanın zamanı gelmiş olabilir.
  4. Pencerelerinizdeki şeffaf plastik kaplama, minimum çaba ve minimum maliyetle daha fazla yalıtım sağlayabilir ve buzlanmayı azaltabilir.
  5. Evinizin sıcaklığını geniş aralıkta azaltıp arttırmayın. Bu işlem, daha çok elektrik tüketimine sebep olmaktadır. Evinizi hızlı bir şekilde ısıtmak için ısıyı artırmak işe yaramaz çünkü sıcaklık ayarından bağımsız olarak eviniz aynı oranda ısınacaktır.
  6. Güneşli günlerde perdeleri veya panjurları açın ve 'serbest' sıcağın tadını çıkarın. Işığın geçmesine izin vermek için güneye bakan pencereleri gıcırtılı temiz tutun. Güneş battığında perdeleri veya panjurları kapatmayı unutmayın.
  7. Isıtma sisteminize bir nemlendirici eklemek, termostatınızı kısmanıza ve daha düşük sıcaklıklarda rahat etmenize olanak sağlayabilir. Ayrıca nemlendiriciler, kaloriferlerin sebep olduğu boğaz kuruluğunu da önleyerek kış mevsiminde daha dirençli bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayacaktır.

  Bu gibi basit adımlarla, soğuk mevsimlerde enerji tasarrufu yapabilir ve evinizdeki enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Bizim burada değinmediğimiz ancak sizin aklınıza gelen diğer yöntemler nelerdir? Yoruma bekliyoruz.

  Yorumunuzu bırakın
  *