Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Tatile Çıkmadan Evinizde Enerji Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu

  Tatile Çıkmadan Evinizde Enerji Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu

  Tatile Çıkmadan Evinizde Enerji Tüketimini Azaltmak İçin 5 İpucu

  Tatile gitmek için kapıdan dışarı çıkmadan önce eviniz için de “Tatil Modu”nu açmayı unutmayın. Birkaç kolay adım sizi gereksiz enerji maliyetlerinden kurtarabilir ve enerji tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olur.

  Aletleri ve cihazları fişten çekin

  Herhangi bir güç dalgalanmasını önlemek ve siz yokken fantom yüklerden kaynaklanan enerji tüketiminizi azaltmak için doğrudan duvara bağlı elektronik cihazlarınızdan herhangi birini (örn. TV, bilgisayar, ses sistemi) fişten çekin. Cihazlar aşırı gerilim koruyuculara takılıysa, aşırı gerilim koruyucuyu duvar prizinden çıkarabilirsiniz. Fiste Takili Kalmasi Gereken Elektrikli Aletler icin Akilli Prizler Kullanın

  Fişte Takili Kalması Gereken Elektrikli Aletler için Akıllı Prizler Kullanın

  Akıllı prizlere veya çoklu prizlere geçerek, tüm yıl boyunca cihazların kullandığı fantom yükleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı akıllı anahtarlı uzatma kabloları, enerji kullanımınızı izlemenize ve cihazları uzaktan kontrol etmenize de olanak tanır.

  Çoğu ışığı kapatın ve bazıları için zamanlayıcı ayarlayın

  Ayrılmadan önce evinizdeki ışıkları söndürmeyi unutmayın. Siz yokken evinizin dolu görünmesini sağlamak için evinizdeki belirli lambaların farklı odalarda farklı zamanlarda yanması için zamanlayıcılar da ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuz aracılığıyla ışıklarınızı uzaktan kontrol etmek isterseniz, akıllı zamanlayıcılar veya Wi-Fi bağlantılı ampul soketleri takın.

  Buzdolabının en az yarısını dolu tutun

  Dolu bir buzdolabının soğuğu boş olandan daha iyi koruduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni, dolu bir buzdolabının ürünleri daha soğuk tutması ve daha az enerji tüketmesidir. Tek yapmanız gereken raflardaki fazladan alanı sürahiler, buz tepsileri veya su kaplarıyla doldurmak. Ayrıca buzdolabı ve dondurucunuzdaki termostatları daha fazla enerji tasarrufu yapmak için buzdolabı için 3°C ve dondurucu için -15°C olarak ayarlayabilirsiniz. Dört hafta veya daha uzun süren daha uzun tatiller için buzdolabınızı tamamen boşaltmayı ve fişini çekmeyi düşünebilirsiniz.

  Evinizin sıcaklığını kontrol etmek için akıllı termostat kullanın

  Akıllı termostatınız varsa, sıcaklığı korumak ve tatildeyken veya ihtiyacınız olduğu sürece korumak için manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, termostatınızın programlanmış veya otomatik sıcaklık değişikliklerini dikkate almamasını ve belirli bir sıcaklıkta kalmasını istiyorsanız kullanışlıdır. Ayrıca akıllı termostat kullanarak evinizi eko sıcaklıklara ayarlayabilir ve evinizin ısıtma programını uzaktan kontrol edebilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *