Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  1 kW Kaç TL? Güncel Elektrik kW Fiyatı

  Bu yazımızda size hem 1 kW kaç TL sorusunun 2024 Mayıs ayı itibarıyla yanıtını vereceğiz hem de Elektrik faturanızı kolayca nasıl hesaplayabileceğiniz konusunda yardımcı olacağız. Bildiğiniz gibi mesken ve ticarethane aboneleri için elektrik faturalarında kademeli tarife uygulamasına geçilmiştir.

  Yazımızda size şu konularla ilgili bilgi vereceğiz:

   

  1 kw kaç TL


  1 kW Elektrik Kaç TL?

  Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile elektrik faturalarında mesken aboneleri için 1 kWh elektrik fiyatı aylık toplam 240 kWh'e kadar 1,47 TL, 240 kWh'ten fazlası için 2,22 TL'dir.  Bu tutarlara faturanıza yanısyacak olan tüm vergiler (Örn. enerji bedeli, dağıtım bedeli, elektrik tüketim vergisi ve katma değer vergisi) dahildir. 

  • Mesken Aboneleri için 240 kiloWatt'a kadar: 1 kWh Elektrik 1,47 TL (KDV Dahil) (Tek zamanlı Tek terimli Mesken Abonelikleri için geçerlidir)
  • Mesken Aboneleri için 240 kiloWatt üstü: 1 kWh Elektrik 2,21 TL (KDV Dahil) (Tek zamanlı Tek terimli Mesken Abonelikleri için geçerlidir)
  • Ticarethane Aboneleri 900 kWh a kadar 1kWh için 2,83 TL (KDV Dahil) (Tek zamanlı Tek terimli Ticarethane Aboneleri için Geçerlidir)


  240 kW Elektrik Kaç TL?

  Mesken kullanıcıları için uygulamaya giren kademeli tarifede günlük 8 kWh ve altı tüketimlerde çıplak elektrik fiyatı 0,5546 TL/kWh’tir. Dağıtım bedeli ve vergiler dahil rakam 1,47TL/kWh olmaktadır. Bu durumda 1 ayda 240 kWh ve altı tüketim olduğunda 240 kW elektrik fiyatı 353,85 TL’dir. (240kWh X 1,47TL) . 240 kWh’in üstündeki kısım için ise tüketilen miktarın çarpılacağı birim fiyat 2,21 TL olacaktır.

  Örneğin diyelim ki ayda 250 kWh elektrik tükettiniz. Ödeyeceğiniz elektrik faturasını basit olarak şu şekilde hesaplayabilirsiniz: 

  Elektrik Tüketim MiktarıTOPLAM BEDELElektrik kWh Bedeli
  1 kWh1,47 TL 
  240 kWh353,85 TL1,47 TL
  10 kWh22,1 TL2,21 TL
  250 kWh375,95 TLToplam


  Elektrik Faturasını Kolayca Nasıl Hesaplarız? 

  Elektrik faturasını ilk elinize aldığınız zaman size karmaşık gelebilir ama elektrik faturası hesabı oldukça basittir. Temelde kullandınız elektrik birim fiyatla çarpılır, üzerine vergiler ve diğer masraflar eklenir. Böylece ödeyeceğiniz tutar ortaya çıkmış olur. “1 kw kaç tl enerjisa”, "1 kw kaç tl 2024” gibi sorulara yanıtlar arıyorsanız yazımızla faturanızı en basit şekilde nasıl hesaplayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

  Hızlıca hesap yapmak isterseniz, kullandığınız kWh ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpmanız yeterli olacaktır. 2024 Mayıs dönemi için hesaplama yapmak isterseniz, vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 1,47 TL(aylık 240kWh'e kadar tüketim için) ile faturada kWh olarak gösterilen tüketim değerini çarpabilirsiniz. Aylık tüketimlerin 240 kWh'ın üstünde olması durumunda elektrik birim fiyatı 2,6 TL ile tüketimin çarpılması durumunda elektrik fatura bedelini hesaplayabilirsiniz. 

  Elektrik Faturası Hangi Kalemlerden Oluşur?

  Ev tüketicisi için elektrik faturası hesaplama bedelleri EPDK tarafından belirlenmektedir. 2024 yılı dönemi için bedeller şu şekildedir. 

  • Aktif Enerji Birim Fiyatı (8 kWh/gün ve altı)(1,2103 TL/kWh)
  • Aktif Enerji Birim Fiyatı (8 kWh/gün ve üstü)(1,9751 TL/kWh)
  • Dağıtım Bedeli (0,7788 TL/kWh)
  • Elektrik Tüketim Vergisi (Enerji bedelinin yüzde 5’i)
  • Enerji Fonu (Enerji bedelinin  yüzde 0,7’si)
  • KDV (Tüm bedellerin yüzde 8’i) 

  Elektrik faturasının nasıl hesaplandığı konusunu ayrıntılı biçimde öğrenmek isterseniz  "Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?" başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz. 

  Elektrik Faturanızı Düşürmek için Güneş Enerjisi 

  1 kw kaç TL diye düşünmenize artık gerek yok. Güneş enerjisi sistemi kurarak hem doğaya katkı sağlayabilir hem de faturalarınız düşürebilirsiniz. SolarAVM’nin gelişmiş filtreleme özelliklerinden yararlanarak, güneş panelinden inverterlere, solar jel akülerden solar saate kadar güneş enerjili tüm ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz. 

  Ne aradığınız bilmiyorsanız kolayı var: SolarAVM’nin uzman teknik ekibi ile hemen temasa geçerek ayrıntılı bilgi alabilir, evinize, ofisinize kurdurmak istediğiniz güneş enerjisi sistemi için tekliflerimizi değerlendirebilirsiniz. 


  Sanayi Elektrik Birim Fiyatı Kaç TL? 

  Sanayide kullanılan 1 kW elektrik fiyatı 3,67 TL'dir. Bu bedel özel tüketim anlaşmaları veya bulunulan OSB nin fiyat politikasına göre değişiklik gösterebilir.

  Güncel Elektrik Fiyatları

  epdk ekim ayı tarife tablosu

  Kilowatt - Saat (kWh) Nedir?

  Tüketilen elektriğin hesaplanması ve ücretlendirilmesi için kWh birimi kullanılmaktadır. kWh nedir ve bu birimleri elektrik faturanızda gördüğünüzde gerçekten ne anlama geliyor? Kilowatt saat kullanımınız enerji maliyetlerinizi doğrudan nasıl etkiler?

  kw kwh Kilowatt saat nedir 1 kaç tl

  kWh ile ilgili temel bilgileri anlamak, enerji tüketiminizi dengelemenize ve potansiyel olarak güç maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Eksiksiz kWh kılavuzumuzla elektrik kullanımınızı nasıl izleyeceğinizi ve maliyetleri nasıl hesaplayacağınızı öğrenin.

  Bir Kilowatt Elektrik Ne Anlama Gelir? 

  En baştan başlayalım - elektriğin icat edildiği zamandan değil elbette, bir kWh tanımıyla. Bir kilowatt saatin ne olduğunu anlamak için kW ve kWh'yi anlamanız gerekir:

  • Bir kilovat (kW), 1.000 watt güçtür.
  • Watt, bir cihazın saniyede kaç joule (enerji birimi) kullandığını ölçen bir güç birimidir.
  • Bir kilowatt-saat (kWh), bir cihazın saatlik olarak tükettiği enerji miktarıdır. 

  Kilowatt-saat tüketiminiz, cihazlarınızın kaç watt kullandığını ve bunları ne sıklıkta kullandığınızı etkiler. Örneğin, 1.000 watt'lık bir çamaşır kurutma makineniz varsa ve onu bir saat çalıştırırsanız, bir kilowatt-saat veya 1 kWh tüketiyorsunuz demektir. 

  1 kWh'ye eşit bir cihazı ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini bulmanın denklemi oldukça basittir:

  • 1 kWh Cihazın watt değeri (kW cinsinden) = Cihazı kullanma süresi (saat)

  Kilowatt kullanımını anlamak için bir adım daha atalım:

  Küçük elektrikli aletlerin tüketiminin hesaplanması:

  • Ampul gibi 100 watt'lık bir cihaz kullanıyorsanız, 1 kWh enerjiye eşit olması için 10 saat açık tutmanız gerekir.
   0,1kW = 10 saat = 1 kWh
  • Daha yüksek tüketim gösteren elektrikli aletlerin tüketiminin hesaplanması:
   Fırın gibi 2.000 watt'lık bir cihaz kullanıyorsanız, 1 kWh güç ile fırını 30 dakika çalıştırabilirsiniz
   2kW = 0,5 saat = 1 kWh

  Gördüğünüz gibi, evinizde yüksek voltajlı cihazlar ve cihazlarla uğraşırken günlük kullandığınız güç, hızla 1 kWh'ye kadar çıkabilir.

  1 kWh Kullanım Örnekleri

  Bir kilowatt saat elektriğin ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, evde 1kWh kullanımına ilişkin bazı örnekler listeledir. Watt değerlerinin cihazın türüne bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Aşağıda, bazı yaygın ev eşyalarının 1 kWh işaretine ulaşmasının ne kadar sürdüğüne ilişkin ortalama değerleri bulacaksınız:

  • Favori dizinizi 30-Watt LED TV’de 33 saat 20 dakika izleyebilirsiniz.
  • 200 Watt elektrikli battaniyenizi 5 saat boyunca kullanabilirsiniz.
  • 1000 Watt mikrodalganızda 30 kase patlamış mısır yapabilirsiniz.
  • 2000 Watt fırında yarım saatte lezzetli beşamel soslu tavuk kızartabilirsiniz.
  • 5000 Watt klima ile 12 dakika serin havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

  Daha yüksek enerjili cihazların 1 kWh enerji tüketimesinin ne kadar sürdüğüne dair bazı örneklere bakalım: 

  • Bulaşık Makinesi (1.500W): 1.500 watt'lık bir bulaşık makinesi 40 dakika çalıştığında 1 kWh’a ulaşır.
  • Fırın (2.000W): 2.000 watt'lık bir fırın, akşam yemeğinizi 30 dakika kızartabilir.
  • Çamaşır kurutma makinesi (3.000 W): 3.000 watt'lık bir çamaşır kurutma makinesi, sadece 20 dakikada 1 kWh enerji kullanabilir!
  • Sıcak su ısıtıcısı (4.000W): 1kWh'ye ulaşmak için 4.000 watt'lık bir su ısıtıcısına 15 dakika yeterlidir. Bu duşları kısa tutun!
  • Merkezi klima (5.000W): 5.000 Watt'lık bir merkezi klima ünitesinin 1 kWh enerji kullanması 12 dakika sürer.

  Elektrikli Cihazların kWh Hesabı Nasıl Yapılır?

  Elektrikli cihazların kWh'sini hesaplamak için, cihazın watt değerini bulup (genellikle etikette bulunur) onu günde kaç saat kullandığınızı tahmin edin. Watt'ı günlük kullanım saati ile çarparak günlük kWh'yi hesaplayabilirsiniz. Unutmayın, bir kilovat 1.000 watta eşittir, bu nedenle kilowatta dönüştürmek için watt miktarınızı 1.000'e bölmeniz gerekir.

  Örnekte, 2.000 watt'lık bir fırını ele alalım ve cihazı her gün iki saat kullanırsak ayda kaç kWh olduğunu belirleyelim:

  • Watt değerini 1.000'e bölerek kilowatt’ları hesaplayın:
                    2.000 watt 1.000 = 2 kW
   • kW'yi günlük kullanım saatleriyle çarpın:
                    2 kW X 2 saat = günde 4 kWh
  • Bir ay (30 gün) için toplam enerji kullanımını günlük enerji tüketimini 30 ile çarparak hesaplayın:
  • 4 kWh X 30 gün = aylık toplam 120 kWh

  Evinizde kullandığınız aletlerin bir listesini yapın ve aynı hesaplamaları yapın.

  Artık bir kWh elektriğin ne olduğunu ve bir ayda gücün nasıl ölçüldüğünü öğrendiğinize göre, evinizdeki enerji tüketiminden tasarruf etmek için bazı ayarlamalar yapmaya başlayabilirsiniz.

  Elektrik Şirketleri Aylık Maliyetinizi Nasıl Hesaplar?

  Dağıtıcı elektrik şirketleri, evinizin hemen dışında mekanik veya dijital sayaçlarla kWh'nizi ölçer. Şirketler aylık kWh enerji tüketiminizi belirledikten sonra, kWh'yi EPDK’nın mevcut düzenlemeye tabi oranıyla çarparlar. EPDK’nın güncel fiyat tarifesine göre 1 kWh fiyatı 1,73 ₺’dir (Farklı abonelik türlerine göre fiyat bilgisine ulaşmak için buraya tıklayınız)

  Yukarıdaki örneği ve 1.73₺/kWh'lik düzenlenmiş bir oranı kullanarak, 2.000 watt'lık fırın için aylık tahmini maliyetini bulalım:

  120 kWh x 1.73₺/kWh = 207.60 ₺ aylık maliyeti vardır. Başka bir ifadeyle fırınınızı her gün iki saat kullanırsanız faturanıza +207,60 TL eklenecektir. 

  kw kwh Kilowatt saat nedir 2_1000

  SolarAVM olarak, faturalarınızı ve enerji maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olacak ev iyileştirmeleri konusunda rehberlik sağlamak için buradayız. Ekibimiz ihtiyaçlarınızı değerlendirmekten kilovat saatin ne olduğunu öğrenmeye kadar, ev ve enerji ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. 


  Ev İçin Güneş Paneli Hesaplama Yazımıza Göz Attınız mı?

  Yorumlar
  1/2/2022 3:15 PM
  Yeni tarife eklermisiniz
  1/7/2022 9:32 AM
  Değerli Ziyaretçimiz,
  Yeni tarifemiz 03.01.2022 tarihi itibariyle güncellenmiştir.
  İlginiz için teşekkür ederiz.
  www.solaravm.com
  1/9/2022 5:17 PM
  Yeni sistemde gündüz gece puant uygulaması son mu buldu ? Bunu ayrı ayrı hesaplayarak hangisinin daha uygun olacağını hesaplayabileceğim bir uygulama var mı?
  1/31/2022 11:38 AM
  72,830 kw elektrik harcamışız   154.00 tl fatura geldi. Sizin hesaba göre 100,51 olması gerekirken. 54 tl 'lik fark  var bu fark vergi, okuma bedel vs mi acaba
  1/31/2022 10:47 PM
  Merhaba rica etsem yeni tarife eklermisiniz
  2/1/2022 12:03 PM
  3 zaman dilimli tarife sistemi (Gündüz, puant, gece) son bulmadı ancak bu tarifeyi kullanan aboneler 210 kWh altında tüketim yapsalar bile gündüz tarifesinde 1kWh için 2,06 TL fatura bedeli ödemektedirler. Bu tarirfeyi kullanan müşterilerimizin bölgeniz elektrik Dağıtım Şirketine başvurarak Tek zamanlı tarifeye geçmeleri çok daha ekonomik olacaktır.
  2/1/2022 12:05 PM
  Tarihinde düzenlendi: 31.01.2022 11:38...
  72,83 kWh tüketimine göre hesaplanan değer doğrudur. Bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketine göre değişmekle birlikte bu farkın yakın zamanda iade edilen "Güvence bedeli" nin taksit ile tekrar alınmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyiz.
  2/1/2022 12:07 PM
  Tarihinde düzenlendi: 31.01.2022 22:47
  Tarifelerde bir değişiklik olmamıştır ancak Kademeli geçişte 150 kW sınır, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 210 kW a yükseltilmiştir. Yazımızda gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Uyarınız için çok teşekkür ederiz.
  2/4/2022 11:29 AM
  Merhaba, TEK ZAMANLI TİCARETHANE AG kullanıcısıyım. Normalde 2021 yılında 140-150 kw kullandığım aylarda 150-160 Tl fatura ödüyordum. 2022 ocak ayında 159 kw kullanmışım ve 434 tl fatura gelmiş. Yanlışlık olabilir mi?
  2/21/2022 11:48 AM
  80 klv 260 geldi
  3/16/2022 11:42 AM
  Soru: Merhaba, TEK ZAMANLI TİCARETHANE AG kullanıcısıyım. Normalde 2021 yılında 140-150 kw kullandığım aylarda 150-160 Tl fatura ödüyordum. 2022 ocak ayında 159 kw kullanmışım ve 434 tl fatura gelmiş. Yanlışlık olabilir mi?


  Cevap : Bilindiği üzere 1 Ocak itibariyle Ticarethane için birim fiyatlarda % 25 indirim yapıldı ve ayrıca günlük ortalama tüketim 30 kW üstü ve altı diye iki ayrı birim fiyat belirlendi bunda amaç Ticarethanelere de küçük esnafı korumak ve tasarrufu özendirmek maksadıyla ve  böylece 1 Mart itibariyle

  1 kW elektrik birim fiyatı (vergiler dahil) Günlük 30 kW'a kadar : 2,0546 TL
  1 kW elektrik birim fiyatı (vergiler dahil) Günlük 30 kW Üstü      : 2,7395 TL oldu.

  Bu fiyatlar 1 Ocak'ta ise 30 kW'a kadar veya üstü diye bir kademe olmadan tek birim fiyat olarak

  1 kW elektrik birim fiyatı (vergiler dahil) Günlük 30 kW'a kadar : 2,7395 TL idi
  Ocak ayında 159 kW X 2,7395 TL tüketmiş iseniz = 435,58 TL gelmeliydi ki öyle gelmiş yanlışlık yok.
  3/16/2022 11:54 AM
  1 Mart 2022 itibariyle  

  Mesken Abone Grubu

  1 kW elektrik birim fiyatı (vergiler dahil) Günlük 8 kW'a kadar : 1,2569 TL
  1 kW elektrik birim fiyatı (vergiler dahil) Günlük 8 kW'a Üstü   : 1,8854 TL

  Evvelce 1 Ocak 2022 itibariyle yukarıdaki birim fiyatlar için uygulanan % 18 KDV oranının  Mesken ve Tarım abone grubuna uygulanan KDV oranı  % 8 olarak düşürülerek uygulanmaya başlanmıştır.

  Ayrıca günlük 5 kW altı ve üstü olarak belirlenen günlük tüketim baremi de 8 kW a çıkarılmıştır.

  Diğer tüm Abone gruplarında KDV % 18 olarak uygulamaya devam etmektedir.
  4/22/2022 5:18 PM
  çok zamanlı mesken tarifesindeyim
  127 gündüz
  57 puant
  72 gece tüketimi
  izmirdeyim ve fatura 494 TL gelmiş, çok değil mi ?
  8/31/2022 10:42 AM
  rica etsem son halini günceller misiniz?
  9/4/2022 4:48 PM
  Gündüz de puantı düşük tutmak gerekir geceyi yüksek tutmak gerekir gündüz de puan düşük olsun ona dikkat edelim mümkün olduğu kadar elektrik kullanımını gece 22'den sonra yapalım
  9/20/2022 6:57 PM
  Benim fatura niye KWh 2.6 TL
  9/30/2022 10:15 AM
  Bilgilendirme ve yaziniz icin tesekkür ederiz.
  10/28/2022 6:23 AM
  Gece tüketmen gereken elektriği gündüz tükettiğin için gelmiş, tek zamanlı tarifeye geç.
  Yorumunuzu bırakın
  *