Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Elektrikli Araçları Şarj Etmek İçin Ne Kadar Güneş Paneline İhtiyaç Vardır?

  Elektrikli Araçları Şarj Etmek İçin Ne Kadar Güneş Paneline İhtiyacınız Var?

  Elektrikli araçları yollarda her geçen gün daha fazla görür olduk. Peki elektrikli aracınızı şarj etmek için ne kadar güneş paneline ihtiyacınız var?

  Üreticiler şarj edilebilir elektrikli araç üretimini piyasaya sürdükçe elektrikli araçlar çevre ve performans açısından da avantajlı olması bakımından son zamanlarda dünya genelinde popüler hale gelmiştir.

  Elektrikli aracınız varsa veya almayı düşünüyorsanız elektrikli aracınızın bataryasını doldurmak için bir şarj bağlantı noktası arayışına düşmeniz çok olağan bir durumdur. Ancak karayollarında ortak şarj bağlantı noktaları normal benzin istasyonlarından çok daha azdır. Bu nedenle, evinizde kullanıma hazır bir şarj bağlantı noktası bulundurmak istemek uygun ve bazı durumlarda gerekli olduğundan mantıklıdır.

  Çoğu ev şarj bağlantı noktası enerjiyi elektrik şebekesinden sağlamaktadır. Ancak elektrik şebekesi yerine enerjiyi güneş panelleri aracılığıyla sağlamak mümkün ve daha sürdürülebilirdir. Güneş panellerini evinizdeki şarj bağlantı noktasına bağlamak elektrikli aracın tamamen şarj olması çok fazla elektrik gerektirdiği için size önemli miktarda kazanç sağlayacaktır.

  Burada, farklı tipteki elektrikli araç pillerinin (ve pil boyutlarının) yanı sıra güneş panellerinizin verimliliğinin ve arabanızı şarj etmek için ihtiyaç duyacağınız panel sayısının nasıl belirlendiğini ele alacağız

  elektrikli araçları şarj etmek için ne kadar güneş paneline ihtiyacınız var

  Elektrikli Aracınızın Bataryası Şarj Olurken Ne Kadar Elektriğe İhtiyaç Duyar?

  Elektrikli aracı tamamen şarj etmek için ne kadar elektriğe ihtiyaç olduğunu görmeden önce elektrikli aracın bataryasının kapasitesinin ne kadar olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir.

  Bu yazının yazıldığı tarihte en yüksek pil kapasitesine sahip beş EV (Elektrikli araç) aşağıdaki şekildedir:

  • GMC Hummer EV: 529 ila 563 km menzile sahip 200 kWh pil
  • Rivian R1T ve R1S: R1T için 505 km menzile ve R1S için 508 km menzile sahip 135 kWh pil
  • Lucid Air: 836 km menzilli 118 kWh pil
  • Mercedes-Benz EQS: 563 km menzile sahip 115 kWh pil
  • Tesla Model S ve Model X: Model S için 622 ila 836 km menzile ve Model X için 539 ila 597 km menzile sahip 100 kWh pil

  Mevcut elektrikli aracınızın veya satın almak istediğiniz elektrikli aracın pil kapasitesini nasıl belirleyeceğinizden emin değilseniz en güncel bilgileri yetkili satış bayiine sorabilirsiniz. Elektrikli aracınızın pil kapasitesini öğrendikten sonra, onu şarj etmek için gereken elektrik miktarını hesaplayabilirsiniz.

  Güneş panellerinizin boyutu ve verimliliği, elektrikli aracınızın piline uygun bir enerji kaynağı üretmek için ihtiyacınız olan panel sayısını belirleyecektir.

  Güneş Panelinin Verimliliği Önemli Midir?

  Eviniz gibi elektrikli aracınız için de gerekli olan güneş paneli sayısı;

  • Üretici ve güneş paneli seçimlerinize
  • Çevrenizdeki güneş ışığı oranına ve
  • Ev ve arabanızda ne kadar enerji kullandığınıza bağlıdır.

  Bazı güneş panelleri diğerlerine oranla daha verimli olduğu için enerji ihtiyacınızı karşılamak için çok fazla panele gerek kalmayabilir.

  Türkiye pazarında satılmakta olan  güneş paneli markalarından bazıları

  Elektrikli Aracınızı Şarj Etmek İçin Ne Kadar Güneş Paneline İhtiyacınız Vardır?

  Normal bir güneş paneli 250 watt olup aylık ortalama 30 – 42.5 kilowatt arası enerji üretmektedir. Bu da güneş panelinizin 4 adetinin saatte 1 kilowatt civarı enerji ürettiği ve Tesla model S bir elektrikli aracı %0’ dan %100’ e 1 saat içersinde şarj etmek için 400 adet güneş paneline ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

  Eğer panel başı 535 watt’a ulaşabilen yüksek verimli Solar AVM panelleri tercih ederseniz 4 adet panel ile saatte 2.14 kilowatt ve aylık 1027.2 kilowatt enerji üretebilirsiniz, böylelikle 44 adet panel ile bir gün içersinde şarj etmeniz yeterli olacaktır.

  Bir sürücü için ortalama seyahat mesafesi 62.7 kilometredir ve 12 kilowatt enerjiye karşılık gelir. Şarj ihtiyacının karşılanması için standart verimlilikte 48 panel gereklidir.

  Ancak 62.7 kilometreden daha az yol kat eden ve daha verimli güneş panelleri kullanan bir sürücü elektrikli aracının şarj ihtiyacını için 48 panelden daha az panelle karşılayabilir. Yüksek kaliteli ve verimli güneş panellerine yatırım yapmak uzun vadede daha iyidir. Örneğin 535 watt gücündeki panelle sadece 22 adet yeterli olacaktır.

  Buna ek olarak Türkiye’ de ortalama bir ev ihtiyacına göre günlük 3.5 kilowatt - 10 kilowatt arası güç ve 14 – 40 güneş paneli gerektirmektedir. Elektrikli araçların bataryası dahil olduğunda ise ihtiyaç duyulan enerjinin artması sebebiyle panel sayısının da artması beklenmelidir. Elektrikli araçların bataryası dahil olduğunda ise ihtiyaç duyulan enerjinin artması sebebiyle panel sayısının da artması beklenmelidir.

  Evinize Güneş Enerjisi İle Güç Vermek İçin Solar AVM İle İletişime Geçin

  Elektrikli araçlar yavaşlama belirtisi göstermeyen ve gelişen bir trend. Yenilenebilir enerji kaynaklarına daha iyi ulaşım ve sürdürülebilir yaşamın avantajları hakkında bilgi ile gelecekte yollarda daha fazla elektrikli araç görülebilecek.

  Elektrikli araçlarda güç kaynağınız olarak güneş enerjisini kullanmak, yeşili yaşamak için atmaya değer ek bir adımdır.

  Şarj bağlantı noktanıza bağlanmak için evinize veya işyerinize güneş panelleri kurmakla ilgileniyorsanız, bugün bizimle ile iletişime geçerek ücretsiz danışmalığımızdan faydalanabilirsiniz.

  Şarjınızın hiç bitmediği güneşli günler diliyoruz.

  Yorumunuzu bırakın
  *