Quantcast
Kapat
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Güneş Enerjisi Sisteminin Avantajları

  Güneş Enerjisi Sisteminin Avantajları

  Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok tercih edilenlerden birisi de güneş enerjisidir.

  Güneş enerjisinden elektrik üretmek şebekenin olduğu veya olmadığı noktalarda mümkündür. Sınırsız ve tükenmeyen enerji kaynağı olan güneş ile üretilen enerji tüketim noktasında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

  Şebeke elektriğinin olmadığı noktalarda güneş panelleri sayesinde üretilen enerji dağ evi, bağ evi, yayla evi, tekne ve karavanlarda elektrik ihtiyacının karşılanmasına olanak tanır. Şebeke elektriğinin olduğu noktalarda ise güneş enerjisi ile üretilen enerji sayesinde elektrik faturasında tasarruf sağladığı gibi enerjinin dağıtım şirketine satılması ile ekstra bir kazanç imkanı da doğurmaktadır.

  Güneş enerjisi sistemleri çok fazla bakım gerektirmez. Sistem bileşenlerinden güneş panellerinin yaklaşık 25 yıl ömrü bulunmaktadır. Ayrıca hareketli parçaların sistemde bulunmaması da arıza oranını oldukça düşürmektedir ve herhangi bir ses çıkarmadığı için gürültü kirliliği de oluşturmamaktadır. Aynı zamanda dayanıklı malzeme kullanımından dolayı da zorlu hava koşulları için uygundur. Diğer bir bileşen olan inverterlerinde Türkiye şartlarında standart 5 yıl garantileri olduğu gibi talep edilmesi durumunda garanti sürelerini de uzatmak mümkündür. Bu sayede güneş enerjisi sistemi kurarken ilk yatırım maliyetini karşıladıktan sonra sistem için ekstra bir masraf oluşmamaktadır.

  Güneş Enerjisi Sisteminin Avantajları

  •        Sınırsız ve tükenmeyen yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.
  •        Güvenli ve temizdir.
  •        Çevreyi kirleten radyasyon, duman, karbonmonoksit ve gaz salınımı gibi atıkları yoktur.
  •        Dışa bağımlılığı olmadığı için herhangi bir ekonomik sıkıntıdan bağımsızdır.
  •        İşletme ve bakım giderleri oldukça düşüktür.
  •        Fosil yakıtlara olan bağlılığı ve mecburiyeti azaltmaya yardımcı olur.

  Güneş enerjisi sistemleri kömür ve petrol gibi elektrik üretmek için sürekli kullanmak gereken herhangi bir ham maddeye ihtiyaç duymaz. Bu yüzden ham maddenin çıkarılması ve güneş enerjisi sistemine dahil edilmesi gibi ek bir maliyet gerektirmez.

  Güneş enerjisinden elektrik üretimi yapan yerlerin amorti süreleri yaklaşık 5-6 yıldır. Kısa sürede kendini amorti eden bu sistem diğer enerji kaynaklarına kısayla çok avantajlıdır ve yıl yatırım maliyetinden sonra ekstra maliyet doğurmamaktadır.

  Güneş enerjisi santrallerinin kurulumları oldukça kolaydır. Meskenlerde 1 günde tamamlanan bu süre ticari işletmeler için 2-3 gündür. Büyük sanayi kuruluşlarının çatılarına yapılan santraller ise kurulacak sistemin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 4-5 ayda tamamlanmaktadır.

  Kendi eviniz, iş yeriniz veya işletmenizin çatısına ne kadar bir güneş enerjisi sisteminin sığacağını bunun çevresel etkilerini ve amorti süresini öğrenmek için alanında uzaman kadromuz ile 0(312) 394 55 22 no'lu irtibat numaramız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  Yorumunuzu bırakın
  *